Kner Imre: Magyar Nyomdászok Évkönyve az ezerkilencszáztizedik esztendőre
XXV. évfolyam
Kner Imre
Novitzky N. László
Fiedler Károly
R. Tóth József
Novák László
Könyvnyomdászok Szakköre(Budapest)
Kiadói egészvászon kötés
, 206 oldal
Magyar Nyomdászok Évkönyve
26 cm x 20 cm
2017-04-02 20:00
Bp., 1910, Könyvnyomdászok Szakköre kiadása (Pesti Könyvnyomda Rt.), 206 p. + 2 p. + 36 t. (melléklet) + 32 p. (hirdetések)
XX. évfolyam. Dekoratív egyszínű, figuratív, szecessziós, egyedi címlappal, színes keretindás, széles margóval, kereten kívüli számozással ellátott oldalakkal, különleges merített papíron. Fejezetenkénti különszámozással rendelkező, számos a nyomdászattal kapcsolatos rajzzal, ábrával, képpel, mintával, címtáblával illusztrálva. A könyv tábláját, címoldalait és homlokléceit Kun Mihály, a szövegbetűket Behrens Péter tanár tervezte. A könyv művészi, színvonalas kötését Klein Ferenc és Tsa. könyvkötőműhelye végezte. A kötet mellékletében különböző nyomdatechnikákkal, különleges papírra készített nyomdaipari termékek láthatók, részben beragasztott, több színű műmellékletekkel. Kiadó egészvászon kötésben, díszmintás, aranyozott, középen címfeliratozott fedlappal, hasonlóan mintázott középdíszként a kötészet emblémájával ellátott hátlappal, mintás előzéklappal, szép címlappal és belívekkel. A kötet szecessziós hangulatú könyvészeti remekmű, ami a magyar nyomdászat magas színvonalát mutatja.
Megint jubilálhatnánk: huszonötödik kötetét adjuk ezzel az olvasó kezébe a Magyar Nyomdászok Évkönyvének. Huszonöt kötet sorakozik előttünk a könyves polcon, mutatva azt a haladást is egyszersmind, amelyet a szakbeli ismeretek ápolása, fejlesztése útján negyedszázad alatt elértünk. Valósággal grafikonja ez az egymás mellé állított huszonöt kötet a Könyvnyomdászok Szakköre emelkedésének is: mentől jobban erősödött, nagyobbodott a Szakkör, annál fokozottabb mértékben szebbült és bővült az Évkönyvünk is. A negyedszázad előtti kicsiny zsebkönyv helyett ime, most már tekintélyes díszkönyvet adhatunk a magyar nyomdászok kezébe, olyat, amelynek megjelenését kiváncsi érdeklődéssel várják a külföld legjelesebb könyvnyomtatói és grafikusai is.
Tehát haladtunk. Kétségtelenül nagyot haladtunk, mindannak ellenére, hogy egész a legújabb időkig pusztán a magunk erejére voltunk utalva, s még a magunk véreiből is fitymálva nézték munkánkat meg iparkodásunkat sokan. Más kérdés az, hogy vajjon mindenkoron helyes irányban haladtunk-e, és hogy vajjon egyik-másik tekintetben nem maradtunk-e meg a huszonöt év előtti elmaradottságunkban. Erre a két kérdésre kellene megfelelnünk.
A könyvnyomtatás csak félig-meddig számítható az iparok sorába. Sok tekintetben művészi és tudományos foglalkozás az. Művészi, mert hiszen már a legfő eszköze, a betű maga is művészi termék, s ennek a betűnek az alkalmazása százszoros kapcsolatba hozza a nyomdász munkálkodását a művészettel. Tudományos is, amennyiben a nyomdász tolmácsa, ólomtípusokba átültetője az író, a tudós gondolatainak, ami pedig bizonyos megértést, átérzést kell hogy föltételezzen. A nyomdásznak tehát egyrészt iparművészi készültségének, másrészt irodalmi műveltségének kellene lennie.
Mondanunk sem kell, hogy ettől az ideális állapottól még messze vagyunk. Sőt a nyomdászat fejlesztésére legelső sorban hivatott nyomdafőnökök és művezetők sorában is csak nagy elvétve találhatjuk meg a két szükségességnek egyik-másikát.
Leütési ár:
20.100 Ft
Licitek száma: 51