N. Nagyváthy János: Magyar házi gazdasszony

N. Nagyváthy János, tekintetes nemes Szala vár megye' táblabirója által

N. Nagyváthy János
Trattner János Tamás (Pest) ,
Korabeli varrott kartonpapír kötés , 237 oldal
Méret: 19 cm x 12 cm
2017-04-02 20:00

Pesten, 1820, Trattner János Tamás betűivel 's költségeivel, 237 p.

Első kiadás. Előbeszéddel ellátott, szakasz-beosztásokkal tagolt kötet, egy oldala kihajtható (a vászonszövetés tabellája 89-90 p.).
Korabeli viseltes kartonpapír kötés üres címfedéllel, sérült könyvgerinccel, rajta sérült gerinc-vignette-val. A címfedél belső részén viaszpecsét-nyom; a címlapon tollal beírt, kalligrafikus korabeli tulajdonosi névbeírás látható. Hátlap belső oldalán ceruzával írt régi recept-beírás olvasható.
Hiánytalan, több helyen kopott, foltos példány. Külön mellékletként különálló, korabeli, vízjeles papírra, barna tollal beírt, hajtogatott, kétoldalas lajstrom (tart.jegyzék) a könyv fő fejezeteiről.
E 19. század elejéről származó kötet a háziasszonyképzést kívánja előmozdítani, valamint igyekszik a gazdasszonyi fortélyokat rendszerezni és közérthető módon összegyűjteni.

Harmintz esztendeje szintén, a' mikor a' Házi - Gazdasszony Kikészítését megígértem. Sok idő ! úgy hogy az egészen megöregedett addig, míg kitanult. E' nem tsuda : mert egy jó Gazdasszonytól sokat... Tovább

Harmintz esztendeje szintén, a' mikor a' Házi - Gazdasszony Kikészítését megígértem. Sok idő ! úgy hogy az egészen megöregedett addig, míg kitanult. E' nem tsuda : mert egy jó Gazdasszonytól sokat kívánnak a' Férjek, Én itt magamat értem, és nekem kellett olly hosszú időt a' tanulásban eltőltenem: hogy a' kezdőknek tétovázás nélkül megmondhassam: Ezt tedd, 's így csináld. A' sok tudakozódás, a' sok próbatétel, és hibás útmutatások, a' kedvetlen megcsalattatáson felül minden melleslegvaló időmet megemésztették. De mind ezt nem sajnálom, ha fáradozásimat a' Magyar Aszszonyságok, mint Anyák , vagy Házi-Gazdasszonyok jónak találják, és nekik Leányaik kitanítását e' részben megkönnyíteni. A' mi ezen Könyvben van , az meg van több Asszonyságok által 's magam házánál többször próbálva, és nagy részben Magyar Asszonyságok fogásai. A' Germershausen Hausmutterje nagy részben nem a' honnyi Gazdasszonyok számára van készítve. A' Magyar idetartozó írókban pedig sem Egész, se szoros megválogatás; és Hazai fogás még-inkább nem találtatik. Vissza

Elöbeszéd
Első rész. A Gazdasszonyságról közönségesen5
I. szakasz. Serkentő. (Emlékkönyv) az Esztendőnek XII. Hólnapjaiban5
II. szakasz. A' Gazdasszonyság' közönséges Reguláji34
III. szakasz. A' Fejér Tseléd' választása, Fogadása, béri, tanítása, igazgatása, és megfenyítéséről40
IV. szakasz. A' Házi belső Rendtartásról45
V. szakasz. A' Házibútorok, Jövedelem, Konyha, Szegödség, és Naturáliák' Jegyzökönyveiről55
Második rész. A' Házi Gazdaszszony' Munkájiról65
I. szakasz. A' Kenyérsütésről65
II. szakasz. A' Len, Kender, Fonál, és Szövetésről77
III. szakasz. A' Vászon Fejéritésről, és a' Fejérruha Szapulásáról, és Lugozásáról91
IV. szakasz. A' Keményitő tsinálásról101
V. szakasz. A' Szappanfözésről106
VI. szakasz. A' Gyertyamártásról114
VII. szakasz. Az Etzettsinálásról120
VIII. szakasz. A' Fejöstehenekkel való bánásról, és Vajtsinálásról126
IX. szakasz. Az Égettbor, Rozsolis, Punts, Ratafia, és Szagos-Vizekkészitéséről149
X. szakasz. A' Gyümöltsök befözéséről, és Zöldségek télrevaló betsinálásáról162
XI. szakasz. A' Sertéshizlalásról és leölésről178
XII. szakasz. A' Szárnyasállatok tenyésztetéséről184
XIII. szakasz. A' Levesbevaló száraz tészta-tsinálásról200
XIV. szakasz. A' Szobák, Öltözőruhák, és külömbféle edények tisztításáról210
XV. szakasz. A' Kerti Zöldségekről221
XVI. szakasz. A' Virág Termesztéséről231
228

Kikiáltási ár:
20.000 Ft
(Minimum licitlépcső: 100 Ft)

Leütési ár:
75.000 Ft Licitek száma: 37