Krantz Henrik: Bába mesterségre tanitó könyv

Mellyet Krantz Henrik Nepomuk János, AA. LL. és Med. Doct. Medicinae és Bába Professor, Felséges Tsászári és Apostoli Királyné Aszszonyunk tanátsosa, A' Leopoldino-Josephina Académiának Nat. Curios. Adjunctussa, és a' Florentziai Botan. Societásnak Társa irt a' Bétsi Universitásban Német nyelven a' Köz-Jónak hasznára Mostan pedig Magyar Nyelvre fordított Weszprémi István Med. Doct.

Krantz Henrik
Nepomuk János
Weszprémi István
Margitai István (Debretzen) ,
Korabeli egészbőr kötés , 178 oldal
Méret: 17 cm x 10 cm
2017-04-02 20:00

Debretzenben, 1766, Nyomt: Margitai István által, 168 p. + 1 p. + 9 t. (kihajtható melléklettel)

Magyar nyelvre fordított Weszprémi István med.doct. Mutatótáblával ellátva. Az előlapon tollal beírt tulajdonosi névbeírás látható. 9 kihajtható rézmetszettel illusztrált kötet, kisebb lapszélhibával; egy metszet (170. p. Csípő-csont) fénymásolattal kiegészített.
Korabeli egészbőr kötés, bordázott, mintázott, kopott, részben hiányos könyvgerinccel, eredeti színes előzéklappal, színezett (piros) lapélekkel. Szép címlappal és oldalakkal rendelkező példány.
Weszprémi 1766-ban kiadott könyvével korának orvos és bábaképzését igyekezett előmozdítani. Könyvét magyar nyelven gyakorlati útmutatóként és kézikönyvként adja közre. A mű jelentőségét fokozzák a benne fellelhető illusztrációk. Ez az első magyar bábakönyv.

Első rész. Az Aszszonyi Nemnek Szülö-tagjairól. Az Aszszonyi Nemnek Szülö-tagjai némellyek Lágyak, némellyek pedig Kemények: Kemények a' Tsontok és a' Portzogók, mellyekböl a' Pelvis áll;... Tovább

Első rész. Az Aszszonyi Nemnek Szülö-tagjairól. Az Aszszonyi Nemnek Szülö-tagjai némellyek Lágyak, némellyek pedig Kemények: Kemények a' Tsontok és a' Portzogók, mellyekböl a' Pelvis áll; Lágyak a' Musculusok vagy apró darab Árva-húsotskák; a' Bör; a' Véres-erek, Venae; a' verö Élet-erei, Arteriae; a' Nervusok, vagy Érzö-inak; az Inak vagy Inas-húsok, Tendines; a' Kaptsos-Kötelek, Ligamenta; és a' Kövérség, mellyek mind a' Pelvisnek bé-borítására szolgálnak. Vissza

I. Az Aszszonyi Nemnek Szülö Tagjairól 1
1. Szakasz. A' Pelvisröl, vagy a' nemzö tsontoknak üregéröl
2. Az Aszszonyi Nemnek lágy húsos Szülö Tagjairól 12
II. A' Méhröl, annak gyümöltséröl és részeiröl 18
III. A' Terhbe való esésröl és annak külömbségeiröl 26
IV. A' Viselös Aszsony' Méhének változásairól, és mimodon kellessék az Aszszonyt még tapasztani (tangere) kézzel vagy újjal a' Méhe szája állását megnézni 33
V. 1. Szakasz. A' természeti rend szerént való szülésröl és annak elsö neméröl 41
2. A' természeti rend szerént való szülésnek második neméröl 56
3. A' természeti szülésnek harmadik neméröl 66
4. A' Kettösöknek vagy több gyermekeknek egyszer' smind való születésekröl 70
5. A' Holt gyermeknek születéséröl 75
6. Arrol a' hoszszas és terhes szülésröl, midön a' köldök-kötél a' gyermek' nyakára tekeredett, és több más természeti szülésekröl, mellyekben holmi egyéb akadályok adják elöl magokat 80
VI. Miképpen kellessék a' születendö gyermeknek Tagjait egymástól meg-külömböztetni 87
VII. Midön a' gyermeknek ez vagy amaz tagja praefentálja magát, az az: ez vagy amaz tagja megyen leg-elöször a' Méhnek szájára, abbol miképpen lehessen meg-tudni a' gyermeknek az annya hasában való posituráját vagy fekvését 96
VIII. A' természet' rendin kivül való szülésnek nemeiröl 105
1. Szakasz. A' természet rendinkivül való szülésnek azon nemeiröl, mellyek az Aszszony' részéröl okoztatnak, nevezetesen pedig midön félre áll a' Méhe 110
2. Azokról a' természet' rendin-kivül való szülésnek Nemeiröl, mellyek a' gyermeknek rendeletlen fekvéséböl következnek 128
IX. Mint kell a' Mássával bánni, midön az nem akar el-enni 139
X. A' Szoptató Dajkáról 149
A' Bábáknak Tisztek és Kötelességeik 153
A' Figuráknak Magyarázatja 156 Vissza
185

Kikiáltási ár:
28.000 Ft
(Minimum licitlépcső: 100 Ft)

Leütési ár:
151.000 Ft Licitek száma: 56