Dedikált példány. A kötet előlapján Habsburg Ottó dedikációja: „Rácz Gábor úrnak jókívánságaimmal Habsburg Ottó, 2002. jún. 26.”.
Aranyozott kiadói egészvászon kötésben.
Egész oldalas korabeli fotókkal gazdagon illusztrált kötet. A példány gerince kissé sérült, néhány lapján mélyen rótt ceruzanyomok láthatók.
"Az ifjú király" életét bemutató mű.
Őfelsége, az örökös király életrajzát, amely végighúzódik a könyvön, Balassa Imre írta. Az életrajz írója nemcsak kötelességszerűen, de hálásan is emlékszik meg forrásairól. Az illetékes helyről rendelkezésére bocsátott életrajzi vázlat volt a vezérfonala. Az adatok egész tömegét vette át Bokor Erzsébet szociális testvér leveleiből és Stadler Friedának, Bokor Erzsébet naplója nyomán készült könyvéből. Forrásnak használta Zsámboki Pálnak IV. Károly király utolsó napjairól írott följegyzéseit (M. Kultúra, 1922.). De támogatták őt adatokkal, tanáccsal és útbaigazítással még sokan.
Csekonics Iván gróf: Az olvasóhoz 3
A virradat 7
Dédnagybácsi fölmegy az égbe 12
A mesebeli király 15
Milyen ízű a könnycsepp 17
Számkivetettek 20
Dr. Zsámboki Pál: A királyi család élete Svájcban I-II. 25
Síró harangok 37
Dr. Zsámboki Pál: Mártirium az óceáni szigeten I-II. 42
Mártírszobor a templomban 53
P. Sólymoss Károly Vendel: A munka kezdetén 55
A rém 65
Az eszménykép 69
Blazovich Jákó: A bilbaoi ígéret 71
Weber Jácint: Magistra vitae 73
Gróf Apponyi Albert: Személyes benyomások Ottó királyról 77
Boldog napok 81
Bokor Erzsébet: A királyi nagytestvér 81
Amire készen kell lenni 85
Gerse Imre: Munkások a király előtt 90
Dr. Reiner János: A magyar jövő álma 92
Gróf Zichy János: A király jelleme 99
Ady Lajos: A lequeitiói érettségi vizsgálat 101
Dr. Bánhegyi Jób: Ottó király egyénisége 107
Odescalchi Károly hercegné: Királyi lélek... 110
Gerenday Antal: Látogatás 112
Slachta Margit: Amiért azt az órát várjuk 117
A mosolygó arckép 120