Pharos Könyvkiadóvállalat(Budapest)
Varrott papírkötés
, 191 oldal
Editio Pharos
18 cm x 12 cm
2017-04-02 20:00
Bp., 1943, Pharos Könyvkiadóvállalat, 191 p.; ill.
Első kiadás. Az "Editio Pharos" sorozat 1. kötete. "Radnóti Miklós költő Budapesten született, 1909-ben. Ez a könyv kisebb műfordításainak első gyűjteménye." A könyv tipografiai elrendezését és borítólapját Csillag Vera tervezte. A fekete-fehér fametszeteket Kaza György és Társa grafikai intézete készítette. Nyomtatta a Hellas Irodalmi és Nyomdai Rt. Budapesten, borgis presse antiqua betűkkel. A példány előlapján a műfordító, Radnóti Miklós jól olvasható dedikációja látható: "Gábornak nagy szeretettel és régi barátsággal Miklós." A Radnóti utolsó megjelent kötetébe írt ajánlásának címzettje minden valószínűség szerint: az egykori Művkollos társ, Tolnai Gábor, akihez ekkor – 1943-ban – Radnótit már valóban „régi barátság” fűzte; erre a közeli barátságra utal a megszólítás és az aláírás bensőségessége is. TOLNAI GÁBOR (1910–1990): irodalomtörténész. 1929–1933 között Szegeden magyar-német szakos bölcsészhallgató, tagja a Szegedi Fiatalok Művészeti Kollégiumának. 1934-től az OSZK munkatársa, 1946–1947 között főigazgatója volt. 1953–1980 között az ELTE régi magyar irodalomtörténeti tanszékének vezetője, a Magyar Tudományos Akadémiának 1962-től rendes tagja. – Bíró-Balogh Tamás Radnóti dedikációit összegyűjtő kötete (Könyvvel üzenek néked. Radnóti Miklós dedikációi. Bp., 2016) e tételt nem ismeri. A dedikációt Bíró-Balogh Tamás regisztrálta, s kötetének második részében közreadja. Papírrestaurátor által javított, eredeti kiadói varrott papír kötésben. Megóvott szép belívekkel rendelkező példány.
A KÉPEK
1. Sappho, agyagcserép-relief, F. G. Welcker: Alte Denkmáler (Göttingen, 1864) c. művének anyagából 11
2. Vergilius, miniatűr egy V. századi Vergiliuskéziratból 21
3. Vogelweide,...
A KÉPEK
3. Vogelweide, miniatűr a weingarteni kéziratból (Landesbibliothek, Stuttgart). A weingarteni kolostor egyik kódexdíszítő szerzetesének műve, 1280 körül 43
4. Du Bellay, fametszet, a XVI. század ötvenes éveiből 53
5. Shelley arcképe Miss Curran, 1819-ben, Rómában készült festménye nyomán 83
6. Apollinaire arcképe Max Jacob, a költő tollrajza 127
7. Cocteau, tollrajz, önarckép 1925-ből 157
Egy költő vándorol az örök Európa tájain, bejárja a görög, latin, angol, francia és német költészet vidékeit. A Krisztus előtti VII. századtól napjainkig ezredéveket bolyonghat az olvasó a könyvben. Az európai költészet örök klasszikusai: Sappho, Ibykos, Anakreon, Catullus, Vergilius, Horatius, Tibullus, Vogelweide, Ronsard, du Bellay, Shakespeare, Chénier, Goethe, Schiller, Hölderlin, Byron, Shelley, Keats, Mallarmé, Jammes, Rilke, Cocteau és a többiek vonulnak fel csodálatos verseikkel az olvasó előtt. De felfedezésekben is gazdag ez a könyv. Gyönyörű, eddig nem ismert görög epigrammák, Rémy Belleau, a Franciaországban is csak ujabban felfedezett Nerval, a modern költészet egyik mestere, Apollinaire, a kortárs Larbaud és Montherlant, mind megannyi meglepetés. Radnóti Miklós, a kitűnő költő, az élő magyar műfordítók egyik legkiválóbbika. Műfordításgyűjteménye méltán kerül a Nyugat nagy műfordítóinak gyűjteménye mellé, minden irodalomszerető könyvespolcán.
Leütési ár:
241.000 Ft
Licitek száma: 12