A XX. század elejétől kibontakozó pszichoterápiás irányzatok három nagy csoportot alkotnak. A Freud által megalapozott mélylélektani iskola a kóros lelki jelenségeket és gyógyításukat a tudatalatti folyamatok segítségével értelmezi. A tanuláselméleti megközelítés szigorúan a kísérleti evidenciák alapján írja le, és módosítja a magatartás kórosnak minősíthető megnyilvánulásait. Mindkét szemlélet hátterét az emberről alkotott determinisztikus elképzelés alkotja. A Carl R. Rogers nevével fémjelezhető irányzat a személyközpontú megközelítés, a pszichoterápiák harmadik áramlata, amely a humanisztikus pszichológiai iskolákra támaszkodik. Ebben az ember szabad, önvezérelt, döntési lehetőségek birtokában önmagát megvalósító személy. Rogers iskolája az 1980-as évektől hazánkban is jelen van.
E könyv a személyközpontú pszichoterápia jegyében született. Az eltelt évtized során az irányzat sokat fejlődött, változott. Könyvünk bepillantást enged a pszichoterápiás iskolák integrációs törekvéseibe is, amelyekben Rogers iskolája jelentős szerepet játszik. A Szerző a Semmelweis Egyetem tanára, aki a személyközpontú pszichoterápia mintegy negyedszázados tapasztalattal rendelkezik.
Ajánlás 7
Előszó 9
A személyközpontú lélekgyógyászati irányzat rövid története
és Carl Ransom Rogers életpályája 11
A gyógyító beszélgetés tanuláselméleti alapjai 31
A gyógyító beszélgetés kommunikáció-elméleti alapjai 41
A gyógyító beszélgetés oktatása 75
Az empátia és a verbalizáció 83
A feltétel nélküli elfogadás 101
A kongruencia 115
Egyéb terapeuta-változók 121
A terapeuta-változók egységes szemlélete 135
Az önfeltárás 139
A gyógyító beszélgetés egyes változóinak kapcsolata 149
Az önkép 157
A gyógyító beszélgetés hatásmechanizmusa 179
A gyógyító beszélgetés folyamata 193
A személyközpontú megközelítés és a gyógyító beszélgetés alkalmazási
területei 205
A gyógyító beszélgetés célkitűzései 213
Néhány további jó tanács 223
Néhány, a pszichoterápia alapjaival és a személyközpontú megközelítéssel
foglalkozó modern kézikönyv 226
Irodalomjegyzék 227
Tárgymutató 241