"Zalka Máté" VT Intéző Bizottsága
Kiadói egészvászon kötés
, 104 oldal
20 cm x 12 cm
[Budapest], 1977, "Zalka Máté" VT Intéző Bizottsága kiadása (MHSz Rota, Bp.), 104 p.; ill.
Muflon. (Jegyzet.) Írta: Dr. Zoltán János. 50 fekete-fehér egész oldalas rajzolt ábrával illusztrálva. Megjelent 50 példányban. "E jegyzet a "Ansprechen des Muffelwildes" című tanulmány felhasználásával készült a "Zalka Máté" VT részére, belső használatra." Általános ismertetéssel ellátva. Kiadói egészvászon kötés állat-ábrás fedlappal, szép belívekkel, hiánytalan ábraanyaggal. Kis példányszámú, ritka vadászati jegyzet az 1970-es évekből.
Általános ismertetés
Általános ismertetés
A muflon a vadjuhok egyetlen Európában előforduló fajtája. Trófeáját csigának, vagy szarvnak nevezzük; ha nőstény hordja, akkor a csonk nevet kapja. Alapja csontcsap, amelyre a szaru anyagú csőszerű szarvrész illeszkedik rá. A csontos alap nem ugyanolyan, mint a szarvas rózsatöve, mert a homlokbőr kötőszövetében önálló csontocskaként jelenik meg, és csak a születés után nő össze a homlokcsonttal. A szaru szarv növekedése periodikusan történik, mert a bázison erős és gyenge szaruképződés váltogatva jelenik meg, és hozza létre a barázdáltságot, November-december hónapban több hetes növekedési szünet lép föl, ami mély befűződést okoz a szarvon, ez az ún. évgyűrű. Száma következtetni enged a kos korára. A növekedés az alapon állandó, de évről-évre csökken a mennyisége. A szarv alakja, csavarodása öröklődő tulajdonságoktól függ. A muflon eredetileg Korzika és Szardínia szigetén honos. A múlt század közepén telepítették az Osztrák-Magyar Monarchia területére.
Leütési ár:
35.200 Ft
Licitek száma: 41