Kézikönyv Magyarország ismeretéhez - Ferner: Siebenbürgens, der serbischen Woiwodschaft, der Temescher Banates, Slavoniens, Croatiens, der k. k. Militairgrenze und des ungarischen Litorales/Továbbá: Erdélyhez, a Szerb vajdasághoz, a Temesi bánsághoz, Szlavóniához, Horvátországhoz, a határvidékhez és a tengermellékhez
Julian Chownitz
J. Chowanetz
Verlag der Buchner'schen Buchhandlung(Bamberg)
Könyvkötői kötés
, 389 oldal
20 cm x 13 cm
Bamberg, 1851, Verlag der Buchner'schen Buchhandlung (Druck F. M. Reindl, Bamberg), XV p. + 374 p. + [8] mell. + 1 térk.
Handbuch zur Kenntniß Ungarns. Von Julian Chownitz. Ferner: Siebenbürgens, der serbischen Woiwodschaft, der Temescher Banates, Slavoniens, Croatiens, der k. k. Militairgrenze und des ungarischen Litorales. Német nyelvű (gótbetűs) kötet. Kézikönyv Magyarország ismeretéhez - Továbbá Erdélyhez, a Szerb Vajdasághoz, a Temesi Bánsághoz, Szlavóniához, Horvátországhoz, a határvidékhez és a Tengermellékhez. Egy kihajtható részletgazdag térképmelléklettel, vonatkozó kihajtható mellékletekkel. Címlapon és az utolsó oldalon magánkönyvtári tul. bélyegzés látható. A kötet előzéklapja kissé sérült. A fedlap hátoldalán egyszínű (fekete-fehér) nemesi címeres, latin idézetes Ex-Libris Ladislai Lib: Bar: Szalay-Berzeviczy névvel. A kötet Magyarország általános ismertetésén túl számos információval szolgál az ország gazdasági, kulturális és politikai életéről és mindennapjairól.
A címben felsorolt vidékeket a szerző rengeteg szempontból mutatja be: történelmileg, földrajzilag és statisztikailag; gazdaság, ipar és kereskedelmi kapcsolataik alapján; mindenekelőtt azonban kivándorlási szempontból. A könyv előszavának első mondata a 19. századi osztrák hozzáállást a császárság fennhatósága alatt álló területekhez remekül tükrözi: "Magyarország, ezen félig még mindig lakatlan, és egészében még mindig mezőgazdaságilag, iparilag és kereskedelmileg is fejletlen, ám a természet által leírhatatlan gazdagsággal és előnyös vonásokkal megáldott ország kolonizációja nemcsak saját maga, tehát az Osztrák-Magyar Monarchia - mely alá most már teljes mértékben tartozik - számára fontos, hanem ez Németország, sőt egész Európa számára is létkérdés."
Leütési ár:
26.000 Ft
Licitek száma: 1