Asbóth Lajos: Az éjszak-amerikai polgárháború története

Asbóth Lajos
Légrády Testvérek (Budapest) ,
Korabeli félvászon kötés , 308 oldal
Méret: 20 cm x 15 cm

Budapest, 1875, Légrády Testvérek kiadása és nyomása, 308 p. + [4] p. + 2 térk.; ill.

Az éjszak-amerikai polgárháború története. Írta: Asbóth Lajos, 1848/49-ki honvéd tábornok és akadémiai tag. Az előlapon és a címlapon tollal beírt tul. névbeírás dátummal. Címlapon utólagos számozás látható (No: 00477). Két kihajtható többszínű térképpel illusztrálva.
Korabeli félvászon kötés aranyozott könyvgerinccel, szép belívekkel, mintázott lapélekkel, hiánytalan, jó állapotban.
"Az észak-amerikai polgárháborúról írt korai magyar munkák élén áll Asbóth tábornok jól megírt munkája." - Írta Maczonay Elek történetbuvár.

Az éjszak-amerikai Egyesült-Államokban a mult évtizeden lefolyt polgárháború, úgy indokait s czéljait, valamint a végbevitelére foganatba vett eszközöket s végeredményeit tekintve, századunk... Tovább

Az éjszak-amerikai Egyesült-Államokban a mult évtizeden lefolyt polgárháború, úgy indokait s czéljait, valamint a végbevitelére foganatba vett eszközöket s végeredményeit tekintve, századunk epochalis eseményei között első sorban áll. 1620-ban egy hollandi hajó kötött ki a James folyóban. E hajó 20 guineai néger rabszolgát szállított partra, kik virginiai dohánytermelőknek adattak el. E tényben rejlik minden következő viszály, valamint a nagyszerű végkatastrófának csírája: mert e ténynyel inauguráltatott az "ingyenmunka" jogszerűségének elve. Az ingyenmunka azonban idő folytán a déli államok farmerjei kezébe mérhetetlen kincseket halmozván fel, alapját képezé azon anyagi s majdan politikai túlsúlynak, mely utóbb az éjszaki államokra nézve elviselhetlen terrorismussá vált. Vissza

Első Rész.
Az 1861- és 1862-ik év eseményei.
1-ső szakasz.
Politikai helyzet 13
2-ik szakasz.
A háború színhelye . . . . . . . 17
3-ik szakasz.
A háború kitörése. Az 1861-ik év eseményeinek rövid áttekintése 19
4-ik szakasz.
Mac-Clellan átveszi a Potomac-sereg vezényletét. Az
1862-ik év elején történt működések 22
5-ik szakasz.
Az éjszakiak részéről kifejtett nagy erőfeszítések. Mi
képesité a délt oly szívós ellenállásra ? 27
6-ik szakasz.
Csata az Antietán folyónál. Mac-Clellan a sereg-fővezérségtől elmozdittatik . . . 32
7-ik szakasz.
A hadi munkálatok az 1862-ik év végén . 50
8-ik szakasz.
Hadműködés az Atlanti Oceán partjain. Politikai helyzet
szemben Európával. A rabszolgák felszabadítást proclamatio 63
9-ik szakasz.
Hooker tábornok átveszi a Potomac-sereg vezényletét. A
chancellorsvillei csata 73
Jegyzetek az 1-ső részhez 89
Második Rész.
A háború azon időszakát tárgyalja, a melyben az éjszaki seregek mindenütt előnyöket vívnak ki.
1-ső szakasz.
A chancellorsvillei csata következményei. Lee hadműködését átteszi a Susquehanna folyam vonalára. A gettysburgi ütközet 109
2-ik szakasz.
Wicksburg és Port-Hudson várak bevétele 13 2
3-ik szakasz.
Az unió részéről rendelt néhány kiküldetések rövid megemlítése. Charleston várának sikertelen ostroma.
Hadműködés a központban 155
4-ik szakasz.
Hadműködések folytatása a központban. Tennessee-állam
teljes elfoglalása. Rosencrans visszanyomja Bragg confoederalista tábornokot Georgiába. Ütközet a Chiekamanga folyónál 163
5-ik szakasz.
Hadműködések Virginiában. Visszatekintés a hadviselő felekre . . . 182
Jegyzetek a 2-ik részhez 193
Harmadik Rész
Shermann tábornok menete Atlantára és Savannahra
Petersburg várának ostroma és Richmond bevétele. E
két hadmüködéssel a dél legyőzetvén, a háboru bevégeztetett.
1-ső szakasz.
Grant neveztetik ki az unió összes seregeinek fővezérévé.
A hadsereg újjászervezése. Grant tervei . . . 201
2-ik szakasz.
A háború színhelyének áttekintése. A virginiai sereg
megkezdi működését. Több napi csaták Spottsylvániánál és a North-Anna folyónál. Lee visszavonul Richmond alá 207
3-ik szakasz.
Shermann tábornok georgiai hadjárata. Buzzard-Roast
melletti ütközet. Csaták Refaca, Dallas városok mellett és a Kenesaw hegységben . 232
4-ik szakasz.
Visszatekintés Shermann eddigi hadjáratára. Az uniónista sereg átkel a Chattahochee folyón. Johnston átadja a vezérletet Hood tábornoknak. Csaták Atlanta
előtt. Shermann megkerüli Atlantát. Hood elhagyja
Atlantát, melyet az éjszakiak megszállnak 242
5-ik szakasz.
Hadi események a tengeren. A confoederalista „Alabama"
kalózhajót a cherbourgi kikötő előtt a ,,Kearsarge"
unionista hadigőzös elsülycszti. A „Florida" kalózhajót pedig a brazíliai vizeken a „Wachussetts" nnionista hajó elfogja. Általános helyzet az 1864-ik év
második felében 259
6-ik szakasz.
Hadműködések az 1864-ik év második felében Richmond
és Petersburg előtt. Rövid megemlítése a Shenandoah
völgyben történteknek. Hood Shermann hátvonalára
veti magát 268
7-ik szakasz.
Shermann menete Savannahra. E város megejtése. Helyzet
az 1864-ik év végén 274
8-ik szakasz.
Békekisérletek. A két hadviselő rész helyzete az 1865-ik
év kezdetén. Shermann hadjárata dél és éjszak-Carolinában. Charleston feladása. Georgtown bevétele
Willmington elfoglalása 282
9-ik szakasz.
Hadműködések Petersburg és Richmond alatt. Grant támadásra kel, melynek következtében Richmond és
Petersburg elesnek. Lee capitulál. A háború vége.
Lincoln meggyilkoltatása. Zárszó . . . . . 289
Jegyzetek a 3-ik részhez 305 Vissza
019

Kikiáltási ár:
7.000 Ft
(Minimum licitlépcső: 100 Ft)

Leütési ár:
46.100 Ft Licitek száma: 42