Szabó Károly: Marci chronica de gestis hungarorum ab origine gentis ad annum M. CCC. XXX. producta
Márk krónikája a magyarok viselt dolgairól az ősidőktől M. CCC. XXX. évig
Kálti Márk
Toldy Ferenc
Szabó Károly
Emich Gusztáv(Pest)
Kiadói egészbőr díszkötés
, 257 oldal
MagyarLatin
32 cm x 26 cm
Pest, 1867, Emich Gusztáv kiadása és nyomása, [4] p. + 10 p. + [2] p. + CXXIV p. + [2] p. + CXIII p. + [3] p. + 10 t.: ill. (színes, hasonmás), folio
Bibliofil kiadvány. Marci chronica de gestis hungarorum ab origine gentis ad annum M. CCC. XXX. producta. Recensuit, varias lectiones annotavit praefatus est Franciscus Toldy, consiliarius, bibliotechae universitatis hung. praefectus. Versionem hungaricam adiecit Carolus Szabó bibliotechae musei transylvanici custos. Latin/magyar nyelvű történelmi gesta. Káldi Márk Krónikája a magyarok cselekedeteiről. Szerkesztette: Toldy Ferenc. Latin eredetiből fordította: Szabó Károly. A Gesta Hungarorum tíz oldalának színes fakszimile nyomatával illusztrált bibliofil díszkiadás. Címlapon régi tul. bélyegzéssel. A szöveget és a színes hasonmás képeket Emich Gusztáv M. Akad. nyomdász sajtóiban nyomták. Kiadói patinás, dombornyomott (Anjou-hálós) egészbőr díszkötés rézkapcsokkal, a kötéstáblákon 4-4 kisméretű, rézveretű Anjou-címerrel. Első kötéstábla közepén nagyméretű, domborított címerpajzsos középdísz található apostoli kereszttel mint pajzsrátéttel. Minőségi aranyozású lapszélekkel, szép belívekkel rendelkező példány. A könyv színvonalas kötése Méhner Vilmos könyvkötészetének igényes munkája.
A képes krónika (latinul Chronicon Pictum) egy latin nyelven írt krónika, illetve az azt tartalmazó kódex, amely 1360 körül készült Nagy Lajos budai udvarában, szerzője feltehetően Kálti Márk. A szöveg elejétől végig egy kéz írása, kalligrafikus könyvírás, minden valószínűség szerint magyar másoló munkája. A kódex szövegét a Veszprém megyei Káltról elnevezett Márk mester kézirata nyomán másolták a scriptorok.
Törzsanyaga 75 (kis)fólió pergamen (kb. 300×210 mm), amik elé egy, mögé harmincegy papírlapot kötöttek. Kötése 16. századi papírtáblás fehér bőr, vaknyomásos díszítéssel. Az első pergamenlap üres, a második a címlap. A szöveg a 74. fólión megszakad. Beosztása kéthasábos, teljes szövegtükör esetén 33 soros.
A Nekcsei-biblia és a Magyar Anjou-legendárium mellett legbecsesebb kézzel illusztrált művészettörténeti emlékünk a 14. századból. Vissza
Leütési ár:
65.000 Ft
Licitek száma: 19