A 7/31 M. géppuska

Tervezet. Anyagismeret

M. Kir. Honvédelmi Ministerium (Budapest) ,
Kiadói félvászon kötés , 161 oldal
Méret: 21 cm x 15 cm

Budapest, 1943, A M. Kir. Honvédelmi Minisztérium kiadványa (Athenaeum Nyomda, Budapest), 161 p. + 5 t.; ill. + 2 melléklet

A M. Kir. Honvédelmi Minisztérium 44/364/3a/1940 számu körrendeletéhez. F-15. Tervezet. Anyagismeret. Cím: A 7/31 M. géppuska. A M. Kir. Honvédelmi Minisztérium kiadványa. Szövegközti ábrákkal, rajzokkal, vonatkozó műszaki adatokkal és táblázatokkal, részletes tartalomjegyzékkel. Harminckilenc fekete-fehér, kihajtható ábrával, kötetvégi öt fekete-fehér, kihajtható táblával, valamint három különálló függelékkel.
1. sz. (vonatkozó) különálló melléklet: Az F-15-7/31 M. gp. utasításához való ábrafüzet. Címlapján tollal írt tul. névbeírások rangjelzéssel, 30 p. terjedelemben, kihajtható és egyoldalas ábraanyaggal.
2. sz. (vonatkozó) különálló melléklet: 7/31 M. gp. belövés és lőszabatosság ellenőrzése. Tájékoztató 4 p. terjedelemben.
Előzéklapon tollal beírt tul. névbeírással, néhány oldalon ceruzás aláhúzásokkal. Kiadói félvászon kötés M. Kir. Honv. Min. szabványosan feliratozott fedlapjával, üres könyvgerinccel, hiánytalan belívekkel és mellékletekkel. Ritka.

Részlet a kötetből: Általános határozványok. Az utasítás a géppuskás alakulatok és szakközegek részére szükséges tudnivalókat ismerteti. A B) rész a kiképzésre ad támpontokat és utasítást... Tovább

Részlet a kötetből: Általános határozványok. Az utasítás a géppuskás alakulatok és szakközegek részére szükséges tudnivalókat ismerteti. A B) rész a kiképzésre ad támpontokat és utasítást arra nézve, hogy kinek mily mértékben kell ismerni a szabályzatot. Megkülönböztetünk: gyalog-, kocsizó-, kerékpáros-, gépkocsizó-, lovas-, foe- és egyéb géppuskás rajt, szakaszt és századot. A felsorolt géppuskás alakulatok felszerelése különböző. A különféle felszerelést az F-23-7/31 M. gp. tárgyalja. Jelen utasítás a géppuska leírását, működését, szétszedését, kezelését és gondozását ismerteti. A gp. málházását a »Felszerelési és málházási utasítás« tárgyalja. A »Függelékben« a gp-ra vonatkozó fontosabb méretés súlyadatokat találjuk. Az utasítás végén az 1. sz. mellékletben »Ábrafüzetben« a gp. összes alkatrészeinek fényképeit látjuk. 2, sz. melléklet: a 7/31 M. gp. belövése. Vissza

A) Rész. Általános határozványok 5
B) Rész. Kiképzésre vonatkozó támpontok 6
I. FEJEZET.
Leírás.
1. §. Általában 7
2. §. A gp. főrészei 8
3. §. Részletes leírás 8
A) A cső- és a hűtőburok 8
B) Az irányzék 17
C) A tok és a tokfedél 18
D) A zár 24
E) A fogantyúrész és az elsütőszerkezet 32
F) Az adogató, az adogatótok és az adogató tokfedél 42
G) A 7/31 M. gp. állvány 47
H) A 35 M. lgv. gp. állvány 52
4. §. A géppuska működése 55
a) Töltésnél 55
b) Lövés közben 56
Az olajozó működése 59
A gőz eltávozása a hűtőburokból 60
A kikapcsoló emelő működése 67
II. FEJEZET.
5. §. A gp. málházása és szállítása 67
III. FEJEZET.
6. §. Kezelés 67
a) A gp. összeállítása 67
b) A gp. megtöltése 69
c) Tüzelés 69
d) Ürítés 70
e) A gp. kezelése télen 71
7. §. Akadályok, rendellenességek, azok oka és elhárítása 72
8. §. A géppuska szétszedése és összerakása 79
IV. FEJEZET.
9. §. Gp. tartozékok, szerelékek, felszerelő cikkek és málházási eszközök 96
1. A 17 M. gp. pajzs 96
2. A 7 M. gp. pajzs heveder 96
3. A 38 M. gp. válltámasz 93
4. A 43 M. gp. válltámasz 7 99
5. A 15 M. repülőtoldat 99
6. A 35 M. cölöpsaru 100
7. A 7 M. gőzvezető tömlő és 7 M. foglalótok 100
8. A 15 M. gp. torkolat tűzrejtő 100
9. A 35 M. gp. körcélgömb készlet 107
10. A 43 M. körcélgömb alátét 107
11. A 7/31 M. gp. töltényheveder 108
12. A 7/31 M. gp. fémheveder 108
13. A 7 M. gp. töltődeszka és a 7 M. gp. töltőfa 108
14. A 7/31 M. gp. töltődeszka t 113
15. A 7 M. gp. hevedertöltőgép 113
16. A 35 M. gp. irányzótáska, a 35 M. gp. első kezelőtáska,
a 35 M. szerelékestáska, a 7 M. raj szerelékesláda és
a 30. M. gp. rakasz szerelékesláda 114
17. A 7/31 M. gp. mérőlemez és 7/31 M. gp. lőelemállító 122
18. A fontosabb felszerelő cikkek leírása és használata ... 125
19. Málházási eszközök 135
V. FEJEZET.
10. §. Gondozás 135
1. Általában 135
2. Kezelés használat közben 136
3. Gondozás használat után 136
4. A lőszer, felszerelő cikkek és málházó eszközök gondozása 137
5. Raktárolás 138
11. §. A gp. megvizsgálása 138
1. Általában 138
2. Az összeszerelt gp. megvizsgálása 139
3. A szétszedett gp. megvizsgálása 141
12. §. A gp. javítása 144
13. §. Új alkatrészek illesztése (zárolás) 157
14. §. Hasznavehetetlenné vált, vagy hiányzó gp. alkatrészek pótlása.
Javításra szoruló gp-kbeszáliítása a javítóműhelybe 160
VI. FEJEZET
Függelék.
A 7/31 M. gp. főbb méretei és teljesítmény adatai 160
Tábla jegyzék.
1. Tábla. A 7/31 M. gp. középállásban jobboldalmetszete
2. » A 7/31 M. gp. középállában baloldalmetszete
3. » A 7/31 M. gp. mély állásban a 17 M. pajzzsal
4. » A 7/31 M. gp. hosszmetszete
5. » A 7/31 M. gp. lgv. tüzelőállásban, a 7/31 M. gp. állványon
1. mell. Az utasítás végén »Ábrafüzet«.
2. mell. A 7/31 M. gp. belőve. Vissza
004

Kikiáltási ár:
7.000 Ft
(Minimum licitlépcső: 100 Ft)

Leütési ár:
28.500 Ft Licitek száma: 48