Makai Emil: Makai Emil munkái I-II.

Makai Emil
Molnár Géza
Singer és Wolfner (Budapest)
Kiadói egészvászon kötés , 701 oldal
Sorozatcím: Makai Emil munkái
Méret: 19 cm x 13 cm

Budapest, [1904], Singer és Wolfner kiadása (Hungária Nyomda, Budapest), [1] t. + XIII p. + 333 p.; VII p. + 348 p.

Makai Emil munkái I-II. (Makai Emil, született Fischer Emil /Makó, 1870. november 17. – Budapest, 1901. augusztus 6./ magyar költő, drámaíró, újságíró, műfordító). A kötetet sajtó alá rendezte Molnár Géza. Bevezetővel, kötetenkénti tematikus felosztású részletes tartalommal ellátott kiadás. Az első kötet címlapképeként a szerző egész-alakos, fekete-fehér fotójával ellátva. A kötetek előlapján régi tulajdonosi bejegyzés olvasható.
Kiadói egészvászon kötés szecessziós díszítésű, keretezett, színezett fedlappal, díszített feliratos könyvgerinccel, márványmintás előzéklappal, megkímélt, megőrzött, hiánytalan állapotban.
"Makai Emil eredeti hangulatos lírája üdítő színfoltja a magyar lírának." - írja a szerzőről Hegedűs Géza költő.

Bevezető. Makai Emil mint harminc éves ember halt meg. Ez a félbeszakadt pálya mégis kerek. Ő elvégezte föladatát: azzal a tárgykörrel, amely neki kedves volt, egyúttal uj területeket szántott... Tovább

Bevezető. Makai Emil mint harminc éves ember halt meg. Ez a félbeszakadt pálya mégis kerek. Ő elvégezte föladatát: azzal a tárgykörrel, amely neki kedves volt, egyúttal uj területeket szántott föl és igy a huszadik századot köszöntő gondolatanyag gyűjtésébe beleszólt. Együtt élt emberekkel és fogalmakkal, amelyeket az uj Budapest mintázott. Előtte: aszfaltozott utcák, stilizált hajfonatokra leső udvariasságok és vágyak, hónapos szobák, gyuladt szemű álomüzők, éjszakázó vén gyermekek és a jólét lakosztályai, amelyeknek egyik sarkában néha meghúzódik a költő. Az irók dolgozószobái körül a tájkép egyre változik. Berzsenyi látta a kemenes-alji kékellő halmokat, Petőfi a Kiskunságot a szélmalmokkal és a Kutyakaparót a gyalogbodzától alig megszakitott végtelen homokutakkal. A pesti vásárból is látott Petőfi egyet-mást, olyant, ami régen elmúlt. Makai ellenben ideszakadt a főváros uj alakulatai közé és minden meghatottsága ide kötötte. Ami Petőfinek a parttalan Tisza, az neki a Duna éppen ott, ahol simára van kövezve a partja... Vissza

I. KÖTET

Mi ketten.
Margit 3
Tél az Alpeseken 5
Egy tünemény 7
Első siker 9
A szirén 11
Féltelek 13
Jouron 15
A műhelyben 17
Valami láz 18
A Balaton 20
Poetica licentia 22
Elutazott 24
Üzenet 26
Az Andrássy-út 28
A prágai ismeretlen 30
Itt van 32
Csütörtök délután 34
Ez minden 36
A bölcs Ali 37
Ha majd 40
És egyre tűnnek 42
Dalaim 45
Szinházban 47
Mutamur 49
Pletykák 50
Esküvőn 52
Dal 52
A nagy Galeotto 53
Szeret 55
Az Alpokon 56
Rab gondolat 57
Utána 59
Intermezzo.
Szerkesztői üzenet 65
Genovéva 67
Zongora mellett 73
A zsoltárok költője 74
Hannele 77
A zarándok 80
Mese 82
Blazirt szerelmesek 84
Hasonlatok 86
Dal a csillagokról 87
Közös sors 89
Élet és halál 92
Szerelem nélkül 94
Az én Múzsám 96
Szecesszió 98
Szürkület.
Roráté 107
A mélységből 110
A bolygó 112
Virágot tessék 114
Az én koszorúm 115
Szánom, bánom 119
Titok 120
Hivatás 122
De profundis 124
Egyedül 126
Hegyi séta 128
Az első 130
Fuit 133
Én.
Ágyban, párnák közt 137
Én 138
Eresz alól 140
Hintaszéken 142
Az öreg úr 143
Hajnal 146
Családi körben 148
Szerelmes éjszakák 150
Uj szerelem 152
Hiszek 154
A fal 161
La Francé 162
Romantika 164
Igen 166
Déli verőfény 164
Társaságban 166
Esernyő-történet 168
Filiszter-álmok 170
A te imád 172
Lányok 173
Zuboly levele Titániához 176
Monológok.
A szerenád 181
Az első szerep 186
Izé kisasszony 191
A vis-a-vis 197
Drámai költemények.
Vörösmarty 205
A hét kövér esztendő 237
A troubadour - frakkban 251
Petőfi Zoltán 269
Énekek éneke 287

II. KÖTET

Zsidó költők.
Salamon Ibn Gabiről.
Az ifjú 3
Fohász 5
Tavasz g
Nem szomjazom 9
Az elpusztult Jeruzsálem 10
Késői vágy 16
Merengés 17
Jekuthiél halálára 19
Vívódás 21
A hűtlen barát 25
Gyász 27
Dalaim 20
Barátaim 30
Szép ifjúságom 32
Juda Halévi.
A vándor 33
A nap 36
Keletre 37
Oh Sináj! 38
A révben 40
Lakodalmi ének 42
Ösvényedet Isten 43
Nyugati szél 45
Cion 48
A fészek 51
Nászdal 52
A vihar 55
A serleg 60
Enyelgés 61
Egy perc 63
A költő 65
Alkony 66
A kedves 68
Sóhaj 69
Kicsillan az alkony 70
Énekek éneke 71
Vallomás 73
Örök vágy 74
Búcsú-dal 77
József Ibn Chászdáj.
Az árva dal 79
Sámuel Hánágid.
Harci dal 81
A hős 83
Barátom halálára 84
Háború előtt. 85
Cél 87
Náchum.
Tavaszi dal 88
Az őzike 91
Mózes Ibn Ezra.
Kedvesemhez 93
Uti emlék 95
Angyali kar 96
Temetőben 98
Ima 99
Ábrahám Ibn Ezra.
Juda Halévi 101
Jaj a szegénynek 103
A légy 104
Rossz csillag 106
Megtörve 107
Nászdal 109
Az élő halott 110
Charizi.
Juda Halévi 112
A hollók 114
A bor 115
A bölcs király 116
Gyász 117
Manuello.
Erdőben 118
Alkony 121
A pokol 123
A szerelem könyvéből 126
Vihar után 130
Az öv 132
Dal a szerelemről 137
Öreg napok 139
Ismeretlen zsidó költők és eredeti vallásos énekek.
Ősszel 145
Irgalom 147
Péntek este 151
Szombati hymnus 153
Halljad Izraél 154
Ima 155
Esti ének 156
Reggeli fohász 157
Hajnali ének 159
Halottak emléke 161
Alkonyat 163
Lelki vágy 165
Este 167
Kelet 169
Robinzonok 171
Tudós professzor Hatvani 215 Vissza
227

Kikiáltási ár:
6.000 Ft
(Minimum licitlépcső: 100 Ft)

Leütési ár:
6.000 Ft Licitek száma: 1