Miklós József: M. Kir. "Gábor Áron" honvéd tüzérségi Hadapródiskola emlékkönyve 1942.
Miklós József
Tuksa Pál
(Nagyvárad) ,
, Kiadói ragasztott papírkötés
, 76 oldal
34 cm x 26 cm
Nagyvárad, 1942, Kiadja a Gábor Áron Honvéd Tüzérségi Hadapródiskola (Grafika Nyomda, Nagyvárad), 76 p. + [1] p.; ill.
M. Kir. "Gábor Áron" Honvéd Tüzérségi Hadapródiskola Emlékkönyve. 1942. Horthy Miklós kormányzó idézetével és egészoldalas tematizált, színes, rajzolt keretben lévő fekete-fehér fotójával, vitéz nemes nagybányai Horthy Istvánra való megemlékezéssel, megnyitó beszéddel, számos ff. évfolyam-tablóval, korabeli színes és fekete-fehér feliratozott, egészoldalas és szövegközti képekkel gazdagon illusztrálva. A "Hiszekegyet" tartalmazó előzéklapon tollal beírt, rangjelzéses tul. névbeírás olvasható. Készült a Grafika Nyomdában az Úrnak 1943. esztendejében Nagyváradon, famentes műnyomópapíron. Szöveget Miklós József alezredes állította össze. A dúcokat az Erdélyi Szépmásoló Ipar nagyváradi cég készítette. A színes képek keretét, díszítését Czelnai Rezső őrgy. tervei szerint Tuksa Pál rajzolta. Kiadói ragasztott papírkötés kopott címfedelén Gábor Áront ábrázoló, dombornyomott, aranykeretes címfedéldísszel, aranyozott feliratozással, szép, műnyomópapíros belívekkel, hiánytalan, jó állapotban. Ritka.
Kormányzó Úr Ő Főméltósága legfelsőbb elhatározása folytán az 1941. április hó 1. napján kelt 1705. K. I. számú rendelet a m. kir. "Gábor Áron" honvéd tüzérségi hadapródiskola felállításáról intézkedett.
Az ennek alapján kiadott 4020/1941. M. E. számú miniszteri rendelet szerint ez az iskola katonai tisztképző intézmény, amely arra van hivatva, hogy a m. kir. honvédség tábori és légvédelmi tüzérségi fegyvernemének részére hivatásos tiszteket képezzen ki, és a honvédtüzér tisztikarnak utánpótlását biztosítsa.
A hadapródiskola I. évfolyamába egyrészt a m. kir. kőszegi honvéd középiskolai nevelőintézet IV. évfolyamát sikerrel végzett növendékei, másrészt a polgári életből pályázó, 4 középiskolát végzett, felvételi vizsgát tett ifjak kerülnek. A hadapródiskola magasabb évfolyamaiba felvétel nincsen.
Az iskola I-IV. évfolyama helyi tantervvel működő, latin nyelvet nem tanító gimnázium, amely a gimnáziumi tantárgyak oktatása mellett katonai szaktárgyak előadásával és katonai gyakorlati kiképzéssel egészíti ki az oktatás anyagát.
Leütési ár:
17.111 Ft
Licitek száma: 39