Balassagyarmat, 1907, Nógrádvármegye hivatalos kiadása (Balassagyarmati Könyvnyomda Szövetkezet, Balassagyarmat), 191 p.
Nógrádvármegye története az 1544-ik évig. Írta Nagy Iván a Magy. Tud. Akad. R. tagja. Hivatalos kiadás. A Vármegye tulajdona. Címlapon ceruzás lelt. számjelzéssel, családtörténeti és leszármazási táblázatokkal, számozott lábjegyzetekkel, vonatkozó hivatkozásokkal ellátva.
Könyvkötői egészvászon kötés belülről megerősítve, fedlapra ragasztott eredeti kiadói feliratozott címfedéllel, új előzéklappal, szép belívekkel, hiánytalan, jó állapotban.
"A Nógrád vármegyei korai és fontos monográfiák közé tartozik Nagy Iván könyve az 1900-as évek elejéből." - írja a kötetről W. Tóth László helytörténész.
Midőn a vármegye közönségének megbízásából közrebocsátom Nógrádvármegye monográfiájának, Nagy Iván m. tud. akad. r. tag által megirt, s a vármegye történetének 1000-től 1544. évig terjedő leírását magában foglaló részét, szükségesnek tartom, hogy a füzet megjelenéséhez, hivatalos oldalról némi tájékoztatással szolgáljak. Vármegyénk monográfiájának kérdésével, törvényhatóságunk 1884. évi junius 26-ik napján tartott közgyűlésén foglalkozott első izben, amidőn Scitovszky János alispán indítványára «megyei székházépületünk 50 évi fennállása alkalmából s emlékére, Nógrádvármegye monográfiájának megiratását, a megye szabad rendelkezése alatt álló alapok jövedelmeinek terhére foganatositandónak mondotta ki, ebből kiindulva a megírandó mű tervvázlatának és közelebbi módozatainak javaslatba hozatala czéljából az elnökség vezetésére felkért losonczi gróf Gyürky Ábrahám főispán elnöklete s Scitovszky János alispán helyettes elnöklete alatt: Gróf Forgách Antal, Pulszky Ferencz, Dessewffy Ottó, Nagy Iván, Huszár István, Harmos Gábor, Pajor István, Reményfy József, Hanzély László, Zsemlinszky Rezső, Pintér Sándor, Vladár Viktor, Szigyártó Sámuel, Mikszáth Kálmán, Szánthó Ágoston, Komjáthy Anzelm és dr. Plichta Soma urakat kérte fel.»