Giesswein Sándor, Dr.: Mizraim és Assur Tanusága 1-2.

Az ó-szövetségi szent-iratok hitelessége és isteni sugalmaztatása az aegyptologia és assyriologia világításában

Dr. Giesswein Sándor
(Győr) , , Utólagos félvászon kötés , 662 oldal
Méret: 23 cm x 16 cm

Győr, 1887, Surányi János Könyvnyomda-Intézete, VII. + 299 p. + [2] p., ; 356 p.; ill. + 2 térk.

Mizraim és Assur Tanusága I-II. (két rész egy kötetben). Az ó-szövetségi szent-iratok hitelessége és isteni sugalmaztatása az aegyptologia és assyriologia világításában.
A Budapesti M. Kir. Tud.Egyetem Hittani kara által a Horváth-féle jutalommal kitüntetett pályamunka. Az I. kötetben 34 fekete-fehér szövegközti ábrával, a II. kötetben 12 fekete-fehér szövegközti ábrával és két térképpel (ebből egy kihajtható) illusztrálva. A szerző előszavával, helyreigazításokkal és pótlásokkal, részletes tartalomjegyzékkel, betűrendes, kéthasábos név- és tárgymutatóval ellátva.
Az előzéklapon és a címlapon tul. névbélyegzés látható foglalkozás és helységnév megadásával.
Utólagos félvászon kötésű példány, aranyozott feliratozású könyvgerinccel, körbe mintázott lapélekkel, megkímélt, hiánytalan állapotban.

Századunk tudományos vivmányai között bizonyára előkelő helyet foglal el az egiptomi és assyr-babyloni emlékek tudományos átkutatása; a rajtuk foglalt irásjegyek megfejtése, s a szövegek leolvasása... Tovább

Századunk tudományos vivmányai között bizonyára előkelő helyet foglal el az egiptomi és assyr-babyloni emlékek tudományos átkutatása; a rajtuk foglalt irásjegyek megfejtése, s a szövegek leolvasása és lefordítása. E tanulmányok két uj tudományágat létesítettek: az aegyptologiát és assyriologiát. Ami a távcső alkalmazása a csillagászatban, az az aegyptologia és assyriologia az ó-kori népek történetében. A távcső uj világokat tárt föl a kutató szemei előtt, azáltal, hogy a térben távollevőt szemléletünk tárgyává tette; az aegyptologia és assyriologia is ismeretlen világba vezettek, azáltal, hogy az időben távolfekvőről leemelték a feledés leplét. Az emberi nem őstörténelmét eddig csak a szentirás ismertette velünk; a biblia határozott vonásokban irja azt le, ámbár a részletekre csak annyiban terjed ki figyelme, amennyiben ezt az isteni kinyilatkoztatás történelme megkivánja. Sok századon keresztül a szentirás szavai kielégítették a kutató elméket, de mióta a kétkedés szelleme szállotta meg a népeket, divattá kezdett lenni mindent igaznak tartani, csak azt nem, amit isten igéje mond. Vissza

I. kötet
Az aegyptologia és assyriologia terén tett kutatások és fölfedezések történetének vázlata
A)
A régiek ismerete Egiptomról1
Alex. sz. Kelemen, Horapollo, Kircher Athanáz a hieroglyphekről3
Az egiptomiak nyelve6
A rosette-i kő9
Champollion13
A hieroglyph irásmód rendszere14
champollion iskolája26
A régi Egiptom irodalmi emlékei29
B)
Az ékiratos emlékek36
Frotefend a perzsa ékiratok megfejtője37
Az assyr ékiratok megfejtése43
Ninive romjainak fölfedeztetése45
Assurbanipal könyvtára49
Babylon romjai51
Az assyr irásmód rendszere és keletkezése54
Chaldaea ősnyelve (akkad v. sumer) az ural-altaji nyelvcsalád tajga61
C)
Bibliographia, I. Az aegyptologia irodalma71
II. Az assyriologia irodalma81
Isten a világ teremtője
A naturalisticus bölcselet elmélete a monotheismus eredetéről87
Animismus89
Az ősök kultusza89
Az egiptomiak ősvallása92
Az egiptomi emlékek eredeti monotheismust tételeznek fel93
Hymnus Ammon-Ra Istenhez99
Imák Ammonhoz101
Az egiptomi pantheon a symolismus szülöttje105
Az assyr-babyloni pantheon108
Ilu-El a babyloniak főistensége110
Assur=a jóságos, az assyrok főistensége112
An, a sumer-akkad nép (Chalaea őslakóinak) főistensége114
An, Zeus és Jupiter118
Sumer-akkad hymnusok120
Az ékiratos táblák a világ teremtéséről párhuzamban a szentirás teremetés-tanával124
Az egiptomi és babyloni cosmogonia az őshagyomány eltorzítása137
A paradicsom
Az egiptomiak paradicsommondája146
A babyloniak paradicsommondája148
Az élet fája a babyloniaknál149
A jó és gonosz tudásának fája152
A csábító kigyó153
A pap kigyó az egiptomiaknál155
A kerubok155
Az assyr szárnyasbikák vagy kirubuk157
Kirubu és kerub165
A forgó tüzeskard166
A paradicsom helye Rawlinson és Delitzsch Frigyes szerint169
Az emberi nem kora180
Az egiptomi chronologia180
A babyloniak chronologiája egybevetve a szentiráséval182
Az embeir nem ősállapota185
A Megváltóban való remény195
A vizözön
A vizözönmonda általánossága198
Az egiptomiak vizözönmondája203
A chald vizözönmonda Berosus szerint207
A babyloni Izdubar-epos208
Izdubar=Nimrod209
Hasziszadra=Noe215
Az ékiratos táblák vizözönmondája egybvetve a szentirás szövegével216
A genesis elbeszélése eredetibb alakkal bir mint a 4000 éves chald vizözönmonda227
A genesis elbeszélésének egységes szerkesztése237
A genesis nemzetségtáblája
Az emberi nem egységes származása245
A szentirás nemzetségtáblája s az egiptomiak és assyrok népisméje251
A genesis nemzetségtáblája csak is a Kr. e. XV. vagy XIV. században készülhetett277
A bábeli torony
A szentirás, Abydenus és Polyhistor a babyloni toronyépítésről279
Az ékiratos táblák a toronyépítésről283
Birsz-Nimrud vagy Borsippa a bábeli torony286
A Babel név etymologiája292
Visszapillantás296
II. kötet
Ábrahám
Az emberiség a vizözön után1
Ábrahám kora és hazája6
Az assyr-babyloni és héber nyelv közeli rokonsága10
ábrahám vándorlásai17
palestina Ábrahám korában19
Ábrahám Egiptomban20
Ábrahám hadakozása31
József pátriarka
A szentirás Józsefről39
József eladatása41
József Putifár házában44
József a tömlöczben57
József fáraója65
József a fáraó előtt74
József Egiptom kormányzója87
Jákob és József halála96
Visszapillantás101
Izrael fiai Gosen földén
Gosen földe105
A hyksos uralom vége110
II. Ramszsz az elnyomás fáraója112
Ramszsz és Pithom az élelemtartó városok118
Mózes
Mózes születése127
Mózes neve132
Izrael fiainak kivonulása Egiptomból135
Izrael fiainak utja a pusztában153
Mózes törvénye az aegyptologia világánál161
Juda és Izrael királyai az egiptomi és assyr birodalom történetével párhuzamban
Roboam és Szeszak174
Az assyr birodalom keletkezése179
Assyria, Syria és Palaestina185
Az eponym kanon és a szentirás chronologiája190
Assyria első támadásai Izrael ellen198
Phul=Teglatfalaszár200
Izrael országának végpusztulása
Ozee215
Szuá (Sabaka)216
Ki vette be Szamariát?218
Az idegen gyarmatosok223
A raphiai ütközet228
Juda királyai és az assyr hatalom
Szennakerib233
Aszarhaddon251
Assurbanipal254
Judith260
A próféták
A profetismus267
Izaiás270
Jeremiás284
A babyloni fogság
Az assyr-birodalom utolsó évei297
Nabukodonozor300
Ezekiel303
Dániel306
Nabukodonozor álma s az aranyszobor314
Nabukodonozor tébolya322
Bábel utolsó napjai326
A médus Dárius333
Cyrus337
Izrael fiainak hazatérése340
Végszó342
132

Kikiáltási ár:
8.000 Ft
(Minimum licitlépcső: 100 Ft)

Leütési ár:
13.500 Ft Licitek száma: 16