Tábori Pál: Palesztina (aláírt példány)
Tábori Pál
Gutenberg Könyvkiadó
Kiadói félvászon kötés
, 158 oldal
20 cm x 13 cm
Budapest, [1947], Gutenberg Könyvkiadó (Független-Nyomda, Budapest), 158 p. + [1] p.
Aláírt példány. Palesztina. Írta Tábori Pál.
A címfedél belső oldalán a szerző által tollal aláírt, nagyméretű, egyszínű kiadói Ex-Libris-szel. Címlapon a kiadó alakos-ábrás emblémájával. Borítólapot és a kötést Lengyel Lajos tervezte. Nyomtatta a Független-nyomda Budapesten.
Kiadói félvászon kötés a címfedél vászonrészén aranyozott palesztin tájat ábrázoló címfedéldísszel, szép, tiszta belívekkel, megkímélt, jó állapotban.
1945 év őszén a londoni Reuter-hírügynökség megbízásából féléves középkeleti és balkáni útra indultam, amelynek az volt a célja, hogy egy tucat országnak nemcsak politikai, hanem szellemi fejlődését és problémáit kikutassam és lerögzítsem. Másfélszáz cikket írtam és a tizenkét országban tett látogatás eredményeit egy könyvben is öszszefoglaltam, amelynek „Béketudósító" volt a címe.
Ez a könyv ennek a hosszabb munkának körülbelül kétötödét tartalmazza és egybeszedi mindazt, amit Palesztinában és Egyiptomban láttam és tapasztaltam. De talán helyénvaló az is, hogy itt, elöljáróba összefoglaljam mindazt, amit nemcsak a nílusmenti országban és a Szentföldön láttam, hanem azt is, aminek konklúzióit Libanonban, Szíriában, Törökországban, Görögországban, Olaszországban, Jugoszláviában, Magyarországon és Ausztriában gyűjtöttem össze.
A BÉKETUDÓSÍTÓ 1946 áprilisában készült el és zárult le. Azóta persze sok minden történt ezekben az országokban; az alapvető problémák azonban ugyanazok maradtak.
Ha valaki összehasonlítaná egy napilapnak 1945 decemberében és 1947 szeptemberében kiadott egy-egy számát, rájönne, hogy bár itt-ott változtak a szereplők - egyik-másik eltűnt a politika színpadáról, míg mások felbukkantak - és itt-ott tovább és élesebbre fejlődtek az ellentétek vagy az összefüggések, alapjában véve Európa, akár az egész világ, ma is ugyanazokkal a kérdésekkel küzd és ugyanazt a célt próbálja elérni.
Ez a cél: A BÉKE.