Gyarmathy Tihamér (1915-2005): Találkozó 1970 - ("Találkozó pálcák") - filctoll 32 x 39 cm

Gyarmathy Tihamér
, Papír , 1 oldal
Méret: 32 cm x 39 cm

Gyarmathy Tihamér: Találkozó 1970 - filctoll

Jelezve: j.l. Gy 970, filctoll, karton, 32x39cm keretben.
Megjegyzés: hátoldalon autográf írással a műtárgy adatai láthatók.

Magyar festők és grafikusok életrajzi lexikona I-II.

Festő, szobrász. 1933-ban került a budapesti Képzőművészeti Főiskolára, ahol Vaszary János és Kandó László tanítványaként végzett. Az 1930-as évek első felében készült munkáin az erőteljes, szerkezetes rajz enyhén novocento hangvétellel társul, majd az évtized közepén ezt Derkovits késői korszakának jól érzékelhető hatása váltja fel. 1937-ben két évig tartó tanulmányútra indul. Itáliában, Német- és Franciaországban, valamint Svájcban tesz utazásokat. Megismerkedik Beöthy Istvánnal, Piet Mondriannal, André Bretonnal, Jean Arppal és Max Bill-lel. Ezek a kapcsolatok készítik elő azt a szemléleti fordulatot, amit a hazatérés után a Kállai Ernővel és Kassák Lajossal kötött barátság tesz véglegessé. 1938-ban Párizsban és Zürichben rendezi első önálló bemutatóit. 1939-ben a fővárosban telepszik le. 1940-től születnek korai nonfiguratív alkotásai. 1945-46-ban aktív tagja az Európai Iskolának, s nonfiguratív művekkel vesz részt csoportkiállításaikon. 1947-ben kiállít a Párizsi Realités Nouvelles első tárlatán, ebben az évben és 1948-ban önálló kiállítást rendez Budapesten. 1948-tól, az Európai Iskola és a nonfiguratív művészet nyilvánosságának betiltása után Gyarmathy belső emigrációba vonul. A ''''40-es, ''''50-es évtizedfordulón kisméretű, absztrakt-szürrealista festményeket és fotogrammokat készít. 1957-től szerepel ismét hazai és külföldi kiállításokon. A ''''60-as években a teória érzéki látvánnyá lényegítésének eszköze a mértani elemeket felhasználó, lapidáris egyszerűségű új jelrendszer lesz, amely az évtized végére kiérlelt egyéni stílus legfontosabb összetevője. E jelrendszer, s e képi nyelv segítségével filozófiai és vizuális értelemben vett világmodell is születik. Az euklidészi geometrián alapuló reneszánsz perspektíva, ill. a kanti szemlélet téri vizuális egyeduralmának megtörésén fáradozó festő Kállai "bioromantika" elméletére figyelve a "természet rejtett arcát" sem téveszti szem elől. Gyarmathy festészetének kétarcúsága tükrözi ezt a biopolaritást. 1971-től körutazásokat tesz Nyugat-Európában, dolgozik, kiállít Belgiumban. 1973-ban két hónapos körutazás Afrikában. Tagja a Magyar Művészeti Akadémiának és a Széchenyi Művészeti Akadémiának. A Galéria a 4 Világtájhoz és az Elvont Művészek Magyarországi Csoportjának alapító tagja. Díjak: az I. Nemzetközi Plein Air Szimpozion díja (PL); Ezüstkupa (Nápoly); a XII. Cagnes sur Mer-i Nemzetközi Festészeti Fesztiválon a zsűri különdíja; a Vanvitelli Akademia (OL) Socio Academico Artisti "honoris causa" kitüntetése; a belga "La Macon" Művészeti Alapítvány nagydíja; Érdemes Művész; Kiváló Művész; Kossuth-díj. A lengyelországi Elblagban egy szobrát a város közterén állították föl. Alkotásait őrzi a Fővárosi Képtár és több vidéki múzeum. (K.E.: Műv. 1988/1, Várkonyi György adatközlése nyomán) Vissza
436

Kikiáltási ár:
75.000 Ft
(Minimum licitlépcső: 100 Ft)

Leütési ár:
76.000 Ft Licitek száma: 3