Makkai Sándor: Magyar fa sorsa (számozott példány)
A vádlott Ady költészete
Makkai Sándor
Ady Endre
gróf Bánffy Miklós
Erdélyi Szépmives Céh(Kolozsvár)
Kiadói egészvászon kötés
, 150 oldal
Erdélyi Szépmives Céh
13/5-6
17 cm x 12 cm
Cluj-Kolozsvár, 1927, Erdélyi Szépmives Céh kiadása (Lapkiadó Rt., Kolozsvár), 150 p.
Első kiadás. Névre szóló, számozott példány. A magyar fa sorsa. A vádlott Ady költészete. Részletes tartalomjegyzékkel, a szerző szépirodalmi műveinek listájával, függelékként az Erdélyi Szépmíves Céh tagjainak névsorával, (kék) selyemszalag könyvjelzővel ellátva. "Ez a könyv az Erdélyi Szépmíves Céh tizenharmadik kiadványa; 1927. évi sorozatának 5-6. számú könyve. Gróf Bánffy Miklós (monogramozott) fekete-fehér rajzaival illusztrált. E könyv első kiadása kizárólag az Erdélyi Szépmíves Céh tagjai számára készült. Nyomtatta a Lapkiadó Rt. nyomdája Corvinus Antiqua betűkkel. Ez a No. 368. sz. példány." "Ez a könyv Ritoók Lajos számára készült, aki az Erdélyi Szépmíves Céh tagja.ˇ Kiadói egészvászon kötés feliratozott címfedéllel, címfedél belsőn névre szóló kiadói vignette-val, feliratozott könyvgerinccel, többszínű, virágmintás, négyzethálós előzékpapírral, ceruzával több helyen aláhúzott, megjelölt, megjegyzéssel ellátott, jó állapotú belívekkel, hiánytalan, megkímélt, jó állapotban.
Az a megbízatásom, hogy állást foglaljak és véleményt mondjak az „Ady-kérdésben". Fiatal emberek, egy református diákszövetség tagjai, kértek fel reá. Abban a meggyőződésben tették ezt, hogy velük egy világnézetű és erkölcsi felfogású, emellett az irodalommal is egy keveset foglalkozó ember véleménye segítségükre lehet a kérdésben való biztos meggyőződésük kialakításában. Egy ilyen meggyőződés kialakítását szükségessé teszik azok a folyton megújuló vádak, melyek Ady és költészete ellen felhangzanak. Épen az engem is ért fölszólítás igazolja, hogy ezeknek a vádaknak megvizsgálása ma sem szükségtelen, mert a magyar ifjúságnak, vagy legalább is a magyar ifjúság egyes köreinek, még nincs meg a végleges ítélete ebben a kérdésben. Arról lesz tehát szó, hogy igazak-e, mennyiben igazak és mennyiben terhelik Adyt az ellene hangoztatott vádak?
Ady Endre, a nagy, szomorú szemű, gőgös, beteg vádlott, életében és halála után már több törvényszék előtt állott, de mostanság mind többen igyekeznek őt egy igazán döntő fórum, a magyar ifjúság ítélőszéke elé állítani. Ebben a perben a magyar ifjúság, értvén alatta a 10-24 éveseket, igen érdekes és fontos pozíciót tölt be. A hivatalos irodalom és a nevelők, mint felperes, vádat emelnek Ady ellen az ifjúság törvényszéke előtt, az ifjúság feletti uralomért.
Bevezetés...7
Ond vezér unokája...13
Máriától Veronikáig...48
Az Ős Kaján...76
A Halál rokona...85
A Sion-hegy alatt...95
A fekete zongora...126
Befejezés...140
Leütési ár:
18.100 Ft
Licitek száma: 32