Szerkesztő, és grafikus által aláírt, számozott példány. Első kiadás. Szegedi Fiatalok Művészeti Kollégiuma tizenhatodik számú kiadványa. Nyíri és rétközi parasztmesék. Bevezető tanulmánnyal és jegyzetekkel közli Ortutay Gyula. Negyvenöt eredeti fametszettel illusztrálta Buday György.
"E kiadványunk könyvárusi forgalomba egyáltalán nem kerülhet. Mindössze a művészet és tudomány emberei és azok értői számára nyomtattuk ki 1935. év karácsonyára Kner Izidor gyomai könyvnyomdájában, egyezer számozott példányban. Minden egyes példányt a közlő etnológus és az illusztráló fametszőművész sajátkezűleg szignált. A kötet fametszeteit a művész kezével vésett eredeti fadúcokról nyomtattuk. Ez a kötet a 481 számú példány."
Kiadói félvászon kötésben lévő példány középdíszes címfedéllel, feliratozott könyvgerinccel, új v.barna előzéklapokkal, kiadói kissé sérült képes b.fedélben.
Jó, csöndes nyáridő. Előveszem az órám: fél egy múlott pár perccel, a vonat nemrég hagyta el Hajdúhadházát s Hajdú megyét. A térkép színes foltok a tájék ugyanolyan gazdag és gyors változásait ígérik. Holott az első pillantásra a türelmetlen s mohó szem természetesen semmi újat sem láthat, a csenevész kis erdők, megperzselt kukoricások, tarlók ugyanazok Hajdúságban is, Nyíren is...
Bevezető tanulmány 7
A mesék szövege 39
Jegyzetek 253
A fametszetek jegyzéke 258
A fametszetek jegyzéke
Motto
Az első számú meséhez 4 kép
Második számú meséhez 4 kép
Harmadik számú meséhez 3 kép
Negyedik számú meséhez 3 kép
Ötödik számú meséhez 2 kép
Hatodik számú meséhez 2 kép
Hetedik számú meséhez 2 kép
Nyolcadik számú meséhez 3 kép
Kilencedik számú meséhez 2 kép
Tizedik számú meséhez 3 kép
Tizenkettedik számú meséhez 1 kép
Tizenharmadik számú meséhez 1 kép
Tizenötödik számú meséhez 2 kép
Tizenhatodik számú meséhez 1 kép
Tizenhetedik számú meséhez 4 kép
Tizennyolcadik számú meséhez 1 kép
Huszadik számú meséhez 1 kép
Huszonharmadik számú meséhez 1 kép
Huszonhetedik számú meséhez 1 kép
Huszonnyolcadik számú meséhez 1 kép
Harminckettedik számú meséhez 1 kép
Negyvenegyedik számú meséhez 1 kép