Fedák Sári: Útközben I-II. (aláírt, számozott példány)
Beszélgetés a barátommal
Fedák Sári
Szőllősi Zsigmond
Kiadói aranyozott, hímzett virágmintás vászonkötés
, 455 oldal
[Budapest], é.n., Szőllősi Zsigmond kiadása (Világosság Nyomda, Bp.), 1 t. + 223 p.; 232 p.
Szerző által aláírt, számozott, bibliofil példány. Útközben. Beszélgetés barátommal I-II. (egy kötetben). Írta: Fedák Sári.
A szerző fekete-fehér címlapfotójával. A címlapfotó hátoldalán ajándékozási beírással, a címlap hátoldalán számozással és a szerző, Fedák Sári tollal beírt aláírásával.
"A könyvből a szerző által tervezett Fedák-kötésben, sajátkezű aláírásával ellátott 500 számozott példány készült." Ez a 290-es számú példány.
Az életét a színészetnek ajándékozó, nagy elismertséggel rendelkező magyar színésznő személyes hangú önéletrajzi kötete számos adalékkal szolgál a magyar színészet ismeretlen világáról. A könyvet a Világosság Könyvnyomda Rt. nyomtatta Budapesten.
Kiadói egészvászon kötés hímzett, színes növény-motívumos selyemszalaggal díszített kötéstáblákkal, aranyozott feliratozással, könyvkötő által megerősített könyvgerinccel, hiánytalan állapotban.
Részlet a kötetből:
Beszélgetés a Barátommal
Részlet a kötetből:
Beszélgetés a Barátommal
Kedves Barátom! Az elmúlt tavasszal, 1927-ben, nagyon szomorúan, lehajtott fejjel, összeszorult szívvel lézengtem az emberek között. Végre is nagyokosán kisütöttem, hogy eladom a lakásomat, bepakkolom a kofferemet és - megyek világgá. Szent meggyőződésem volt, hogy semmi keresnivalóm nincs többé ebben az országban. Nagyon bántottak. Üldöztek, mint egy fenevadat. Ennek a sajtópergőtűznek a kellős közepében kellett elmennem Miskolcra játszani. Semmi kedvem nem volt hozzá és, megvallom, nem is nagyon érdekelt. Hiszen én már akkor elhatároztam, hogy véglegesen elmegyek más csillagok alá, más hazába. Csak nem akartam egy igazgatót - akinek végre is az én privát érzéseimhez és ügyeimhez semmi köze - abba a helyzetbe kergetni, hogy az eladott jegyek árát visszafizesse és nem akartam, hogy egy eladott ház közönsége tőlem csalódottan forduljon el. Ezért mentem el Miskolcra játszani. És ezért nem adtam el a Bösendorferemet, ezért nem pakkoltam be a kofferemet és ezért vagyok még mindig itt és ezért fogok most már mindig is itt maradni.
Hogy milyenek voltak a miskolci esték, azt majd máshol fogom elmondani. De hogy milyen volt a miskolci temető, azt itt mondom el. A Szent Anna temető. Abban a szegények temetőjében fekszik Déryné. Összeszedtem egy kis virágot és kimentem hozzá. Gyönyörűszép, meleg, édes tavaszi nap volt huszonnegyedikén, áprilisban. Vasárnap. Kora tavasz. A legszebb a világon. Teljesen ellentéte volt annak a ragyogványos napnak az a csendes, lassan bandukoló, gondolkozó, meghatott kis menet, melyben engem közrefogva a miskolci kollégák kísértek. Mindenkinek virág volt a kezében és mindenki nagyon szomorú volt. Kedves, jó miskolci színészek!
I. kötet | |
Beszélgetés Barátommal | 3 |
A talizmán | 9 |
A zöldűrhangos szoba | 12 |
A munkácsi vár | 18 |
"Jánykám, soh'se fogsz tudni táncolni!" | 26 |
Spagá | 35 |
Péter bácsi | 43 |
A Mermelstein fiú | 51 |
Árpádnak szép szeme van | 59 |
Magam maradtam | 67 |
"Musik" | 75 |
Fedák "bárónő" a prépostnál | 87 |
Rózsaillathy Trilby | 94 |
Beszéljünk kissé életkoromról | 103 |
Éjjeli zene senkinek | 114 |
Háztűznéző | 122 |
Első sikerem Pista bátyámmal | 130 |
"A férfi, ha nagy munkába fog, haboz" | 143 |
Mázli | 150 |
"Die grosse Blonde" | 163 |
A pozsonyi kislány Pesten | 172 |
"Édes Mauthner" | 180 |
"Légy üdvöz, január 21" | 188 |
Rökk Szilárd ucca | 196 |
Szidi néni az ajtóban | 206 |
A névtelen ibolyacsokor | 214 |
II. kötet | |
Dyb | 3 |
Mihályka | 12 |
Első "könyvem": Betéti könyv | 21 |
Ida néni | 30 |
Zászlók Moszkvában | 42 |
Aranyvirág | 52 |
Morfium | 64 |
Mindenki sír | 77 |
Kacsóh & Buttykay | 89 |
Kálvária | 100 |
Megölelek két sírkövet... | 115 |
Irígylem Paulinát... | 129 |
A kilométerkő | 136 |
Vissza a frontra | 149 |
Az előzetes érdeklődés | 156 |
"Servus Ernőkem!" | 170 |
Hajnali kocsizás a Grunewaldban | 180 |
Londonban hej!... | 188 |
Egy cigány, egy király... | 199 |
Gráci rámijesztett... | 211 |
Lourdes | 218 |