Móricz Zsigmond: Forr a bor (aláírt, számozott példány)
Móricz Zsigmond
Athenaeum Irodalmi és Nyomdai R.-T.(Budapest)
Kiadói egészvászon kötés
, 287 oldal
Athenaeum 2 pengős regények
2
18 cm x 11 cm
Budapest, 1931, Athenaeum Irodalmi és Nyomdai R.-T. kiadása és nyomtatása, 287 p. + [1] p.
Szerző által aláírt, számozott példány. Athenaeum 2 pengős regények c. sorozatban (számjelzés nélkül) megjelent mű. Forr a bor. Írta: Móricz Zsigmond. A címfedél hátoldalán 7370 sorszámmal jelzett, tul. névre kiállított, a szerző, Móricz Zsigmond által tollal aláírt, egyszínű, több keretes tul.-vignette látható. A címlapon 224-es, utólagos sorszám-bélyegzés található. A könyvet az Athenaeum Rt. Könyvnyomdája nyomtatta Budapesten. Kiadói (piros) egészvászon kötés ezüst feliratos és kiadó-címeres címfedéllel, feliratos könyvgerinccel, tiszta előzéklapokkal, hiánytalan, megkímélt állapotban. "A Forr a bor különös, kétarcú alkotás: egyfelől Móricz Zsigmond »vallomásos« könyv folyamának egyik darabja, másfelől azon munkái sorozatába tartozik, amelyek - bevallottan balzaci igénnyel - a magyar társadalom teljes összképét igyekeztek felrajzolni, tablóba rendezni. Az egyetlen évben, 1899-ben játszódó mű annak a generációnak a rajza, amely meghatározó lesz majd a húszas-harmincas években, azok mentalitásának, törekvéseinek, emberi minőségének ábrázolása, akik szinte a huszadik század küszöbén »érték« meg, hogy egy-két évtized múlva a társadalom »vezetői« legyenek." - írta kritikájában a regényről Legeza Ilona.
"A Fertő-diákkamara a Fertő-utcáról vette a nevét. A Fertő-utca pedig arról, hogy a város fertőjéig nyúlt. Ez a fertő egy mocsár volt a város kellős közepén. Rendes, szabályszerű mocsár, náddal és kákával és szittyóval. Arra nagyon jó volt, hogy a természetrajztanár oda járjon botanizálni az ötödik osztályosokkal s arra is, hogy minden télen beleszakadjon egypár diák korcsolyázás közben.
Arra is éppen alkalmas volt, hogy ebben az utcában engedélyezze a rendőrség azt a házat, amelyet vészes lidércfénnyel kellett közigazgatási okokból megjelölni, bizonyára azért, hogy a felsőbb diákok el tudják kerülni, ami elég nehéz volt, mert az iskola leghíresebb s legnépesebb kamarája éppen ebben az utcában volt s óhatatlan volt, hogy tévedésből, mikor éjfélkor hazafelé mentek, vagy együtt-tanulásból vagy együtt-lumpolásból, kaput ne tévesszenek.
Az igazgató új seprű lévén, elhatározta, hogy seperni fog s megszünteti a Fertőt. Azzal kezdte, hogy a nyári városi közgyűlésen indítványozta, hogy tömjék be magát a pocsolyát, amely a várost a vasúti állomástól elválasztja..."
Első fejezet amelyben látni, hogy pezsdül meg a must. Az érettségiző nagydiákok élete. Az október hatodiki forradalom. A tanítás módja az elmúlt század utolsó esztendejében. Annak a generációnak zsendülése, amely a mai Magyarországot e szörnyű viharban tartja és élteti
Második fejezet amelyben lefolyik a nagy inkvizíció, amelynek célja a szörnyű bűnösök kiderítése s egyben az ifjúság ellenszegülő karakterének megtörése, mert hiszen ebben az időben az egész középiskolai oktatásnak legfőbb célja a hű és engedelmes állampolgárok nevelése
Harmadik fejezet amelyben feltűnik a diákélet szörnyűséges végkapuja, a sárkányok és veszedelmek tajtékozó örvénye, mely már közvetlen a nagy Életbe torkollik. A matúra
Negyedik fejezet amelyben érettségükről bizonyságot adnak a fiúk, mikor a matúra nehézségeit az élet szabályszerű módszerével tűntetik el
Ötödik fejezet amelyben a diák alakok belemosódnak a felnőttek közé, ahogy a tisztavízű patak a deltánál összekavarodik a sárga és sáros folyó vizével
Leütési ár:
37.000 Ft
Licitek száma: 32