Henszlmann Imre, Dr.: Magyarország csúcs-íves stylü műemlékei II.

Győr, Soprony, Pozsony, Sz.-György, Bazin, Modor és Nagy-Szombat

Dr. Henszlmann Imre
(Budapest) , , Korabeli egészvászon kötés , 221 oldal
Méret: 31 cm x 25 cm

Budapest, 1880, Magyar Királyi Egyetemi Könyvnyomda, 221 p. + [3] p. + 3 t.; ill.

Első kiadás. Magyarország csúcs-íves stylü műemlékei II. Győr, Soprony, Pozsony, Sz.-György, Bazin, Modor és Nagy-Szombat. A Vallás- és Közoktatásügyi Magy. Kir. Minister Úr meghagyásából írta: Dr. Henszlmann Imre, a magyarországi műemlékek ideiglenes bizottságának előadója.
Négy fekete-fehér táblával és 191 fametszettel illusztrált műemléktörténeti kötet. A könyvet a Magyar Királyi Egyetemi Könyvnyomda nyomtatta Budapesten. Tájékoztató bevezetéssel és részletes tartalomjegyzékkel megjelentetett műemléktörténeti munka.
Korabeli egészvászon kötés kissé sérült, aranyozott feliratos könyvgerinccel, zöld előzéklapokkal tiszta, szép, osztott oldalas belívekkel, hiánytalan, megkímélt állapotban.
Az Európa-hírű magyar építész jelen kötetében egy hiánypótló művet tett le a nemzet könyvespolcára, a történelmi Magyarország területén lévő csúcs-íves stílusban épült műemlékek alapos és jól dokumentált bemutatásával.

Jelen munkának első részeben, mely a nm. vallás- és közoktatási m. kir. minister rendeletére Íratott és a n. t. országgyűlés tagijai közt 1876-ban elosztatott, hogy a műemlékeink bizottságának... Tovább

Jelen munkának első részeben, mely a nm. vallás- és közoktatási m. kir. minister rendeletére Íratott és a n. t. országgyűlés tagijai közt 1876-ban elosztatott, hogy a műemlékeink bizottságának részbeni működéséről tanúságot tegyen; jelen munkának első részében röviden tárgyaltam kiválóbb ó-keresztyén. román és átmenet-stylü emlékeinket. Érintettem, hogy nálunk a román emlékszem építeszet: csak III. Béla korában, a XII-ik század utolsó negyedében veszi kezdetét, ínég pedig nem, mint Francziaországban a szerzetesek építkezéseikben, hanem a nagyobb, azaz a székesegyházakban, hogy, mivel ekkor Francziaországban már a csúcsíves styl terjedett el, nálunk a román építészet nem fejlődött szervileg, hanem már kezdete óta a másutt cl ivó csúcsíves elemekkel vegyült, s így az átmenet e styl be már legrégibb épületeinken is tűnik elő; érintettem, hogy székesegyházaink szapora monumentális újraépítésére közvetlen következett, a XIII. század eleje óta a szerzetes templomok és zárdák újraépítése román és átmeneti stylben, és hogy ezen lendület ama század közepéig, a tatárjárásig, sőt némely példányokban (p. a jáki templom) még ezen határponton tul is tartott. Egészben azonban nálunk styl határt a tatárjárás és az erre következett uj népesités a külföldről képez. A vendégeknek nevezett uj jövevények Németes Lengyelországból szállották meg az országot. Némethonból jöttek leginkább a városok vendégei, polgárai, kik az addig nálunk alig ismert középrendet s annak kereskedelmi és ipar-működését meghonosították ; miért is a magvar városok élete csak most kezd virágozni. Lengyel- és Németországból jöttek az e század elején keletkezett kolduló barátok, a domonkosok és a ferencziek, kik, nem mint a régibb szerzetesek a városokon kívül, hanem azokban telepedtek le, és templomaikat nemcsak magok, hanem laieus polgártársaik számára is építették, így például régibbek voltak a plébániai templomoknál a domonkosoké Budán, Kassán, Selmeczbányán és talán Győrött is, így más városokban a ferenczieké. Németországban, a jövevények régi hazájában, a XIII-dik század második felében a csúcsíves styl inkább s inkább terjedt el, még pedig a kevésbé pompás egyházakban az egyszerűbb kora csúcsíves styl, mely kivált a még nem gazdag kolduló barátok és a csak imént bevándorlóit városi polgárok vagyonbéli körülményeinek jobban felelt meg. Vissza

Bevezetés 1
Építészeti arányozás 5
A sorozat alkalmazása 9
GYŐR.
GYŐRI SZÉKESEGYHÁZ 13
AZ ü. N. HEDERVÁRI KÁPOLNA 21
PÜSPÖKI KETTŐS KÁPOLNA 24
A FÖLD ALATTI FOLYOSÓ 27
SOPRONY.
SZ. MIHÁLY ARKANGYAL TEMPLOMA 31
SZ. JAKAB KÁPOLNÁJA 43
A BENCZÉSEK SOPRONYI TEMPLOMA . 47
A KÁPTALANHÁZ 66
SZ. JÁNOS TEMPLOMA (a bécsi utczában) 75
SZ. LÉLEK TEMPLOMA 76
POZSONY.
A POZSONYI VÁR 77
A POZSONYI VÁRNAK DÍSZ KAPUJA 88
A FERENCZIEK POZSONYI TEMPLOMA 95
A templomnak leírása és arányai 99
A torony 103
SZ. JÁNOS EVANGELISTA KÁPOLNÁJA 106
Arányok 108
Alakzás 112
A POZSONYI SZ. MÁRTONHOZ CZÍMZETT KÁPTALANI, PLÉBÁNIA TEMPLOM 117
Történeti vázlat 117
A pozsonyi dómnak általános leírása 122
A dómnak főarányai 126
Különségek 128
Oltárok 129
Temetkezési helyek vagy síremlékek 129
Részletezés. (Nyugati rész) 130
Északi rész. A főkapu 134
Az észak-keleti díszes ajtó 139
Sz. Anna kápolnája 143
Hosszhajó. (Északi és déli rész) 144
A hosszhajó-tám arányai 148
Keleti rész 150
A templom déli oldala 155
Nevezetesebb sírkövek a pozsonyi sz. Márton templomában 156
Az egyház pecsétje 161
Egyházi készlet (Monstrancia) 162
Keresztelő medencze 164
A káptalan levéltára 168
A CLARISSÁK TEMPLOMA 168
SZ. KATALIN KÁPOLNÁJA 174
A POZSONYI VÁROSHÁZ 176
HÁZAK 190
DÍSZKUT 192
SZ.-GYÖRGY VÁROSNAK
PAROCHIALIS TEMPLOMA 193
Arányok 195
Sz.-györgyi és bazini György grófnak koporsója 196
Serédi Gáspár sírköve 198
Mordax és nejének sírtáblája 198
BAZIN 200
Illésházy István síremléke 203
MODOR 204
NAGY-SZOMBAT (TYRNAU) 207
SZ. MIKLÓS TÁRSAS KÁPTALANI ÉS PAROCHIALIS EGYHÁZ 209
Arányok 211
Nevezetesebb síremlékek 214
A NAGY-SZOMBATI CLARISSÁK TEMPLOMA 216
A templom arányai és alakjai 218
SZ. ILONA TEMPLOMKÁJA 219
NAGY LAJOS KIRÁLY HALÁLOZÁSI HÁZA 221 Vissza
133

Kikiáltási ár:
9.000 Ft
(Minimum licitlépcső: 100 Ft)

Leütési ár:
25.000 Ft Licitek száma: 9