Kisari Balla György: Karlsruhei térképek a török háborúk korából (aláírt, számozott példány)

Kriegskarten und Pläne aus der Türkenzeit in den Karlsruher Sammlungen

Kisari Balla György
Tuza Csilla
Márton Mátyás
Paksi Judit
Dénes József
Lelkes György
Török Zsolt
Magánkiadás (Budapest) ,
Kiadói fűzött kemény papírkötés , 703 oldal
Nyelv: Magyar  Német
Méret: 30 cm x 21 cm
ISBN: 963-640-878-5
2018-09-30 20:00

Budapest, 2000, Szerzői kiadás (Kanizsai Nyomda Kft., Nagykanizsa), 703 p; ill.

Szerző által aláírt, számozott példány. Karlsruhei térképek a török háborúk korából. Irta: Kisari Balla György / Kriegskarten und pläne aus der türkenzeit in den Karlsruher sammlungen. Von György Balla Kisari/ Magyar-német kétnyelvű tudományos kiadvány.
A címlapon és az előszó után a szerző, Kisari Balla György tollal beírt aláírása látható: "Budapest, 2010. ápr. 24. Dr. Kisari Balla György".
Megjelent 800 számozott példányban. Ez a 622. sz. példány. Készült a Kanizsa Nyomda Kft.-ben, Nagykanizsán.
Színes és fekete-fehér reprodukciókkal, fotókkal, vonatkozó, rajzolt illusztrációkkal, forrásmunkák jegyzékével, rövidítések listájával, betűrendes névmutatóval, tartalomjegyzékkel, egész oldalas reklámokkal ellátott, három nyelvű (magyar, német, angol) előszóval bevezetett kötet.
Kiadói fűzött kemény papírkötés aranyozott feliratozással és képillusztrációval ellátott címfedéllel, aranyozott feliratos könyvgerinccel, eredeti, színes térképvázlatos előzéklapokkal, szép, tiszta belívekkel, hiánytalan, megkímélt, jó állapotban.

Magyarország viharos történelme következtében kéziratos térképeinek többsége külföldi gyűjteményekben található. Bécs után a Rajna-parti Karlsruhe városa a leggazdagabb magyar vonatkozású... Tovább

Magyarország viharos történelme következtében kéziratos térképeinek többsége külföldi gyűjteményekben található. Bécs után a Rajna-parti Karlsruhe városa a leggazdagabb magyar vonatkozású térképekben. A Badeni Tartományi Főlevéltár (Badisches Generallandesarchiv) és a Badeni Tartományi Könyvtár (Badische Landesbibliothek) a többszáz nyomtatott térkép mellett 407 színes, kéziratos rajzot őriz a török háborúk korából. Ebből 319 várrajz, 34 országtérkép, a többi menet-, tábor- és csatatérkép. Karlsruhe azért gazdag törökkori haditérképekben, mert a baden-badeni és baden-durlachi őrgrófok közül többen magas katonai rangot értek el el a török ellen harcoló hadseregekben. Badeni Hermann (Hermann von Baden), Badeni Lajos (Ludwig Wilhelm von Baden) és mások a magyarországi hadszíntereken 1526-1740 között hadmérnökeikkel többszáz térképet rajzoltattak, majd a hadjárat végén a színes ábrázolásokat hazavitték és családi gyűjteményükben helyezték el. Valószínű, hogy a térképszerető badeni uralkodók bécsi térképek másolásával is gazdagították könyvtárukat. A 19. században mind a nyomtatott, mind a kéziratos anyag állami kezelésbe került. A magyar geográfusok közül először gróf Teleki Pál látogatta meg a karlsruhei gyűjteményeket. A térképek gazdagsága, szépsége annyira lenyűgözte, hogy elhatározta, feldolgozza az anyagot. Terve nem vált valóra, politikai pályája ezt megakadályozta. A munkát Teleki professzor tanársegéde, Glaser Lajos végezte el. Az 1933-ban kiadott katalógushoz (A karlsruhei gyűjtemények magyar vonatkozású térképanyaga) Teleki Pál írt előszót: „Az összes értékes térkép reprodukálása lehetetlen és ezért meg kellett elégednünk azzal, hogy a katalógushoz példaképpen adjunk néhány mellékletet." Tehát egy kitűnő címleírás született néhány térképmelléklettel. A második világháború után a Magyar Országos Levéltárat Maksay Ferenc számos másolattal gazdagította. A budapesti Hadtörténeti Térképtár és néhány más gyűjtemény is rendelkezik több karlsruhei térkép másolatával. 1971-ben jelent meg a Karlsruhei Levéltár katalógusa, amely a 407 magyar vonatkozású rajz címleírását is tartalmazza. Számos hibája ellenére kitűnő segítség az anyag megismeréséhez. Három alkalommal kutattam Karlsruheban (1972, 1979, 1997). Sajnos az utolsó 28 évben a színes térképek sokat fakultak, néhánynak a jelmagyarázata olvashatatlanná vált. Itt másolatban adom közre mind a 407 kéziratos térképet, amely az 1913. évi magyar országhatáron belüli területek kartografálását öleli fel, kiegészítve a déli végvárvonal Szávától és Dunától délre eső várainak térképeivel. A rajzokat készítő hadmérnökök rendszerint anyanyelvükön írták meg térképeiket, a 407- ből 2 spanyol, 8 latin, 28 olasz, 30 francia, a többi 339 német névrajzzal készült. A szerző azzal kíván az olvasó, a kutató számára segítséget nyújtani, hogy a térképeken található összes szöveget közli magyar és német nyelven. A 407-ből több mint 200 térkép jelentős történelmi és földrajzi névanyagot tartalmaz, ami segít az események jobb megértésében, vitatott kérdések eldöntésében, a betemetődött várfalak azonosításában. Ezúton köszönöm meg a Badeni Tartományi Főlevéltárnak, a Badeni Tartományi Könyvtárnak, a Magyar Országos Levéltárnak, a Hadtörténeti Térképtárnak, az Országos Széchényi Könyvtár Térképtárának a szakmai segítséget. Vissza

Ajánlás 4
Előszó 5
Vorwort 7
Foreword 9
Történelmi bevezető 11
A karlsruhei térképgyűjtemények keletkezése 14
A Badeni Tartományi Könyvtár 21
A térképek rajzolói 23
A karlsruhei térképek kutatása 29
A haditérképek feldolgozása 30
A térképek címleírása 32
Térképjegyzék 253
A karlsruhei térképek másolatai 260
Forrásmunkák 683
Rövidítések 684
Névmutató 685
Földrajzi nevek mutatója 689
Tartalomjegyzék 701 Vissza
207

Kikiáltási ár:
1 Ft
(Minimum licitlépcső: 100 Ft)

Leütési ár:
8.600 Ft Licitek száma: 29