Barabás Ábel: Goethe (Cholnoky Jenő számára dedikált példány)
Barabás Ábel
Ferenczi Zoltán
Johann Wolfgang Goethe
Franklin-Társulat Magyar Irod. Intézet és Könyvnyomda(Budapest)
Kiadói félvászon kötés
, 166 oldal
Költők és írók-Élet- és jellemrajzok az irodalom köréből
19 cm x 13 cm
2018-11-04 20:00
Budapest, 1911, Franklin-Társulat Magyar Irod. Intézet és Könyvnyomda, 166 p.
Szerző által dedikált példány.Első kiadás. Költők és írók. Élet- és jellemrajzok az irodalom köréből c. sorozatban (számjelzés nélkül) megjelent kötet. A Kisfaludy-Társaság megbízásából szerkeszti Ferenczi Zoltán. Goethe. Írta: Barabás Ábel. Az előlapon a szerző, Barabás Ábel tollal beírt, névre szóló dedikációja olvasható: "Cholnoky Jenő egyetemi tanár urnak őszinte tisztelete jeléül Kolozsvár, 1911. máj. 23. Barabás Ábel". A dedikáció címzettje: Cholnoky Jenő magyar földrajztudós, író, a kolozsvári egyetem nyilvános rendes tanára. A mű megjelenése a korabeli kritikát is foglalkoztatta, így nem maradt visszhang nélkül. Szabó Dezső éles hangú kritikát írt a Nyugat hasábjain 1911-ben 'A magyar vonatkozások' címmel, melyben keményen hangsúlyozza az életrajz hiányosságait. Ugyanebben az évben jelent meg Sas Andor kritikája is, amelyben így összegzi megállapítását Barabás Ábel munkájáról: "Mindent összevéve az a kép, melyet szerzünk — egy nagy kortárs szavával élve — inkább ismertető czélokra kerekített (Schulbegriffnek mondaná Kant), mint a gyökeres kérdésekhez közelítő (Weltbegriff)." A könyvet kiadta és nyomtatta a Franklin-Társulat Magyar Irod. Intézet és Könyvnyomda Rt. Budapesten. Kiadói félvászon kötés feliratozott, aranyozott inda-keretes, képillusztrációs címfedéllel, feliratozatlan, könyvkötő által pótolt vászongerinccel, belülről megerősített kivitelben, kiadói feliratos előzéklappal, hiánytalan, jó állapotban.
Kevés nagy költője van a világirodalomnak, kinek élete több tanulságot rejtene magában, mint a Goetheé. Ő az egyetlen a világirodalom igazi halhatatlanjai között, kiről elmondhatjuk, hogy befejezett életpályát futott meg. Nézzünk csak végig a legnagyobb költők életén. Mennyi derekában megszakadt élet! Az egyiket korán ragadja el a halál, a másik csatatéren hal meg. Gyógyíthatatlan betegség senyveszti az egyiket, elborult elmével él a másik. Csupa olyan jelenség, mely miatt egyiket sem tekinthetjük befejezett életpályának. Az ilyen költő csak torzója annak, a mivé lehetett volna. Legtöbb esetben fájdalommal kell gondolnunk arra, hogy még mi mindent várhattunk volna tőlük! A mi irodalmunkban is sok ilyen példa van. Petőfi a világirodalom legnagyobbjai közé tartozik. Mondhatjuk-e, hogy befejezett életpályát futott meg az, ki csak huszonhat és fél évet élt? Milyen ritka nálunk az olyan életpálya, melyre, mint az Arany Jánoséra, elmondhatjuk, hogy befejezett volt.
Leütési ár:
7.700 Ft
Licitek száma: 18