Bibliotheca Kiadó(Budapest)
Kiadói félvászon kötés
, 489 oldal
20 cm x 16 cm
2018-11-04 20:00
Budapest, 1957, Bibliotheca Kiadó (Révai-Nyomda, Bp.), 489 p.
Szerző által dedikált példány. Első kiadás. Aranyketrec. Egy elmeosztály élete. Írta: Benedek István. A kötet címlapján a szerző, Benedek István névre szóló dedikációja olvasható: "Á. Zs.-nak gratulálok ehhez az első kiadáshoz! - Szeretettel Benedek István, 1982. (a VIII. kiadás előtti év) aug. 6-án.". A kötet előlapján a dedikáció címzettjéhez szóló ajándékozási bejegyzés látható. Benedek István 1952 és 1957 között az intaházai munkaterápiás elmegyógyintézet igazgatói posztját töltötte be, itteni tapasztalatait és gyógyítási módszerét foglalta össze művében. Az Aranyketrec az élet humanizálásának egyik jelentős kísérlete. Benedek a társadalom negatív erkölcsi ítéleteivel perelve, egy-egy kivetett embersorsban mindig talál pozitív tartalmakat: a személyiség legmélyén megleli azokat a mozgatókat, amelyek megértésével és befolyásolásával visszavezethet valakit a közösségbe. A borítórajzot korabeli metszet után készítette Mohrlüder Vilmos. A borítólap képe Philippe Pinelt ábrázolja, amint a Bicétre elmebetegeiről leoldja a bilincseket. Szerzői előszóval, tartalomjegyzékkel, epilógussal ellátott kiadás. A kötetet nyomtatta a Révai-Nyomda Kiadói félvászon kötés feliratozatlan, rajzolt képillusztrációval ellátott címfedéllel, feliratozott könyvgerinccel, hiánytalan állapotban, színes, feliratozott, képillusztrációs, fülszöveges, sérült kiadói borítófedélben.
Egy elmeosztály életéről szól ez a könyv. Írója orvos, aki beszámol arról a küzdelemről, hogyan próbál az osztály vezetője emberséges életmódot, maximális szabadságot és termelőmunka-lehetőséget teremteni a lélek sérültjei számára.
Megismerjük a skizofréneket, az epilepsziásokat, az osztály sajátos kis társadalmát, megismerjük az elmegyógyászat régi és modern módszereit s közben tanúi vagyunk a kísérletnek: hogyan szünteti meg az egészségesek rettegését az "őrülttől" s a betegek rettegését az ápolók brutalitásától. A kísérlet sikerült: az elmebetegek jobban érzik magukat és jobban gyógyulnak abban a környezetben, amely visszaadja emberi méltóságukat, társadalmi öntudatukat. Hogy mennyi küzdelembe kerül, amíg az előítélet vastag falán áttörve, sikerül megvalósítani az emberséges bánásmód egyszerű elvét - azt mondja el ennek a kísérleti elmeosztálynak az életrajza olyan közérthető nyelvezettel, hogy a nem szakember is élvezettel olvashatja.
Leütési ár:
21.100 Ft
Licitek száma: 36