Budapest, 1985, Magvető Könyvkiadó kiadása (Pécsi Szikra Nyomda, Pécs), 657 p. + [1] p.
Szerző által dedikált példány. Első kiadás. Kaland és gondviselés. A regény születésének eszmetörténeti háttere. Írta: Ungvári Tamás.
A kötet címlapján a szerző, Ungvári Tamás névre szóló dedikációja olvasható: "E. P.-nek baráti szívvel Ungvári Tamás, 86. F".
Kiadói egészvászon kötésben lévő példány feliratozatlan fed- és hátlapokkal, feliratozott könyvgerinccel, tiszta oldalakkal, hiánytalan, állapotban, feliratozott, illusztrált, fülszöveges, jó állapotú kiadói borítófedélben.
A szerző könyve egy alapos összefoglalása a regény születésének az eszmetörténeti hátteréről, irodalomtörténeti összefüggésekkel alátámasztva.
Ungvári Tamás legújabb könyve nagyszabású s a hazai szakirodalomban szinte egyedülálló összefoglaló munka: mind tudományos, mind személyes értelemben. Tudományosan, amennyiben a regény keletkezési körülményeinek filozófiai, természettudományos, teológiai és szociológiai forrásait elemzi - beágyazva az irodalomtörténeti folyamatot egy eddig nem kibontott szellemi háttérbe; személyesen pedig, amennyiben betetőzi azokat a kutatásokat, amelyeket a szerző mindeddig a regényelmélet terén végzett.
Összefoglaló, szintetizáló művében Ungvári Tamás a XVIII. század gondolati forradalmának előterében követi nyomon a regény születésének ellentmondásos, káprázatos, bonyolult folyamatát - annak a "világtörténelmi újdonságnak" a fényében, melyben az erkölcsi dilemmákra, a fejlődés válságai által felvetett kérdésekre, a valóság és az eszmevilág átalakulására a regény kínálata a feleletet: "filozófiai laboratóriumában" olyan válaszok, ítéletek, konklúziók születtek, amelyek kora gyötrő létkérdéseire az esztétikum szférájában adtak választ.
A korabeli hétköznapokból a regények alkotóelemivé szilárduló kaland s a kortársak számára tudományos érvekkel is bizonyítható gondviselés pólusait ekkoriban egyként tartalmazó regény genezisének árnyalt, sokszempontú, hatalmas felkészültséggel rekonstruált folyamata Ungvári művében nemcsak tanulságos kalauz, merész eszmetörténeti tanulmány, irodalomtörténeti "kísérlet" - hanem lebilincselő olvasmány is, mind az érdeklődő nagyközönség, mind az irodalomtörténet kutatói számára.