(Szeged) ,
, Könyvkötői félvászon kötés
, 502 oldal
21 cm x 17 cm
Szeged, 1942, Magánkiadás (korabeli stencilezett példány), X + 184 p. + 92 p. + 88 p. + 128 p.; ill.
Szerző által dedikált példány. Fizika (Mechanika, rezgéstan, hullámtan, hangtan, hőtan). Az Állami Polgári Iskolai Tanárképző Főiskolán előadta: Dr. Budó Ágoston főiskolai rendes tanár, egyetemi magántanár. A címlapon a szerző, Dr. Budó Ágoston névre szóló dedikációja olvasható: "Dr. G. P. professzor úrnak őszinte tisztelettel: Budó Ágoston." Kézirat gyanánt. Szövegközti fekete-fehér műszaki ábrákkal illusztrált műszaki szakkönyv. Könyvkötői kopott, félvászon kötés márványmintás, feliratozatlan fed- és hátlappal, felirat nélküli könyvgerinccel, tiszta oldalakkal, mintázott lapélekkel, hiánytalan, átlagos állapotban.
Bevezetés.
A fizika tárgya, feladata, módszerei.
A fizikai törvények. A fizika felosztása.
Bevezetés.
A fizika nevét a természet görög szótól kapta és így eredetileg a természetről szóló tudományokat értették rajta. Később a természettudományok specializálódásával /botanika, zoológia, biológia, fiziológia, kémia, fizika, asztronómia, geográfia, geológia, mineralógia/ fizikán azt a tudományt értették, amely az /élettelen/ testeken észlelhető oly jelenségekkel foglalkozik, amelyek lefolyása közben vegyi változások nem lépnek fel, míg a kémia /a fizikához legközelebb álló természettudomány/ tárgya épen ezeknek a vegyi változásoknak a vizsgálata. /Pl. a vas mágnesezése a fizika, a vas "rozsdásodása" a kémia körébe tartozik./
Fejezetcímek:
Bevezetés 3
I. rész. Anyagi pontok és merev testek mechanikája 10
A. Mozgástan /Kinematika/ 10
B. Az erők tana /Dinamika/ 36
1. A dinamika alaptételei 36
2. Impulzus, munka, energia 55
3. A merev test sztatikája 74
4. A sztatika alkalmazása az egyszerű gépeknél. Erőátvitel-Surlódás 91
5. Merev testek dinamikája 111
6. Mozgó koordinátarendszerek 151
7. Az általános tömegmozgás /Gravitáció/ 167
II. rész. Deformálható testek mechanikája 1
A. A szilárd testek rugalmassága 3
B. A nyugvó folyadékok mechanikája /Hidrosztatika/ 12
C. Nyugvó légnemű testek mechanikája /Aerosztatika/ 34
D. Folyadékok és gázok áramlása /Hidro- és aerodinamika/ 50
III. rész. Rezgések és hullámok, hangtan 1
A. Rezgéstan 1
B. Hullámtan 19
C. Hangtan /Akusztika/ 51
IV. rész. Hőtan 1
A. Alapfogalmak /hőmérséklet és hőmennyiség/: a testek hőokozta tágulása 1
B. Termodinamika 20
C. Az anyag kinetikai, vagy molekuláris elmélete 59
D. Halmazállapotváltozások. - Oldatok 94
F. A hő terjedése 119 Vissza
Leütési ár:
- Ft