Baktay Ervin, Dr.: A diadalmas jóga (dedikált példány)
Rádzsa jóga - A megismerés és önuralom tana
Dr. Baktay Ervin
Pantheon Kiadó(Budapest)
Kiadói tűzött keménykötés
, 254 oldal
20 cm x 15 cm
Budapest, 1944, Pantheon Kiadás (Krakauer Nyomda, Bp.), 254 p. + [1] p.; ill.
Szerző által dedikált példány. A diadalmas jóga. Rádzsa jóga. A megismerés és önuralom tana. Írta: Dr. Baktay Ervin. A kötet címlapján a szerző, Dr. Baktay Ervin névre szóló dedikációja olvasható: "Dr. A. E.-nek igaz becsüléssel Dr. Baktay Ervin 1944. szept." Néhány szövegközti fekete-fehér illusztrációval ellátott kötet. Harmadik kiadás. Kiadói tűzött keménykötésben lévő példány a kiadó aranyozott emblémájával ellátott címfedéllel, feliratozatlan, könyvkötő által pótolt vászon könyvgerinccel, új fehér előzéklapokkal, hiánytalan állapotban. A neves indológus szerző jelen könyve az indiai jóga-rendszer részletes ismertetését adja, valamint a jóga-gyakorlatok pontos magyarázatával és azoknak az emberi testre és lélekre való hatásával is kimerítően foglalkozik.
MIRŐL VAN SZÓ?
MIRŐL VAN SZÓ?
Amióta nyugati világunk megismerkedett a keleti szellemiség értékeivel, ezek szakadatlanul hatottak gondolkozásunkra. Amikor a Nyugat először találkozott India tanításaival, a felfedezés ujjongó örömével fogadta az új eszméket. Goethe, majd Schopenhauer sokat tett azért, hogy a keleti gondolat meghonosodjék az európai talajban. Más kiváló elmék is munkálkodtak ezen már a múlt század első felében. Kétségtelen, hogy ismereteik még hézagosak voltak és az indiai szellemiség egészét nem tekinthették át; ez kiütközik Schopenhauer bölcseletéből is, hiszen pesszimizmusa igen távol áll az indiai filozófia egyetemes felfogásától, amely époly kevéssé jellemezhető a pesszimizmussal, mint az optimizmussal. India szellemi nagyságai ősidőktől fogva arra törekedtek, hogy a lét egyetemes mivoltát, gyökeres természetét megismerjék, s az ilyen átfogó, mindent magábazáró szemlélet nem eshet a végletes felfogások egyoldalúságába, mint amilyen egyoldalú akár az optimista, akár a pesszimista szemlélet.
Amint a Nyugat egyre teljesebben és egyre behatóbban megismerte a Kelet, elsősorban India tanait, az első benyomások is módosultak. Kiváló gondolkozók munkálkodtak azon, hogy a hindu bölcsesség eredményeit közelebb hozzák eszmélésünkhöz és feltárják azok egységes, szerves rendszerét. Igy a keletről jött tanok sokat vesztettek ugyan regényes exotikumukból, de annál többet nyertek való értékeik kendőzetlen megjelenésével. Kétségtelen, hogy ezt a gondolatvilágot csak akkor méltányolhatjuk igaz becse szerint, ha egész rendszerét áttekintve, egységes, hiánytalan képet nyerünk róla.
Leütési ár:
32.100 Ft
Licitek száma: 11