Budapest, 1936, Hungária kiadás (Hungária Nyomda, Bp.), 28 p.; ill.
Számozott példány. Első kiadás. Hungária Könyvek No.: 3. A halál himnusza.
"A halál himnusza a Példák könyvéből való és Ráskai Lea dömés apáca kezeírásában maradt fenn a XVI. század elejéről. Színes iniciálékkal és illusztrációkkal díszített kiadás. Újra leírta és rajzolta Bródy Maróti Dóra, ólomba véste: Kner Albert. Készült 1936-ban a Hungária nyomda műhelyében, Budapesten Dr. Jalsovicky Károly részére. Ez a példány 552 számú."
Kiadói félvászon kötésben lévő példány színes illusztrációval ellátott címfedéllel, feliratozatlan könyvgerinccel, tiszta belívekkel, hiánytalan, megkímélt, jó állapotban, feliratozott, színes illusztrációval ellátott, enyhén sérült borítófedélben.
Különálló mellékletként hozzá tartozik egy egyoldalas bemutatólap.
A halál himnuszának ez a Hungária Kiadó által útjára bocsátott példánya a XVI. század halálkultuszát és a kornak a halállal kapcsolatos vallásos felfogását kívánja bemutatni igényes képanyag segítségével.
Néminemű bölcs, hogy az halált jonkább eszében tarthatná ez bölcs szerzé ez verseket, ezenképpen mondván: Elmegyek meghalni mert az halál bizony de az halálnak órájánál semmi bizontalanab. Jólehet bizontalan legyen, de maga azért elmegyek meghalni.
A harmadik „Hungária könyv" szövege a magyar irodalom egyik legszebb ékessége. Ráskai Lea dömés apáca a XVI. század elején kézírással másolta ki a Példák könyvéből. Szelleme a középkori haláltáncokra emlékeztet és gyönyörű nyelvezete a legszebb magyar nyelvemlékké avatja. (Az itt közreadott szöveg Beöthy Zsolt feldolgozása).
A Hungária nyomda ezzel a könyvével azt kivánja dokumentálni, hogy a modern nyomdatechnika e régmúlt kor jellegzetes és az emberi kéz munkájára épitett stílusában is művészit tud alkotni.
A könyvnyomtatásnak Gutenberg találmányát megelőző korát az u. n. tömbnyomások (Blockdruck) jellemzik. A tömbnyomásoknál eleinte fába metszették a képeket «s a fametszetekről kinyomott könyvekbe kézzel irták be a szöveget. Később a tulajdonképeni Blockdrucknál a szöveget is fatömbbe metszették és igy sokszorositották. A középkori barátok kódexiró művészete ilymódon közkinccsé válhatott.
A halál himnuszának ez a kiadása a középkor müvészetét párositja a mai technikával. A szöveg elrendezésénél, a betük irásánál, az iniciáléknál és illusztrációknál a rajzolómüvész a XVI. század művészeti kultúráját és lelkivilágát akarta kihangsúlyozni. Minthogy a középkori kódexek másolásánál gyakori szóleröviditések itt nem voltak alkalmazhatók, a szövegnek olymódon való elrendezése és megrajzolása, hogy az oldalak mindig harmonikus képet nyújtsanak, szinte elképzelhetetlen nehézségeket okozott. Azt reméljük, hogy a kész munkán ezeknek a nehézségeknek semmi nyoma nem látszik.
A rajzokat a nyomda művészi vezetője ólomtömbökbe véste és sok hónapi munkája teljes épségben tudta átvinni az ólomtömbbe a rajzoló művészetét. Minden szin külön ólomvésetet tett szükségessé és a végzett munka igy többszöröse annak a munkamennyiségnek, amellyel tömegkönyv előállitásánál a modern reprodukáló ipar a sokszorosítást el tudja végezni.
Ennek a könyvnek elkészítésénél azonban el kellett térni a mai kor racionalizáló célkitűzésétől és az eltöltött munkaidő, a feláldozott munkamennyiség figyelmen kivül hagyásával csak arra voltunk tekintettel, hogy művészileg hibátlan és stílusában teljesen korszerű könyvet alkossunk.
Reméljük, hogy a modern nyomdai eszközök és a régmúlt idők kézi művészetének egyesítésével sikerült elgondolásunkat megvalósítani és a magunk elé tűzött célt elérni.