Gálffy Mózes/Márton Gyula/Szabó T. Attila: A moldvai csángó nyelvjárás atlasza I-II.
Gálffy Mózes
Márton Gyula
Szabó T. Attila
Murádin László
Péntek János
Jakab Ilona
Dr. Kós Károly
Magyar Nyelvtudományi Társaság(Budapest)
Kiadói ragasztott papírkötés
, 639 oldal
A Magyar Nyelvtudományi Társaság Kiadványai
193
33 cm x 23 cm
963-75-30-06
2019-06-09 20:00
Budapest, 1991, Magyar Nyelvtudományi Társaság kiadása (Akaprint Nyomdaipari Kft., Bp.), 31 p., 1-302 p.; 303-608 p.; ill.
A Magyar Nyelvtudományi Társaság Kiadványai. No.: 193. sz. A moldvai csángó nyelvjárás atlasza I.-II. (külön egységes kötetekben). Készült a Kolozsvári Magyar Egyetem Magyar Nyelvészeti Tanszékén. Az atlasz szerkesztői: Gálfy Mózes, Márton Gyula, Szabó T. Attila. A térképlapokat és rajzokat Jakab Ilona, az alaptérképet Poenaru Stefan, a rajzok eredeti vázlatait Dr. Kós Károly készítette. Szövegközti fekete-fehér rajzokkal és térképekkel kiegészített, szerkesztőségi előszóval, fontosabb forrástanulmányok tételes listájával, csángótelepek és a térképlapok címszavainak betűrendes jegyzékével ellátott atlasz. Kiadói ragasztott papírkötésben lévő példány feliratozott címfedéllel, új, könyvkötő által pótolt vászon könyvgerinccel, tiszta belívekkel, hiánytalan állapotban.
Az alapkutatási program, amely a moldvai csángó magyarok nyelvének, népi kultúrájának komplex vizsgálatát tűzte ki célul, egy nagy nemzedék talán legszebb és legnagyobb szabású vállalkozása volt. Kolozsvári kutatókról lévén szó, nem meglepő, hogy szinte valamennyien a kalotaszegi és a borsavölgyi "laboratóriumában" tanulták meg és kísérletezték ki a nyelvjárási és a nálunk akkor még újdonságnak számító nyelvföldrajzi terepmunka módszertanát.
I. kötet
Az atlasz munkálataira vonatkozó, ill. az atlasz adatait feldolgozó legfontosabb tanulmányok
A csángó települések jegyzéke
A hangjelölési rendszer
A jelzések jegyzéke
A térképlapok címszavainak betűrend szerint csoportosított jegyzéke
A térképlapoknak a címszók betűrendjében csoportosított jegyzéke
Szómutató
A térképek
I. Moldvai csángó települések
II. Kutatópontok hivatalos román és helyi magyar neve
3-52: A ház és környéke
53-77: Közigazgatás, közélet
78-186: Az ember
187-206: A ruházkodás
207-241: Az étkezés
242-251: Ének és zene
252-302: Tulajdonságok
II. kötet
A térképek
303-373: A földművelés
374-432: Az állattenyésztés
433-460: A népi mesterségek
461-552: A természet
553-586: Az időszámítás
587-608: A számolás
Leütési ár:
15.800 Ft
Licitek száma: 9