A IV. század egyik legjelentősebb személyisége az alexandriai "pápa", Athanasziosz. Írásainak kor- és dogmatörténeti jelentősége van, a válogatásnál mindkét szempontot figyelembe vettük. A műveket kronológiai sorrendben közöljük, hogy képet adjanak szerzőjük szellemi fejlődéséről és küzdelmeiről egyaránt. Az egyházatya valóban a nikaiai dogma teológusa lett, de korai írásai azt mutatják, hogy teológiai alapeszméi a zsinattól függetlenül is ebbe az irányba mutattak. Ezért azonosíthatták teológiai felfogását mind kortársai, mindaz utókor a Fiú Atyával való egylényegűsége igazolásával és védelmével. Az írások tükrözik emberi nagyságát, esetleges gyengéit, gondolkodásmódjának bizonyos egyoldalúságait, polemikus túlzásait. Nemcsak a nikaiai hitet védte, de saját személyét is, amikor rágalomhadjáratot indítottak ellene ellenfelei. Ilyenkor hangja megindult, vagy maróan gúnyos, sőt személyeskedő is helyenként. Saját sorsa mind jobban összefonódott a nikaiai dogma sorsával. A későbbi dogmafejlődés során őrá hivatkoznak majd a kappadókiai atyák, de Apollinarisz és követői is az ő kijelentéseivel igazolják magukat. Az utókor hitvallóként tekintett rá, ami elősegítette azt, hogy minden kijelentésének, véleményének tekintélye lett. Az ókeresztény teológia- és dogmatörténet fejlődésének egyik legfontosabb szakaszát jelenti Athanasziosz életműve.