Diószegi Vilmos: A sámánhit emlékei a magyar népi műveltségben

Diószegi Vilmos
Lénárt Éva
Vargyas Lajos
Akadémia Kiadó (Budapest) ,
Vászon , 472 oldal
Méret: 21 cm x 15 cm
2018-11-25 20:00

A magyar nép eredetének kutatása a XVIII. század utolsó évtizedeiben lépett arra az útra, amely a következő évszázadban a kérdés tisztázásához: finnugor rokonságunk bebizonyításához vezetett.... Tovább

A magyar nép eredetének kutatása a XVIII. század utolsó évtizedeiben lépett arra az útra, amely a következő évszázadban a kérdés tisztázásához: finnugor rokonságunk bebizonyításához vezetett. Népünk eredetének tudományos színvonalon álló kutatása Sajnovics János (1770) és Gyarmathi Sámuel (1779) munkájával indult meg. Ők a magyar nyelvet a finnugor nyelvekkel hasonlították össze. Néhány évtized múlva azonban akadtak már elszigetelt kísérletek az összehasonlításra a magyar vallástörténet-kutatás területén is. Vissza

Bevezetés 5
Első rész
A magyar sámánjelölt 15
I. A sámánjelölt kiválasztása 17
A betegeskedő táltos-gyerek és a sámán "passzív" kiválasztási módja 17
II. Hogyan kapja meg a sámánjelölt a tudományát 59
A huzamosan elrejtő tudós. A sámánjelölt megkapja a tudományt 59
A szétdarabolt "tudomány-átvevő". A sámánjelölt sámánná válása 86
A táltosfog, a táltosujj és a sámán "felesleges" csontja 122
III. A sámánjelölt avatása 149
Az égig érő fa megmászása és a sámánjelölt felavatása 149
Második rész
A magyar sámán 169
I. A sámán felszerelése 171
A szita, a dob, a táltosló és a sámán varázsdobja 171
A fejen levő toll, agancs és a sámán fejviselete 227
A táltos égigérő fája, létrája és a sámánfa 270
II. A sámán tevékenysége 295
Táltosaink, tudósaink "rejtezése" és a sámánextázis 295
A viaskodó táltosbika és a sámán állatalakú életlelke 342
Jelesnapi énekeink refrénje és a sámánének 396
Befejezés 435
Irodalom 438
Gyüjtők jegyzéke 451
Rezumék és ábra leírások 452
Rövidítések jegyzéke 471 Vissza
089

Kikiáltási ár:
1 Ft
(Minimum licitlépcső: 100 Ft)

Leütési ár:
30.100 Ft Licitek száma: 29