Lezárt aukciók


Dsida Jenő: Leselkedő magány (Dsida Jenő által dedikált példány, Buday György által készített és aláírt Ex Libris-szel.) (A kötet tanulmánya a leiratban olvasható)

Versek

Szerző
Dsida Jenő
Grafikus
Debreczeni László
Minerva Irodalmi és Nyomdai Müintézet R.-T. (Cluj-Kolozsvár) ,
Kiadói varrott papírkötés , 96 oldal
Sorozatcím:
Kötetszám:
Nyelv: Magyar 
Méret: 19 cm x 13 cm
ISBN:
Aukció vége:
2019-01-27 20:00

Aukciós tétel adatai

Cluj-Kolozsvár, 1928, Minerva Irodalmi és Nyomdai Müintézet R.-T., 96 p., ill.

Aukciós jelenlegi tétel részletes leirata

Szerző által dedikált példány. Első kiadás. Leselkedő magány. Versek. Írta: Dsida Jenő.
A kötet címlapján a szerző, Dsida Jenő névre szóló dedikációja olvasható: "Vernes Gyuszinak meleg baráti öleléssel: 928, husvét ünnepén - Jenő."

A nagyon ritkán felbukkanó kötet a fiatalon meghalt erdélyi költő, Dsida Jenő (1907–1938) első versgyűjteménye. Dedikált példányt alig ismerünk belőle.

Dsida első versei még középiskolás korában jelentek meg 1923-ban, Benedek Elek ifjúsági lapjában, a Cimborában. Két évvel később viszont már az egyik legjobb erdélyi irodalmi folyóirat, a Pásztortűz rendszeres szerzője, később szerkesztője is. 1928-ban megjelent első verseskötete (Leselkedő magány), 1929-ben pedig tagja lett a Kemény Zsigmond Társaságnak. Rövid pályafutása alatt még két kötete jelent meg: Nagycsütörtök címmel második versgyűjteménye (1933), illetve ezzel egy évben a Magyar karaván Itálián keresztül című útinaplója. Legérettebb versei már csak posztumusz kötetében (Angyalok citeráján, 1938) kaphattak helyet. Egyik legismertebb költeménye a Psalmus Hungaricus, ami a rendszerváltás előtt titkos utakon jutott el az olvasóhoz, később diadalmenetet futott be. Harmincegy évet élt, de hatása mind a mai napig érződik.

A Leskelődő magány 1928 februárjának végén jelent meg. Egyik első kritikusa, Molter Károly bírálata szerint „Dsida Jenő nagyszerűen lát és láttat. Költőségét látomásai, hallucinációi s képzeletének fölvert aktivitása biztosítják elsősorban”, de a lírájának „törvényét alárendeli többször a nyelv eltanult és nagyon tisztelt alkotmányának”. „Dsida nem mer még igazi költő lenni, egyelőre csak akar és néha tud már az lenni”, viszont „hamar jó költő lehet”, mint ahogy a kötet illusztrátora is, mert „szép ígéretnek érzik az ízléses külsejű verskötetben Debreceni László nehány ciklus-kezdő rajza, melyek kifejező ereje, gyöngédsége, finomsága érzékelteti a költői tartalom lényegét” (Molter Károly: Leselkedő magány. Dsida Jenő versei. Ellenzék, 1928. márc. 1. 12.).

A dedikáció címzettje, Vernes Gyula (1907–1992) 1928-ban még szintén költői pályára készült. Pályájuk kezdete nagyon hasonlóan alakult: Dsidával szinte egy időben és ugyanott jelentkezett költőként: Vernes első versei is a Cimborában jelentek meg. Az ezt követő lapnál már együtt említik őket: „engedjük szóhoz két búcsúzó képviselődet, kik most végezték el a középiskolát: az Új Nemzedék két melegszívű poétáját, kiknek ugyan már nem itt a helyük, de meg fogják engedni, hogy az utánuk következők buzdítására most az egyszer ide tegyük versüket”, és Dsida és Vernes versei együtt jelentek meg – mint generációjuk legjobbjaié (idézi: Bodó Márta: Egy erdélyi katolikus ifjúsági lap a két világháború között: a Jóbarát. Magyar Egyháztörténeti Vázlatok, 2006. 1–2. sz. 41–79.). Ezt követően is együtt haladt pályájuk (a Jó Barátban, az Ifjú Erdélyben és a Pásztortűzben is mindketten publikáltak), barátság alakult ki köztük, ezt dokumentálja az ajánlás is: a becenevező megszólítás és csak keresztnevű aláírás bizalmas, bensőséges kapcsolat bizonyítéka. Ennek nyoma az is, hogy az Erdélyben maradt Dsida 1926-ban a Fiúk, ha hallanátok! című versét a Budapesten tanuló két fiatalkori barátjának, Bányai Lászlónak és Vernes Gyulának ajánlotta.
A kötetbe írt dedikáció 1928. április 8–9. körül született (ezekre a napokra esett ugyanis Húsvét 1928-ban). A címzettet ekkor még költőként tartották számon: „Vernes Gyulának is sok kedves, finom, őszinte verse jelent meg folyóiratainkban. Kár volna, ha megállana a fejlődés útján” – írták róla egy helyütt (S. Nagy László: Modern unitárius költők. Keresztény Magvető, 1930. nov.–dec. 275–278.), de sorsa mégis máshogy alakult. Családja Nyíregyházára, ő Budapestre költözött és jogot tanult. Egy évig (1930–31) a SZEFHE (Székely Egyetemista és Főiskolai Hallgatók Egyesülete) elnöke volt, majd az egyetem elvégzése után Nyíregyházán lett ügyvéd. 1940–44-ben Besztercén élt, majd ismét Nyíregyházán, végül Pécsett. Pécsett halt meg, ahol kötetet már nem jelentetett meg.

A Leselkedő magány dedikált példánya nemcsak azért érdekes, mert ajánlása költőtársnak szól. Maga a kötet – dedikálatlanul is – ritka, dedikált példány belőle az utóbbi két évtized árverésein mindössze egyszer került kalapács alá. A most felbukkant példány tehát különösen értékes nemcsak az irodalomtörténet és a Dsida-kutatás, de a hazai bibliofilia és könyvgyűjtés szempontjából is.

A címtábla és a négy fejezethez tartozó díszítés Debreczeni László munkája.
Kiadói varrott papírkötésben lévő példány egy színnel feliratozott címfedéllel, üres könyvgerinccel és hátlappal, hiánytalan, tiszta belívekkel. A kötet gerince sérült, felső részén hiányos, címfedelén kopásnyom látható.
A kötethez különálló mellékletként a dedikáció címzettjének Ex Libris-e tartozik, melyet készítője: Buday György kézjegyével ellátott.
Buday György : "Dr. Veres Gyula könyve." [Ex Libris] Fametszet, dúcon jelzett , é.n., 56 x 100 mm, Buday György által aláírt.
A tanulmány Bíró-Balogh Tamás - szegedi irodalomtörténész - munkája.

Tartalom

Fáraók sírja felé.
Fáraók sírja felé 7
Mélyre ások 8
Túl a formán 9
Sorsokat írok 10
Sárba zuhan a nap 11
Megint csupa kérdés 12
A búvár 13
Összefont tenyérrel 14
Visszatért lovagok 16
Árnyékok 18
Sötét szobor a város felett 20
Kacagnak a hitetlenek 21
Az emberek 22
Behúnyt szemen át 23
Legyen áldott 24
Kár mindenért 25
Kár mindenért 25
Fekete könyv alatt I. 26
" " " II. 27
Olvadó jégvirág 28
Kitéve 29
Drótok között.
A tükör 33
Szökött hang: hol a tűz? 34
Siralom 35
Apokalipszis 36
Valami eltörött 37
Miért vagyok kedvetlen? 38
Drótok között 40
Fáradt harcosok éneke 41
A végzet oduja előtt 42
Homlokom mögött 44
Esti hallucinációk 45
Circumdederunt me 47
Hazafelé az éjszakában 48
Mindeneket látó dal 49
Leselkedő magány.
Mérföldkövek titka 53
Törpefenyők jaja 54
Emlékezések városában 55
Üzenet 56
Meredtszemű ősz 57
Ha valaki jönne 58
Lámpa körül 59
Ősz a sétatéren 60
Itt feledtek 60
Nocturno 64
Vállat vonunk 65
Mosolyaim egén 66
Leselkedő magány 67
Nincs többé ember 68
Valami arcok viszek 69
Ormok felé 70
Metamorfozis 71
Elzuhanok az erdőn 72
Ablaknyitás 73
A háló közepén 74
A láthatlan ember 75
Eltűnő vonalak.
Itt a helyen 79
Rövid napló 80
Megbocsátod-é? 81
Hammelni legenda nyomán 82
Eltűnő vonalak 83
Alkony 84
Zúg az őszi szél 85
A kietlenség verse 86
Hideg téli est 87
Jó álom 88
Mindent neked adok 89
Zarándokút I. 90
" II. 91
" III. 92
Vissza
Tétel sorszám:
045

Kikiáltási ár:
1 Ft
(Minimum licitlépcső: 100 Ft)

Hátralévő idő:
Amennyiben az utolsó 5 percben licit érkezik, a lejárati időpont további 5 perccel módosul.


Leütési ár:
305.000 Ft Licitek száma: 99



Ft
Minden aukción megnyert tétel után 15% árverési jutalékot számolunk fel, amely jutalékot a megnyert árverést követően a vételár alapján azon felül kell megfizetni!