Nyirő József: Isten igájában I-II. (számozott példány)

Nyirő József
Erdélyi Szépmíves Céh (Kolozsvár) ,
Kiadói aranyozott gerincű félbőr kötés , 375 oldal
Sorozatcím: Erdélyi Szépmíves Céh
Kötetszám: 15-16
Méret: 21 cm x 15 cm

Kolozsvár, 1930, Erdélyi Szépmíves Céh (Concordia-nyomda), 185 p. + [2] p. + VI; 176 p. + [2] p. + VI.

Első kiadás. Isten igájában.I-II. Regény. Írta: Nyírő József.
"Ez a könyv az Erdélyi Szépmíves Céh negyvennegyedik kiadványa; IV. sorozatának 13-14. számú könyve. Nyomtatta a Concordia-nyomda Garamond-antiqua betükkel. A szedést Fuchs Imre, a nyomást Marosán István vezette. Kötése Rohonyi Antal könyvkötő műhelyében készült. E könyv első kiadása kizárólag az Erdélyi Szépmives Céh tagjai számára készült." Az I. kötet a 114., a II. kötet a 69. számú példány.
A kötetek címlapján régi tul. névbejegyzés látható.
Kiadói aranyozott gerincű félbőr kötésben lévő kötetek, feliratozatlan címfedéllel és hátlappal, aranyozott, feliratozott, könyvdíszekkel ékesített könyvgerinccel, hiánytalan, jó állapotban.
Schöpflin Aladár a Nyugat hasábjain megjelent kritikájában így ír Nyírő József művéről: "Az erdélyi magyar irodalom most már elérte a nagykorúságnak azt a fokát, amikor bízvást leteltnek tekinthetjük azt a kíméleti időt, mely kezdetben megillette. Ennek bizonyítéka Nyirő könyve is, amely általános magyar irodalmi mértékek szerint is mindenképen megállja helyét."

Részlet a műből: "A többszázados papnevelde kapuja bezárult mögöttünk. Sűrű vasráccsal elzárt homályos ablakaiból, méteres falaiból kiáradó rekedt, kripta-lélegzetétől összerázkódtam és féltem a... Tovább

Részlet a műből: "A többszázados papnevelde kapuja bezárult mögöttünk. Sűrű vasráccsal elzárt homályos ablakaiból, méteres falaiból kiáradó rekedt, kripta-lélegzetétől összerázkódtam és féltem a folyosó-hajlásban széttáruló hatalmas Krisztus-feszülettől, melynek csontfehér lábaira halvány fényt vetett az öröklámpa. Kis négyszögű udvarán az emeletig felnyúló szürke, terméskőből kinagyolt, csuhás Kapisztrán-szobor meredezett. Fölötte pedig a híres Batthyaneum-könyvtár és "Csillagda" takarta el az áldott napot. Történelem-nyirok csepegett minden kődarabjából. Dohos-poros könyvek tízezrei aludták benne örök álmukat és félig megdőlt, pókhálós,rég kimúlt teleszkópok álmodtak a csillagokról, melyeket többé sohasem fognak ők sem látni. Olyan volt az egész épület, mint egy holttest, melyről lesorvadt a napfény, soha fel nem melegedik, homlokáról le nem szárad a halálverejték és egyetlen hang el nem hagyja ajkát a világ végezetéig. Igazi pap-kaszárnya, ijesztő imádság-raktár, ahol a faszentek még ma is a szájukból mosdanak. Kopott, rozoga keretekben a vászonról félig már eltünt szentképek és a kereszt alatt görnyedő Krisztusok szenvedtek a falak mentén, a megrekedt tömjénszagban." Vissza
264

Kikiáltási ár:
8.000 Ft
(Minimum licitlépcső: 100 Ft)

Leütési ár:
20.000 Ft Licitek száma: 21