Illyés Gyula: Dőlt vitorla (aláírt példány) (A borítóterv Borsos Miklós munkája)

Illyés Gyula
Szépirodalmi Könyvkiadó (Budapest) ,
Kiadói egészvászon kötés , 204 oldal
Méret: 25 cm x 18 cm
2019-01-27 20:00

Budapest, 1965, Szépirodalmi Könyvkiadó kiadása (Kossuth Nyomda, Bp.), 204 p.

Szerző által aláírt példány. Első kiadás. Dőlt vitorla. Versek. Írta: Illyés Gyula.
A verseskötet címlapján a szerző, Illyés Gyula aláírása látható.
Részletes tartalomjegyzékkel kiegészített kötet. A burkoló és a kötésterv Borsos Miklós munkája. A könyv előzéklapján régi, iskolai ajándékozási bejegyzés látható bélyegzéssel, aláírással.
Kiadói egész vászon kötésben lévő példány illusztrált címfedéllel, aranyozott feliratozású könyvgerinccel, feliratos, illusztrált, fülszöveges, jó állapotú kiadói borítófedélben.
Illyés költői világának lírai képekben gazdag kiteljesedésével találkozunk ebben a kötetben, melyben az egyéni és a közösségi létezés finoman összekapcsolódik.

Könyvben még ki nem adott, új verseit gyűjtötte össze a Dőlt vitorlá-ban Illyés Gyula. A közelmúlt évek lírai termését, amely tartalmilag s formáját tekintve is töretlen folytatása és továbbépítése... Tovább

Könyvben még ki nem adott, új verseit gyűjtötte össze a Dőlt vitorlá-ban Illyés Gyula. A közelmúlt évek lírai termését, amely tartalmilag s formáját tekintve is töretlen folytatása és továbbépítése a nép sorsával és a nép ügyéért való elkötelezettség illyési költészetének. "Úgy állj elő, hogy nem az, mit te írnál: az lesz a mű, mit néped lelke diktál" - vallja az új kötet ars poeticája gyanánt egyik versében, s az olvasó látni fogja, hogy csakugyan az fogalmazódik itt meg most is, amit a közösség lelke diktál, "a szépet, a jót, az igazat méltóképpen, cifraság és nagyképűség nélkül, könnyedén, lelki-szabadon műbe tömörítve". S hogy ez a mondanivaló természetes otthonra lel Illyés költői világában, annak egyszerű magyarázata éppen ebben a költői magatartásban rejlik: Illyés, mint Petőfi, a költői hivatást közösségi funkciónak tartja, s még a XX. századi líra új útjait folytató, modern költői vállalkozásaiban, e kötet prózaverseiben is a kor egyéni és közösségi létének természetéről ad feledhetetlen s éppen egyszerűségében bűbájjal teljes költői szépségű képet. Vissza

Előszó5
Újévi ablak7
- 20-ban, Pestről lesietve8
Szigorú tél9
Levél10
Levél a partól12
Varjak14
A dal irányában15
Csitító16
Ismét18
A Sancta Maria-n19
Hajnal, április, depresszió20
Napanya21
Daltalan táj22
Eszmecsere23
A tárgyakkal24
Öngyilkos25
Egykorúak26
Háborúk után27
Éva29
Esti dal30
Összeomlás31
Szívembe32
Gyalog, éjszaka, betonút33
A harcos fájdalom34
Barátom halálára35
A korosztály behajózása36
Maradi évszakok38
A panasz vigasza40
Madarak41
Pásztortűz42
Kutyahang43
A birtoklandó holdhoz44
Így van46
Vér az érben48
Garcia Lorca síremléke51
Fegyver között51
Betelt a jóslat51
Jeltelenül52
Rózsák a rácson Firenzében53
Megtalált karaván-napló54
Tudakozódás Asszisziben55
Alkonyatban56
Honnan57
Az agy kezei58
Mi lett az isten?59
Cinege60
Kleist gyógyulása61
Új részegesek62
Termeszek63
Kárhozottak üdve64
Örök művek világa65
Múzeum-zárás66
Esély egzisztencialistáknak67
A kis-székelyi erdőben68
A hála édessége69
Világszerzés 1-3.70
A tenger72
Viribus Unitis74
Hírszerzőim75
Szemem fülelt...76
E földön77
Húgaid78
Uralkodó79
Nyári dolog80
Korlátlanul81
Amíg a háborúk folytak82
Rokonok83
Temetés, távolabbról84
Brazil őserdő85
Arcok86
Kegyelem88
A hangya szemével89
Egy régi sírnál90
A kasznár lánya91
Derengés92
Akinek újra udvarolnak93
Dőlt vitorla94
Kúnhalmok95
Jelentés96
Lemez-zene közben97
Büntetés99
Szétlőtt temető100
A szerelem s a halál dalai102
A Vízfakasztó ünneplése103
Emberi éj105
Útitársam beszélte107
Védőügyvédem108
Kirándulás109
Csöndes délután110
Villamosjegyekre jegyezve111
A becsület értékéről111
Egy helyzetről111
Még egy helyzetről111
Sírfeliratul111
Párbeszéd112
Vélemény kézzel s lábbal112
Közelgő csönd113
Düh114
Ének Csetény vezérről115
Hegyi erdőtűz116
Gyermekkorom zivatarai 1-8.118
Kormos képek123
Mátyás temploma123
1952 egy téli hajnalán124
Hajdúk125
A lélek épületei126
Volt ezért is érdemes élni127
Az őszi méhek arany kereke128
Bevezetés egy Kodály-hangversenyhez129
Óda a törvényhozóhoz131
Borsos Miklós: Sz. L. szobra134
Bernáth Aurél egy képe alá136
Egy költő emlékkönyve138
Szétlőtt kastély139
Civilizáció140
Elemi erő141
Önálló emlék142
Korai sötét143
Halak144
Úton145
Meggyfák146
Vadrécés ég alatt147
Hiába149
Rendtevés150
Ti, kalauzaim!...151
A kicsik a nagyokhoz153
Esőben, utcán, úttalan154
Elgurult pénz155
Munka156
Ami elfödte az eget157
Arc és Tükör159
A jóban a rossz, a rosszban a jó160
A Hebridák és Szamoa között161
Érinthetetlen162
Költők egymás közt163
Kaszál, kaszál...164
Távozó hattyúk165
A magánszorgalmu kutyák166
Jégzajlás168
A fákhoz169
Rajtakapva171
Kő-tekintet172
Hiány a kéziratban173
Szokásaim, ti..176
Tiszta sorok178
Fiatalok, ti...179
Egy körkérdés tanulsága180
Mozgó világ182
Az orsók ürügyén195
101

Kikiáltási ár:
1 Ft
(Minimum licitlépcső: 100 Ft)

Leütési ár:
25.000 Ft Licitek száma: 46