Gulácsy Irén: Hamueső (dedikált példány)
P. Gulácsy Irén
Singer és Wolfner Irodalmi Intézet Rt.
Kiadói egészvászon kötés
, 207 oldal
20 cm x 14 cm
2019-01-27 20:00
Budapest, 1928, Singer és Wolfner Irodalmi Intézet Rt. kiadása (Budapesti Hírlap Nyomdája, Bp.), 207 p. + [1] p.
Szerző által dedikált példány. Hamueső. Regény. Írta: P. Gulácsy Irén.
A kötet előlapján a szerző, P. Gulácsy Irén névre szóló dedikációja olvasható: "Cholnoky Jenőné úrnőnek, Budapest, 1932 XII/28. P. Gulácsy Irén".
A kötet előlapján Cholnoky Jenőné tollal beírt tulajdonosi bejegyzése látható.
Nyomtatta a Budapesti Hírlap nyomdája.
Kiadói egészvászon kötésben lévő példány aranyozott felirattal ellátott címfedéllel és könyvgerinccel, hiánytalan állapotban.
A szerző könyve szinte az elsők közt adott megdöbbentő, hiteles képet a trianoni döntés miatt román fennhatóság alá került magyar faluról s annak erősen pusztuló közállapotáról.
Gulácsy Irén Hamueső-je az elsők közt adott hírt - döbbenetes képet - a román fennhatóság alá került magyar faluról s annak mérgezett levegőjében romló közállapotokról. Az elszabadult ösztönök, végletes szenvedélyek pusztító tüzében forgó, gazdaságát elhanyagoló, öntelt falubíró, Bass Menyhért tündöklésével és bukásával, valamint a jótékony, de félreállított Südy tekintetes úr meghasonlottságával és kvártélyt adó, titkolt szerelmének tragédiájával a trianoni döntés társadalmi és egyéni következményeire hívta fel első olvasóinak figyelmét. Veron, az önérzetes-magabiztos lázadó asszony előképül szolgált Németh László Kárász Nellijéhez, a maga aprólékos gonddal felépített pszichológiai jellemzésével. A kitűnően megformált alakok, különböző embertípusok sajátos-ízes nyelvezete, szellemes párbeszédek teszik vonzóvá, egyszersmind fájdalmasan aktuálissá ezt a máig hozzáférhetetlen, igaztalanul mellőzött művet - annak ellenére, hogy az irodalomtörténészek sokszor hivatkoztak rá.