Király Pál: Egy itélet és ami mögötte van (dedikált példány)
A 101/31. és a 101/33. tábori munkásszázadok története
Király Pál
(Budapest) ,
, Kiadói félvászon kötés
, 203 oldal
20 cm x 14 cm
2019-02-24 20:00
Budapest, 1947, Merkantil-nyomda, 203 p.
Szerző által dedikált példány. Egy ítélet és ami mögötte van. A 101/31. és a 101/33. tábori munkásszázadok története. Írta: Király Pál. A kötet címlapján a szerző, Király Pál névre szóló dedikációja olvasható: "Nusinak, igaz barátsággal Király Pali Budapest 1948. I. 1." 101/31. tábori munkaszázad hazatért tagjainak névsorával kiegészített kötet. A címlapot rajzolta Bencsáth Henrik grafikus, munkaszolgálatos bajtárs. A könyvet a Merkantil-Nyomda nyomtatta Budapesten. Kiadói félvászon kötésben lévő példány aranyozott feliratozású címfedéllel, feliratozatlan könyvgerinccel, mintázott kiadói előzéklapokkal, hiánytalan állapotban, kiadói borítófedél nélkül. A szerző Király Pál (1899-1980) újságíró, szerkesztő. Második világháborús munkaszolgálatos éveit írta meg jelen könyvében őszintén, szókimondóan, a tények hiteles leírásával.
Életem tragikus szakaszát vetítem az olvasó elé. Hűségesen, úgy, ahogy átéltem. Nem hőse, csupán áldozata vagyok egy olyan korszaknak, amely az emberiesség általános törvényeit lábbal taposta. Hazug és hamis jelszavakkal teleírt zászlaját - mint igazságot - magasan lengette, a vérözön, könnyáradat és a pusztulásnak indult városok romhalmaza felett. A hazugságnak ez a kegyetlen uralma sokáig tartott. Néha szinte úgy látszott, hogy megdönteni sem lehet... Milliók pusztultak el és milliók várták a pusztulást... Voltak, akik már az első fordulóban elestek, voltak, akik ezer poklon át küzdve - megmaradtak. Én ezek közé tartozom. De nagy árat fizettem érte. Három szóban is el tudom mondani, ami történt: börtön - munkaszolgálat - börtön... És mégis megírom testi és lelki szenvedéseim, fogságom történetét, mert ítéletet akarok. Megdönthetetlen ítéletet. A nyilvánosság ítéletét. Ezt az ítéletet írásban, hivatalos paragrafusokkal tűzdelve, - soha nem fogom megkapni és mégis tudni fogom a verdiktet... A jó bíró mindig legjobb tudása és lelkiismerete szerint ítél. De vajjon mihez kell nagyobb lelkierő - az ítélet kimondásához, - vagy az ítélet elszenvedéséhez, - ezen a kérdésen sokat gondolkoztam magányos óráim alatt.
Leütési ár:
7.500 Ft
Licitek száma: 5