Bóna István/Cseh János/Nagy Margit/Tomka Péter/Tóth Ágnes: Hunok-Gepidák-Langobardok

Történeti régészeti tézisek és címszavak

Bóna István
Cseh János
Nagy Margit
Tomka Péter
Tóth Ágnes
Zimonyi István
JATE Magyar Őstörténeti Kutatócsoport (Szeged) ,
Ragasztott papírkötés , 188 oldal
Sorozatcím: Magyar Őstörténeti Könyvtár
Méret: 24 cm x 17 cm
ISBN: 963-481-972-9
2019-06-30 20:00

A borító enyhén kopott, több oldalon bejegyzések, színes sorkiemelések láthatók.

Magyarország és a Kárpát-medence területe a Kr. utáni 400 és 600 közötti két évszázadban a Nagy Népvándorlás klasszikus földjévé vált. Itt volt a hun nagykirályok, Ruga, Bleda, Attila székhelye, a... Tovább

Magyarország és a Kárpát-medence területe a Kr. utáni 400 és 600 közötti két évszázadban a Nagy Népvándorlás klasszikus földjévé vált. Itt volt a hun nagykirályok, Ruga, Bleda, Attila székhelye, a hun udvarban nevelkedett a Nyugatrómai Birodalmat 476-ban megdöntő Odoaker, az ő Itáliai Királyságának örökébe lép majd Pannóniában férfivé vált utódja, a korai germán királyok legnagyobbika, Nagy Theoderik is. A Kárpát-medencekeleti fele volt a hunokat legyőző Ardarik gepida király és hatalmas utódainak országa, ezek a gepidák 510-től új szomszédot kapnak az Elba-vidékéről a Dunántúlra benyomuló langobardokban. Pannóniában született s vált félelmetes harcossá az Itáliát sorjában harmadszor meghódító, a Langobard Királyságot megalapító Alboin is. A germán népek egymás iránt távolról sem barátságos vagy türelmes uralmát az avarok és nagy kagánjuk Baján számolja fel örökre. Vele nemcsak a Kelet váltja fel Északot és Nyugatot, hanem egy új egység is, az avarok a történelem folyamán először alkotnak egységes Birodalmat a Duna két partján elterülő országrészeken.
E mozgalmas két évszázadba nyújt betekintést ez az összeállítás. Bemutatja a három főszereplő népet: a hunokat, a gepidákat és a langobardokat; ismerteti gazdag régészeti emlékeiket, röviden jellemzi királyaikat, hőseiket.
A munka sajnos nem önálló kiadvány céljára készült. Egy a történelemtől 1989/90-ben elsodort közép- és kelet-európai Kora Középkori Történelmi és Régészeti Enciklopédia címszavaiból állt össze, nem teljes s nem is hiánytalan. Mégis igyekeztünk mind a kutatás mind a szakirodalom terén lehetőleg naprakésszé tenni, abban a reményben, hogy az kézikönyvként illetve lexikonként szolgálhasson mindazok számára, akik ebbe az alig ismert "sötét" korszakba bepillantani kívánnak. Vissza

Előszó7
A hunok és a hun korszak10
A gepidák története és régészeti emlékei52
A langobardok története és régészeti emlékei102
A gepida-langobard korszak történelmi forrásai és főszereplői163
Források, rövidítések181
Folyóirat és kiadvány rövidítések184
A címszavak abc sorrendben186
049

Kikiáltási ár:
1 Ft
(Minimum licitlépcső: 100 Ft)

Leütési ár:
5.800 Ft Licitek száma: 37