Krúdy Gyula: Pókhálós palackok (Krúdy Zsuzsa és Rózsa György által dedikált példány)

Válogatott elbeszélések 1894-1908

Krúdy Gyula
Gergely Ágnes
Barta András
Szépirodalmi Könyvkiadó (Budapest) ,
Kiadói egészvászon sorozatkötés , 617 oldal
Sorozatcím: Krúdy Gyula művei
Méret: 21 cm x 14 cm
ISBN: 963-15-0782-5
2020-03-29 20:00

Budapest, 1977, Szépirodalmi Könyvkiadó (Kner Nyomda, Gyoma), 617 p. + [1] p.

Krúdy Gyula második házasságából (Rózsa Zsuzsannától) született gyermeke, Krúdy Zsuzsanna és férje Rózsa György által dedikált példány. Krúdy Gyula Művei c. sorozatban (számjelzés nélkül) megjelent mű.
Pókhálós palackok. Válogatott elbeszélések 1894-1908. Írta: Krúdy Gyula.
A címlapon a szerző lányának, Krúdy Zsuzsannának és férjének, Rózsa Györgynek tollal beírt, névre szóló, színes illusztrációval kiegészített dedikációja olvasható: "Krúdy Mencinek rokoni szeretettel: Krúdy Zsuzsa & Rózsa György 1986."
Válogatta és a szöveget gondozta: Barta András. Krúdy Gyula bevezetésével az Ifjúság című kötethez, valamint részletes tartalomjegyzékkel kiegészített kiadás. Nyomtatta a Kner Nyomda Gyomán.
Kiadói egészvászon sorozatkötésben lévő példány aranyozott feliratos címfedéllel, feliratos könyvgerinccel, tiszta oldalakkal, hiánytalan, jó állapotban, feliratozott, fülszöveges, jó állapotú kiadói borítófedélben.
A szerző, Krúdy Gyula (Nyíregyháza, 1878. október 21. – Budapest, Óbuda, 1933. május 12.) író, hírlapíró, a modern magyar próza mestere. A szerző egyedi hangulatot teremtő elbeszélései (finom lélekábrázolásokkal és merész szerelmi attitűdökkel) a magyar irodalom unikumai közé számítanak.

A csaknem száz elbeszélésből álló gyűjtemény Krúdy Gyula pályája első harmadának java termése. Az első írások gyermekkora, ifjúsága környezetét, a kisvárosi élet egyhangú hétköznapjait, ábrándjait... Tovább

A csaknem száz elbeszélésből álló gyűjtemény Krúdy Gyula pályája első harmadának java termése. Az első írások gyermekkora, ifjúsága környezetét, a kisvárosi élet egyhangú hétköznapjait, ábrándjait idézik fel. "Amennyit írtam, amennyit szomorú voltam - az mind az én ifjúságom."
Később tágítja horizontját, a lápos, vadvizes, romantikus elmaradottságban és titokzatos félmúltban élő Nyírségben utazgat anyai nagyapjával és ifjúkori, öreg, korhely cimboráival. A közeli hozzátartozó szubjektivitásával, szeretetével és leleplező ironiájával ír Geszteréd, Süvöltő, Törökfái, Pirinyi, Pazony és Buji hétszilvafás nemeseinek "fenn az ernyő, nincsen kas" életéről, féktelen mulatozásáról és haláltáncáról. A torkokon lecsúszik a vagyon - a régi dicsőséget, az utolsó nemesi felkelés és a szabadságharc emlékét elnyeli az idő. A hősök csak az álmok hősei, az egykor birtokolt lengyel korona legendája éppoly kincs ebben a világban, mint a szépséges Gaál leányok fehér lába, amely a vagyonos házasság reményével kecsegtet. "Némely famíliában nincs is már egyéb meg az ősiségből - írja a Csipkekendő című elbeszélés bevezetőjében Krúdy -, mint a családi legenda. Minél jobban emlegetik a legendát, annál bizonyosabb a földi javaknak a pusztulása. Mikor a múlttal kérkednek, a jelen sivárságát akarják leplezni." A könnyed és fordulatos történetek nosztalgiával, egyszersmind kíméletlen realizmussal számolnak be arról, hogyan következett be a múlt század második felében a magyar dzsentri végromlása. Vissza

1894
Dal arról a bizonyos szőke művésznőről7
1895
A tarlók romantikája13
1896
Az élet nehéz16
Történet a szegény leányokról20
1897
Ite missa est29
A tánciskola37
1898
Az aranysarkantyús vitéz legendája42
1899
Téli szelek50
1900
Regény a bánatos Andrásról54
Egy öreg legény és háza tája60
Hétszilvafás uraink64
1901
Nyíri csend82
1902
A tunya Zathureczky87
1903
Az asszonyfái szüret99
A budai bakter108
Az álmok hőse111
Hét szilvafa152
1904
Út a faluba157
A furfangos kísértet164
A becsületes Gombos170
A szurdoki szélkakas174
A holt asszony udvarlója180
A babonás ing188
A régi asszony varázsa192
A megye vizslája196
A fehérlábú Gaálné200
Az utolsó vendég205
Asszonyok sarkantyús csizmában211
A háromlábú tyúk216
Az öreg gárdista222
Az utolsó nemesi felkelés243
Egy jeles mulattatóról250
1905
A főispán ebédei256
A híres Gaál kisasszonyok260
A báróné pipái267
A legnagyobb bolond272
A megye özvegye277
A lord282
A Gaálok álma286
A Gaálok öröksége291
Milyenek az asszonyok?296
A lengyel korona300
A geszterédi agarak304
Rohi úr310
Szép asszony papucsa314
1906
A ló meg a szoknya319
A csipkekendő324
Csörsz328
Az ágyúgolyó337
A gárdista bundája348
A bujdosó földesuraságról351
Az utolsó futóbetyár355
Marosi örökösei359
A pogány sarkanytyúja365
Ebéd után370
Középkor377
Zathureczky tréfája382
Gólyahír388
A kócsag394
A zurdoki csata399
Hogyan veszett el a lengyel korona?430
Pókhálós palackok437
Mátyás király csizmadiája443
Rocambole ifjúsága450
Középkori álom458
1907
Családi legenda463
A hóbortos Kaveczky470
A lyukas tallér478
Lazac482
Ábrándozás490
Asszonyok inspekciója493
Simplex500
Selyemszoknya504
Névtelen csárda509
Dickens úr barátai517
Tavasz523
Madame Louise délutánjai529
Egy csúnya lány álmaiból540
1908
A legendák műhelyéből544
Filkóné, a mesemondó anyóka550
A mesék megmaradnak557
Jézuska csizmája562
Régi pesti történet568
Gyurkovay hazaballag572
A holt király579
Ábrándok583
A délutáni vonat587
Az udvar594
A szerelem és a játék598
Poprádi szállásai603
Tájékoztató613
116

Kikiáltási ár:
1 Ft
(Minimum licitlépcső: 100 Ft)

Leütési ár:
8.000 Ft Licitek száma: 27