Krúdy Gyula: Pókhálós palackok (Krúdy Zsuzsa és Rózsa György által dedikált példány)
Válogatott elbeszélések 1894-1908
Krúdy Gyula
Gergely Ágnes
Barta András
Szépirodalmi Könyvkiadó(Budapest)
Kiadói egészvászon sorozatkötés
, 617 oldal
Krúdy Gyula művei
21 cm x 14 cm
963-15-0782-5
2020-03-29 20:00
Budapest, 1977, Szépirodalmi Könyvkiadó (Kner Nyomda, Gyoma), 617 p. + [1] p.
Krúdy Gyula második házasságából (Rózsa Zsuzsannától) született gyermeke, Krúdy Zsuzsanna és férje Rózsa György által dedikált példány.Krúdy Gyula Művei c. sorozatban (számjelzés nélkül) megjelent mű. Pókhálós palackok. Válogatott elbeszélések 1894-1908. Írta: Krúdy Gyula. A címlapon a szerző lányának, Krúdy Zsuzsannának és férjének, Rózsa Györgynek tollal beírt, névre szóló, színes illusztrációval kiegészített dedikációja olvasható: "Krúdy Mencinek rokoni szeretettel: Krúdy Zsuzsa & Rózsa György 1986." Válogatta és a szöveget gondozta: Barta András. Krúdy Gyula bevezetésével az Ifjúság című kötethez, valamint részletes tartalomjegyzékkel kiegészített kiadás. Nyomtatta a Kner Nyomda Gyomán. Kiadói egészvászon sorozatkötésben lévő példány aranyozott feliratos címfedéllel, feliratos könyvgerinccel, tiszta oldalakkal, hiánytalan, jó állapotban, feliratozott, fülszöveges, jó állapotú kiadói borítófedélben. A szerző, Krúdy Gyula (Nyíregyháza, 1878. október 21. – Budapest, Óbuda, 1933. május 12.) író, hírlapíró, a modern magyar próza mestere. A szerző egyedi hangulatot teremtő elbeszélései (finom lélekábrázolásokkal és merész szerelmi attitűdökkel) a magyar irodalom unikumai közé számítanak.
A csaknem száz elbeszélésből álló gyűjtemény Krúdy Gyula pályája első harmadának java termése. Az első írások gyermekkora, ifjúsága környezetét, a kisvárosi élet egyhangú hétköznapjait, ábrándjait idézik fel. "Amennyit írtam, amennyit szomorú voltam - az mind az én ifjúságom."
Később tágítja horizontját, a lápos, vadvizes, romantikus elmaradottságban és titokzatos félmúltban élő Nyírségben utazgat anyai nagyapjával és ifjúkori, öreg, korhely cimboráival. A közeli hozzátartozó szubjektivitásával, szeretetével és leleplező ironiájával ír Geszteréd, Süvöltő, Törökfái, Pirinyi, Pazony és Buji hétszilvafás nemeseinek "fenn az ernyő, nincsen kas" életéről, féktelen mulatozásáról és haláltáncáról. A torkokon lecsúszik a vagyon - a régi dicsőséget, az utolsó nemesi felkelés és a szabadságharc emlékét elnyeli az idő. A hősök csak az álmok hősei, az egykor birtokolt lengyel korona legendája éppoly kincs ebben a világban, mint a szépséges Gaál leányok fehér lába, amely a vagyonos házasság reményével kecsegtet. "Némely famíliában nincs is már egyéb meg az ősiségből - írja a Csipkekendő című elbeszélés bevezetőjében Krúdy -, mint a családi legenda. Minél jobban emlegetik a legendát, annál bizonyosabb a földi javaknak a pusztulása. Mikor a múlttal kérkednek, a jelen sivárságát akarják leplezni." A könnyed és fordulatos történetek nosztalgiával, egyszersmind kíméletlen realizmussal számolnak be arról, hogyan következett be a múlt század második felében a magyar dzsentri végromlása.
Leütési ár:
8.000 Ft
Licitek száma: 27