Szépirodalmi Könyvkiadó(Budapest)
Kiadói egészvászon kötés
, 373 oldal
20 cm x 11 cm
Budapest, [1970], Szépirodalmi Könyvkiadó kiadása (Kossuth Nyomda, Bp.), 373 p.+ [3] p.
Szerző által dedikált példány.Első kiadás. Várj, madár, várj... Példázat a veszedelmekről. Írta: Hegedüs Géza. A címlapon a szerző, Hegedüs Géza tollal beírt, névre szóló dedikációja olvasható: "A régesrégi V. V.-nek még mindig szeretettel 93. 11. 8. Hegedüs Géza". Írói előszóval és tartalomjegyzékkel ellátott kötet. A kötéstervet Pintér László készítette. Kiadói egészvászon kötésben lévő példány a szerző aranyozott monogrammjával ellátott címfedéllel, feliratozott könyvgerinccel, tiszta belívekkel, selyemszalag könyvjelzővel, átlagos állapotban, kiadói borítófedél nélkül. A szerző, Hegedüs Géza (Budapest, 1912. május 14. – Budapest, 1999. április 9.) magyar író, újságíró, költő, színházi szakíró, kritikus, egyetemi tanár. Gazdag életműve a magyar irodalom értékes, megbecsült része.
Hegedüs Géza regénye 1685-ben és 1686-ban játszódik; meghatározó történelmi eseménye: Budavár visszavétele. Főhőse, Dávidházy Máté, átéli azokat a kétségeket, választási lehetőségeket és választási kényszerűségeket, melyek annak idején a magyar emberek javarészét, de leginkább a tanultabb-gondolkodóbb részét meggyötörték. Dávidházy Máté, a kurucok ezeres kapitánya, ebben az európai jelentőségű küzdelemben nem találhatja meg igazán a helyét; sem a törökök, sem Bécs érdekei nem esnek egybe a magyarság reményeivel. De ezredével mégis csatlakozik az Egyesült Keresztény Hadakhoz, részt akar venni a főváros felszabadításában. Ő vezeti az első rohamot a még török kézen levő Budavár ellen. De ha legyőzi is az önvád belülről támadó démonait, ha tisztázza is magában, hogy a harcban való részvétellel nem pártolt át a veszedelmesen hatalmasodó ellenséghez, ha sikeresen harcol is Buda visszavételéért, a sorsa tragikussá válik. A ravaszul fölállított kelepcéket nem tudja kikerülni: elpusztítják. A váradi basa és a bécsi körök egymástól függetlenül, de egyidejűleg parancsot adnak a megsemmisítésért. Váradról az egyik szeretője, Kassáról a másik szeretője indul Budára, hogy megmérgezze.
A regény hitelesen idézi a tizenhetedik századot, amikor német és török, kuruc és labanc, pápista és kálomista, udvari és nemzeti, úri és népi szempontok és érdekek között minden döntés életveszélyesen kockázatos volt.
Leütési ár:
4.700 Ft
Licitek száma: 33