Huszár János: Honvéd ejtőernyősök Pápán 1939-1945

A Magyar Királyi "vitéz Bertalan Árpád" Honvéd Ejtőernyős Ezred története

Huszár János
Jókai Kör (Pápa) ,
Fűzött papírkötés , 250 oldal
Sorozatcím: Jókai Kör Kiadványa
Kötetszám: 2
Méret: 23 cm x 16 cm
2019-06-30 20:00

A borító enyhén kopottas, a lapélek elszíneződtek.

Nyugdíjas magyar- történelemszakos tanár vagyok. Iskolás korom óta foglalkozom Pápa múltjával, már nagydiákként tanulmányokat írtam ilyen témákról, országos versenyen dicsérő oklevelet is nyertem.... Tovább

Nyugdíjas magyar- történelemszakos tanár vagyok. Iskolás korom óta foglalkozom Pápa múltjával, már nagydiákként tanulmányokat írtam ilyen témákról, országos versenyen dicsérő oklevelet is nyertem. Mivel mindig szenvedélyesen vonzódtam a katonai pálya felé, különösen élénk figyelemmel kísértem Pápa helyőrségeinek életét. Jól emlékszem a huszárok látványos kivonulásaira, a két könnyűbombázó század önérzetes katonáira, akik 1937 májusában jelentek meg a városban, s az ejtőernyősökre, akik 1939. december 6-án szerepeltek először katonai parádéval a város főterén. Kisdiák koromtól kezdve előfizettem a Magyar Katonaújságra, s rendszeresen olvastam a honvéd altisztek folyóiratát, mely sok rajzot ábrát tartalmazott. Vissza

A szerző előszava5
A magyar katonai ejtőernyőzés előzményei8
Ejtőernyős kísérleti keret Szombathelyen10
A magyar ejtőernyő születése17
A megpróbáltatás kora21
A remények kora23
Ejtőernyős keretből - ejtőernyős század29
Az új állomáshelyen34
Az első tisztesiskola időszaka39
A zászlóaljjá szerveződés útján45
Pápai ejtőernyősök Erdélyben50
A balesetek időszaka54
Válságban59
Szervezési kérdések és tervezetek64
Harci bevetés tragédiával69
Újrakezdés a mélypont után76
Építkezések és zászlóavatás81
Az 1942-es év további eseményei90
Az ejtőernyős zászlóalj belső világa95
A zászlóalj teljes kiépülésének éve101
Az 1944-es év első felének eseményei107
Ejtőernyősök a Kárpátokban114
Bevetés Nagyváradnál és Tiszafürednél118
Az első zászlóalj Soroksárnál124
Az isaszegi csata128
A II. zászlóalj Csepelen134
Az I. ejtőernyős zászlóalj Kéthelynél146
A II. zászlóalj Fótnál és Letkésnél152
A pótkerettől a két harcoló ejtőernyős összevonásáig156
A garami harcok162
Az ezred újjászervezése171
Tűzkeresztség Nemesvámoson177
Hidegkúttól Zalaszántóig185
Az első zászlóalj utolsó harcai189
A II. zászlóalj 1945 tavaszán193
Az utolsó hónapok krónikája197
Zárszó201
Jegyzetek211
Függelék212
Tartalomjegyzék222
Az ejtőernyős ezred története képekben224
176

Kikiáltási ár:
1 Ft
(Minimum licitlépcső: 100 Ft)

Leütési ár:
4.800 Ft Licitek száma: 9