Kodolányi János: Esti beszélgetés (Arany Bálintnak dedikált példány)
Kodolányi János
Magyar Élet Irodalmi Kiadóvállalat(Budapest)
Kiadói félvászon kötés
, 253 oldal
21 cm x 15 cm
Budapest, 1941, Magyar Élet Irodalmi Kiadóvállalat kiadása (Bethlen Gábor Irodalmi és Nyomdai Rt. Könyvnyomdája, Bp.), 253 p.
Szerző által dedikált példány.Első kiadás. Esti beszélgetés. Írta: Kodolányi János. A címlapon a szerző, Kodolányi János tollal beírt, névre szóló dedikációja olvasható: "Arany Bálintnak, az igaz testvérnek, szeretettel Kodolányi János 942. I. 10." A dedikáció címzettje: Arany Bálint gépészmérnök, a II. világháború idején a németellenes tevékenységet folytató Magyar Közösség egykori tagja, a Turul Könyvkiadó és a Magyar Út c. hetilap anyagi megalapozója, a Független Kisgazdapárt (FKgP) egykori szervezőtitkára, akit egy konstruált műperben (Magyar Közösség-per) elítéltek, majd 1956-ban szabadulása után, jogilag rehabilitálták. A kötetet nyomtatta a Bethlen Gábor Irodalmi és Nyomdai Rt. könyvnyomdája Budapesten. Kiadói félvászon kötésben lévő példány feliratozott, enyhén kopott, elszíneződött címfedéllel és könyvgerinccel, tiszta belívekkel, hiánytalan állapotban. A szerző, Kodolányi János (Telki, 1899. március 13. – Budapest, 1969. augusztus 10.) magyar író, újságíró. A népi írók kiemelkedő, gazdag életművet hátrahagyó képviselője. Jelen kötet izgalmas "beszélgetései" a szerző regényeinek irodalmi, szellemtörténeti és politikai hátterét világítják meg elgondolkodtató és a kor társadalmi problémáit magukban hordozó témák felvonultatásával.
1941. szeptember 25.
1941. szeptember 25.
Mintegy húsz esztendő cikktömegéből szedegettem össze ezt a kötetnyi írást. Sokat írtam, jót is, rosszat is. A nyomor idején gyakran írtam kényszerből, megrendelésre, pénzért. írtam lelki szükségből, írtam, hogy valamit tisztázzák akár a magam, akár a mások számára. De sohasem írtam olyat, ha szükségből, megrendelésre írtam is, ami a meggyőződésemmel ellenkezett. Mindig habozás nélkül, magától értetődő természetességgel vetettem kockára kenyeremet, ha olyasmit kívánták tőlem, amivel nem értettem egyet. Tévedtem, hibáztam gyakran, felületesen gondolkoztam, megtévesztettek események és emberek, tudásomnak is híjja lehetett, azonban nem hazudtam.
Ezért nehéz volt most lemondanom sok olyan cikkről is, ami nem állja meg a helyét az idő távlatából nézve, nehéz volt, mert őszinteséget éreztem bennük s szerettem őket. A tévedéseimet is szeretem: őszintén, bátran, hazugság nélkül tévedtem.
De sok olyan írásról is le kellett mondanom, amely helyesen fogta meg a gondolatot s jól is fejezte ki. Sőt egy-egy részt ki kellett hagynom az itt olvasható cikkekből is. Valaha, nem is olyan régen, mindent kimondhattam, ami fájt, ami izgatott, ami betűbe kívánkozott. - Ma azonban el kell hallgatnom sok olyasmit, amiről valamikor bátran s hangosan szóltam, vállalva a következményeket s az igazoló időt. A következmények s az idő igazolása nem maradtak el. Ma azonban még arról is hallgatnom kell, amit szemmel látunk, füllel hallunk, kézzel tapintunk. Olyan korban élünk, amikor az ember egyszerre szomjazza az igazságot, de görcsökben hánykolódik tőle; irtózik a hazugságtól, de mohón issza.
Nagyobb érdekek, nagyobb erők működnek ma az igazságnál.
Leütési ár:
7.500 Ft
Licitek száma: 10