Szirmai Rezső: Fasiszta lelkek

Pszichoanalitikus beszélgetések a háborús főbűnösökkel a börtönben

Szirmai Rezső
Antal István
Baky László
Basch Ferenc
Dövényi Nagy Lajos
Endre László
Ferenczy László
Gera József
Görgey Vince
Grassy József
Hubay Kálmán
Imrédy Béla
Jaross Andor
Kassai-Schallmayer Ferenc
Kolosváry-Borcsa Mihály
Kiss Ferenc
Kun András
Pálffy Fidél
Rátz Jenő
Szálasi Ferenc
Zöldi Márton
Faust-Könyvkiadó (Budapest) ,
Kiadói félvászon kötés , 299 oldal
Méret: 20 cm x 15 cm
2020-05-24 20:00

Első kiadás. A borító kissé elszíneződött, foltos, sarkai kopottak. A gerinc javított. A címlapon tulajdonosi bejegyzés található. Belülről megerősített példány.

Fenekestül felfordult s még alig-alig helyrebillent időkben a félreértés gyakori tünete a bizalmatlanságnak, idegességnek, sérüléseknek, tisztázatlan eszméknek és zavaros fogalmaknak. A... Tovább

Fenekestül felfordult s még alig-alig helyrebillent időkben a félreértés gyakori tünete a bizalmatlanságnak, idegességnek, sérüléseknek, tisztázatlan eszméknek és zavaros fogalmaknak. A félreértések kikerülésére szeretném itt tisztázni: mi célja volt e könyv megírásának, mi az, amit tudtam s mi, amit nem tudtam elkerülni. Célom volt: a büntető hatóságok előtt tett vallomásokon túl és innen, amennyire egy néhány óráig tartó, hiányos, sietős és bizalmatlan beszélgetés erre módot ad, lemezteleníteni azoknak az embereknek a lelkét, akik az emberi és ennek keretén belül külön a magyar történelem legembertelenebb és legmagyartalanabb fejezetének honi földön aktív részesei voltak. Lehántani azoknak az embereknek lelkéről a burkot, akik nemcsak könnyedén eltűrték, de minden tettükkel, erejükkel és elszántságukkal elősegítették egy ország pusztulását, egy főváros rommáomlását, milliók vérének felesleges hullását és százezrek kegyetlen kínhalálát. A lélekre akartam fényt villantani, ha halovány és nyúlékony fényt is, gyermekségében és szerelmi életében, mindennapos esendőségében és bűneiben, gyarlóságában és hazudozásaiban, álmaiban és vágyaiban, eltorzulásában és őszinteségében, bűntudatában és rettegésében, függetlenül a jogtól, a politikától, az igazságtól. Tehát sem a jogszolgáltatás, sem a politikai közvélemény, sem a materiális, sem az erkölcsi igazság szolgálata nem célja e könyvnek. Célja kizárólag a megfigyelt személy lelkiségében észlelt néhány jelenség lerögzítése. Más kérdés aztán az, hogy e könyvből levonható tanulságok milyen mértékben szolgálhatják az igazságot a lélek és a szellem történelmében. A tételes, a jogi igazság szolgálatát nem vállalhattam, egyrészt, mert felhatalmazásom, képességem s eszközöm sincs hozzá, másrészt, mert ezt hivatott szervek végzik, amelyek kezükben tartják a bizonyítékokat, a tanúvallomásokat, a titkos iratok tartalmát, rendelkezésükre áll a megtorló s kutató apparátus minden eszköze s így a hazugságról ki tudják mutatni, hogy hazugság, az igazságról, hogy igazság. Nekem csak egy lélek állott rendelkezésemre a börtön nyomasztó és riasztó atmoszférájában, ezzel a bűneiben és félelmeiben bonyolult lélekkel szemben csak a bűnök és a lelkek csekély ismerete volt a fegyverem. Vissza

Előszó 5
A pszichoanalitikus összefoglaló megjegyzései 8
Antal István 15
Baky László 31
Franz Basch 43
Dövényi Nagy Lajos 56
Endre László 65
Ferenczy László 77
Gera József 94
Görgey Vince 105
Grassy József 117
Hubay Kálmán 128
Imrédy Béla 138
Jaross Andor 151
Kassai-Schallmayer Ferenc 162
Kiss Ferenc 173
Kolozsváry-Borcsa Mihály 182
Kún András 195
Pálffy Fidél 204
Rátz Jenő 216
Szálasi Ferenc 229
Zöldi Márton 280
Névmutató 295 Vissza
353

Kikiáltási ár:
1 Ft
(Minimum licitlépcső: 100 Ft)

Leütési ár:
11.200 Ft Licitek száma: 27