Gondolat Kiadó(Budapest)
Kiadói félvászon kötés
, 381 oldal
Világjárók
68
21 cm x 15 cm
2020-03-29 20:00
Budapest, 1969, Gondolat Könyvkiadó (Athenaeum Nyomda, Bp.), 381 p. + [1] p. + [84] t.: ill.
Szerző által dedikált példány. Első kiadás. "Világjárók" c. sorozatban megjelent mű. No.: 68. sz. Örök Hispánia. Írta: Passuth László. A címlapon a szerző, Passuth László tollal beírt, névre szóló dedikációja olvasható: "B. S.-nak nagyon szíves ajánlással Passuth László." A Borító és kötésterv Molnár László munkája El Gerco festményrészletével. Szerzői előszóval és részletes tartalomjegyzékkel közzé tett kötet. Szövegközti fekete-fehér és színes, feliratozott fotókkal illusztrált kiadás. Kiadói félvászon kötésben lévő példány feliratos, illusztrált címfedéllel, színes feliratos könyvgerinccel, színes, illusztrált, kiadói előzéklapokkal, tiszta belívekkel, hiánytalan, jó állapotban, feliratos, illusztrált, fülszöveges, enyhén sérült kiadói borítófedélben. A kötet szerzője, Passuth László (Budapest, 1900. július 15. – Balatonfüred, 1979. június 19.) író, műfordító, jogász. Regényeit alapos filológiai és kultúrtörténeti előkészületek után vetette papírra kivételesen kifinomult, egyedi hangulatú, művészi stílusban.
"...aligha vállalkozhattunk bedekkerszerű útikönyv szerkesztésére: ehhez távolról sem ismerjük elég alaposan az országot, de nincs is rá sem hajlamunk, sem képességünk. Félünk attól - nem sokallja-e meg az olvasó szellemi kalandozásainkat, történelmi, művészeti s irodalmi asszociációnkat, melyet itt-ott magyar összefüggésre villantanak rá. Bizonyára lesznek, akiket jobban érdekelt volna a mindennapi világ többrétegű képe, folklorisztikus élmények sűrűbb beiktatása vagy erősebb társadalmi és politikai kritika. Ám ahogy megoszlik az olvasók érdeklődése - hajlam s ízlés szerint -, ugyanúgy szabad talán e sorok írójának is elősorban azokat a benyomásokat rögzíteni, melyek legmélyebben vésődtek emlékezetébe.
Ha csak annyit tett ez a könyv, hogy felkeltette a hazai olvasó figyelmét az európai kontinensek tőlünk szinte legtávolabb fekvő országa s ennek az országnak ősi bonyolult civilizációja iránt - úgy azt reméljük, hogy e szokatlan írói kirándulásunk mégis némi haszonnal járt. Az olvasó a könyv lapjait átfutva, bizonyosan megérzi: nagyon mély gyökerekből táplálkozik a spanyol múlt, mely fényét s árnyékát ráveti a még kuszáltabb jelenre. Úgy éreztük, ha nem kutatjuk fel ezt a múltat, nehezebben érthetnénk meg a mindennapokat, s megfigyeléseink vagy elképzeléseink légüres térbe vezetnének."
Leütési ár:
11.000 Ft
Licitek száma: 18