Kállay Béni: A szerbek története I. (UNICUS KÖTET!)
1780-1815.
Kállay Béni
Magyar Tudományos Akadémia Könyvkiadó-Hivatala(Budapest)
Könyvkötői egészvászon kötés
, 639 oldal
A Magyar Tudományos Akadémia könyvkiadó-vállalata
20 cm x 14 cm
2019-12-15 20:00
Budapest, 1877, Magyar Tudományos Akadémia Könyvkiadó-Hivatalának kiadása (Franklin-Társulat Nyomdája), 639 p.
Unicus kötet. A Magyar Tudományos Akadémia Könyvkiadó-Vállalata c. sorozatban (számjelzés nélkül) megjelent mű. A szerbek története I. 1780-1815. Írta: Kállay Béni. Szerzői előszóval, a bevezetésben használt fontosabb munkák jegyzékével, számozott lábjegyzetekkel, sajtóhibák jegyzékével kiegészített kötet. Hátlap belső oldalán a kiadó által megjelentetett kiadványok beragasztott könyvlistájával. Nyomtatta a Franklin-Társulat Nyomdája Budapesten. Könyvkötői egészvászon kötésben lévő példány fedlapra kasírozott, feliratos, keretes, eredeti kiadói címfedéllel, feliratozatlan könyvgerinccel, kötészetileg belülről megerősített kivitelben, új előzéklapokkal, körbevágatlan, részben felvágatlan belívekkel, hiánytalan, átlagos állapotban. A kötet szerzője, Nagykállói Kállay Béni (Kállay Benjámin, Pest, 1839. december 22. – Bécs, 1903. július 13.) történész, politikus, diplomata. A Magyar és az Osztrák Tudományos Akadémia tagja, az Osztrák–Magyar Monarchia belgrádi főkonzulja, az Osztrák–Magyar Monarchia közös pénzügyminisztere, Bosznia kormányzója, a Kelet Népe politikai napilap felelős szerkesztője, a szarajevói „Nada” (magyarul: Remény) című lap legfőbb mecénása, támogatója, fenntartója. A szerző adatgazdag információk keretében mutatja be a szerbek történetét hiteles lábjegyzetekkel kiegészítve.
Az 1804-ik évben a jelenlegi szerb fejedelemség keresztyén lakói fegyvert ragadtak közvetlen elnyomóik a mahomedán dahik ellen. E felkelés, melynek kezdeményezői épen nem gondoltak a török birodalomtól való elszakadásra, utóbb valóságos forradalommá fejlődött, mely végre a tartomány teljes függetlenségét czélozta.
Már a mozgalom elején kitünik Kara-Gyorgye erőtelejs egyénisége. Kilencz éven át ő volt a szerbek sorsának intézője békében és harczban. Az 1813-ban bekövetkezett török diadalok után kara-Gyorgye letünik az események színpadáról s a szerbek kénytelenek voltak ismét meghódolni a portának. Két év múlva azonban Obrénovics Milos újolag kitűzte a lázadás zászlaját...
Előszó 1
Bevezetés.
A szerbek bevándorlásától a XVIII. század végéig.
Az illyr-thrák félsziget a szerbek bevándorlásának idejében 11
A szerbek beköltözködésétől a királyság megalapításáig 22
A dynastikus államfejlődés 47
A szerb birodalom fénykora 76
A szerb állam hanyatlása és végenyészete 168
Első könyv (1780-1806).
Szerb állapotok a XVIII. század vége felé 195
Az osztrák-török háboru 249
A forradalom előtt 313
A loyalis felkelés 365
Belügyek és külviszonyok 509
A forradalom győzelmes előhaladása 564
Leütési ár:
6.000 Ft
Licitek száma: 1