Franklin-Társulat Magyar Irod. Intézet és Könyvnyomda(Budapest)
Kiadói egészvászon kötés
, 175 oldal
19 cm x 12 cm
2019-12-15 20:00
Budapest, 1919, Franklin-Társulat Magyar Irod. Intézet és Könyvnyomda nyomtatása és kiadása, 175 p. + [1] p.
Első kiadás. A bolsevizmusról a bolsevizmus alatt. Írta: Kóbor Tamás. Tartalomjegyzékkel kiegészített kötet. A kötetet a Franklin-Társulat nyomtatta és jelentette meg Budapesten. Kiadói kopott, egészvászon kötésben lévő példány feliratozatlan címfedéllel és hátlappal, feliratozott könyvgerinccel, színes, növénymintás kiadói előzéklapokkal, hiánytalan, jó állapotban. A kötet szerzője, Kóbor Tamás (Pozsony, 1867. augusztus 28. – Budapest, 1942. május 26.) magyar író, publicista, szerkesztő. A Hét, a Magyar Hírlap, a Pesti Napló, a Pesti Hírlap, az Újság munkatársa. A Horthy-korszak egyik legbátrabb újságírójának nevezték. Az Újság 1925. május 31-i számában publikálta a volt belügyminiszter, Beniczky Ödön vallomását, melyből Somogyi Béla és Bacsó Béla meggyilkolására derült fény. Ezután Kóbor Tamás jó ideig csupán név nélkül írhatott. Regényeiben többnyire a budapesti zsidó polgárság asszimilációs folyamatai tükröződnek vissza.
Most, hogy majd két havi tétlenség után ismét tintába mártom tollamat, a bolsevizmus erősebb, mint valaha és romlására úgy esküsznek az emberek, mint soha. Miskolcot elfoglalták a hős Landler vasasok, az ententekörnyezet ájult, vagy közömbös, a burzsoának torkában dobog a szíve a türelmetlenségtől s minden hír, amellyel galvanizálja reménykedését, egy éjszaka alatt szertefoszlik. Tizenegy órakor éjszaka szivarskatulyával elsáncolom a lámpámat, hogy odakint észre ne vegyék tilos égését. A kétszáz koronást most már maga a szovjet sem fogadja el és a 75 dekás húsadag 6 deka annak, aki kap. Az elvtársak megint csak nyolc napot jósolnak maguknak, a piac üres, a munka még mindig redukálódik, az utcák során zárt boltok, a néhai forgalom megannyi kriptái s a még tegnap nyitott ajtók is ma már lehunyódnak, mint a haldoklók szeme.
I. Burzsoa és proletár 5
II. Uj világ ? 25
III. Mi lett volna? 40
IV. Internacionálé 54
V. Nem kell kereskedelem 64
VI. Nem kell bürokrácia 75
VII. Nincs magántulajdon nincs korrupció 83
VIII. A kultura mindenkié 96
IX. Összezsugorodás 103
X. Potemkin kultura 112
XI. Üzemkoncentráció 116
XII. A «Ma» 120
XIII. Isten 125
XIV. Család 137
XV. Szerelem, anyaság 142
XVI. Tegnap és ma 151
XVII. Tanulságok 157
XVIII. A jövő 167
Leütési ár:
20.000 Ft
Licitek száma: 5