Passuth László: Aranyködben fáznak az istenek (dedikált példány)
Passuth László
Győri János
Rafaelo Santi
Szépirodalmi Könyvkiadó(Budapest)
Kiadói fűzött műbőr kötés
, 713 oldal
20 cm x 15 cm
2020-03-29 20:00
Budapest, 1965, Szépirodalmi Könyvkiadó (Athenaeum Nyomda, Bp.), 713 p. + [2] p.
Szerző által dedikált példány. Aranyködben fáznak az istenek. Regény. Írta: Passuth László. A címlapon a szerző, Passuth László tollal beírt, névre szóló dedikációja olvasható: "P. J.-nénak szíves megemlékezéssel. 1969. I. 21. Passuth László". Második kiadás. A borítólapon: Rafaellónak a Disputa c. freskóhoz készített vázlata látható. Fekete-fehér iniciálékkal illusztrált, valamint részletes tartalomjegyzékkel közzétett kiadás. Kiadói fűzött műbőr kötésben lévő példány aranyozott feliratos címfedéllel és könyvgerinccel, hiánytalan, jó állapotban, feliratos, illusztrált, fülszöveges, a szerző fekete-fehér fotójával ellátott, enyhén kopott, kiadói borítófedélben. A kötet szerzője, Passuth László (Budapest, 1900. július 15. – Balatonfüred, 1979. június 19.) író, műfordító. Műveit alapos kultúrtörténeti háttérmunka és igényesség jellemzi. A regény Raffaello Rómába érkezésétől korai haláláig tartó korszakát mutatja be. Színhelye a kiszámíthatatlan politikai változások és a viharos művészeti élet kavargásában újjászülető, nyüzsgő és ellentmondásos nagyváros: Róma.
Raffaello Rómába érkezésétől korai haláláig tart a regény. Színhelye az újjászülető nemzetközi nagyváros, az a Róma, amely politikai változásaival s művészi szenvedélyeivel vet fényt vagy árnyékot a szereplők sokrétű jellemvonásaira.
Kiemelkedik II. Gyula és X. Leó pápa szürke eminenciása - a kereszténység nagy kufára, Agostino Chigi, hogy a maga módján uralkodjék egész Itália fölött s ugyanakkor játssza érdekes szerepét a művészek világában és Imperia mellett is. Imperia, a "római kurtizán" címét sírfeliratként is előre vállaló széplány a maga kultúrájával, reneszánsz moráljával és ritka szépségével mintegy szimbolikus alakja ennek a bonyolult korszaknak. Vágyai szerint épül meg a legszebb villa - a mai Farnesina -melyet Raffaello freskósorozata ékesít. Ezt a villát avatja fel az ünnep melynek során még egyszer - mintegy záróakkordként - felvonulnak a szereplők.
Szinte külön regény La Fornarinának dokumentumokból s trasteverei legendákból összeszőtt története - a hazai pékműhelytől Raffaello otthonán át a kolostor kapujáig. A művész barátai köréhez tartoznak a kor olyan kitűnő humanistái, mint Bembo, Castiglione, Bibbiena s feltűnnek a korképben hadvezérek és politikusok is. Mégis elsősorban a művészek világában él az olvasó: Sodoma, Piombo Giulio Romano s a többi tanítványok alakja együtt él a mesterével az Urbinói halála után bekövetkező "apostolok oszlásáig".
Ha fresko-távlatból nézzük az epizódjaiból kibomló képet, megérezzük a születő európai Újkor tragikumát - a Reformáció kezdeteit, a nagy dinasztikus háborúkat s mögöttük a parasztforradalmakat. Amikor Bakócz Tamás pápajelöltként érkezik az Örök Városába - 1514-re s a közeledő Mohácsra kell gondolnunk.
Leütési ár:
11.000 Ft
Licitek száma: 16