Raith Tivadar: Szerelem, harc, hit (Nyolc egész oldalas expresszionista fametszettel, aláírt, számozott példány)

Raith Tivadar
Csöre E.
Csabai Ékes Lajos
Csöre Erzsébet
Magyar Irás (Budapest) ,
Kiadói egészvászon kötés , 56 oldal
Sorozatcím: Kelő Nap
Kötetszám: 1
Méret: 21 cm x 15 cm

Budapest, 1922, Magyar Irás kiadása (Kisfaludy Nyomda, Bp.), 56 p.; ill.

Szerző aláírásával ellátott, számozott, bibliofil példány. Első kiadás. Kelő Nap Könyvek. No.: 1. sz.
Szerelem, harc, hit. Írta: Raith Tivadar.
A kolofón után a szerző, Raith Tivadar jól olvasható aláírása látható.
A kötet nyolc fekete-fehér, egész oldalas expresszionista illusztrációit Csöre E. festőművész rajzolta és metszette fára. A kötet könyvdíszeit Csabai Ékes Lajos készítette. A könyv sajtó alá rendezését és annak tipográfiai tervezése Raith Tivadar munkája. A könyv a Magyar Irás "Kelő Nap" könyvsorozatának első kötete, megjelent 600 számozott példányban, a szerző tollal beírt aláírásával. Ez a kötet a 38. sz. példány. A könyvet a Kisfaludy Nyomda nyomtatta Garmond Góliát-Antiqua betűkkel. Előlapon a kiadó fekete-fehér, rajzolt, alakos-ábrás emblémájával, az előlap hátoldalán a szerző műveinek feltüntetésével. Címlapon a Felkelő Nap Könyvek fekete-fehér, rajzolt, nő-alakos emblémájával.
Kiadói egész vászonkötésben lévő példány aranyozott feliratozású, illusztrált, keretes címfedéllel, feliratos, könyvkötő által javított könyvgerinccel, tiszta belívekkel, hiánytalan, állapotban.
A kötet szerzője, Raith Tivadar (Budapest, 1893. szept. 21. – Budapest, 1958. febr. 22.) költő, író, közgazdasági szakíró, műfordító, egyetemi tanár. 1921 – 27-ben a Magyar Írás (1921-1927) c. avantgardista folyóiratot szerkesztette. A formailag és tartalmilag is modern, új szellemű költészetért szállt síkra.

Zászlód legyen szivednek tiszta vére
S bárhová menj is, ő vezessen Téged.
Mert rongyok színét nap tüze kiszíjja
S lobogó veres átfakul fehérre.
De szived vére, száz vad... Tovább

De szived vére, száz vad vihartól tépett,
Lelked nyilának legigazibb íjja.
Magad útját járd, ha kevés is a bére,
De zászlód legyen szivednek tiszta vére. Vissza

Az öregúr
Paris-Liége-Trencsénteplicz (recitativo 1914-15.)
A hajszoltság éposza
Tűz
A lengyel asszony
az örök törvény éneke
A tárt karú ember
Ekéd kacagva tépje az ugart
Csöre E. fametszetei:
Könyvdisz (a belső címlapon)
Raith Tivadar portréja
Az öregúr
Paris-Liége-Trencsénteplicz
A hajszoltság éposza
Tűz
A lengyel asszony
Az örök törvény éneke
A tárt karú ember Vissza
155

Kikiáltási ár:
1 Ft
(Minimum licitlépcső: 100 Ft)

Leütési ár:
4.800 Ft Licitek száma: 18