Témakörök



Lezárt aukciók


Fekete János, Dr.: Gyöngyös város levéltárának török iratai

Különlenyomat a «Levéltári Közlemények»1932-ik és 1933-ik évfolyamából

Szerző
Dr. Fekete János
Királyi Magyar Egyetemi Nyomda (Budapest)
Könyvkötői varrott papírkötés , 82 oldal
Sorozatcím: Levéltári közlemények
Kötetszám:
Nyelv: Magyar 
Méret: 23 cm x 15 cm
ISBN:
Aukció vége:
2019-12-15 20:00

Aukciós tétel adatai

Budapest, [1933], Királyi Magyar Egyetemi Nyomda kiadása és nyomása, 82 p.

Aukciós jelenlegi tétel részletes leirata

Különlenyomat. Gyöngyös város levéltárának török iratai. Írta: Dr. Fekete Lajos.
Különlenyomat a «Levéltári Közlemények» 1932-ik és 1933-ik évfolyamából. Számozott lábjegyzetekkel kiegészített tanulmány. A címlapon Mandl Bernát (1852-1940) magyar-zsidó pedagógus, történetíró tollal beírt, jól olvasható tulajdonosi névbeírása látható. A különlenyomatot a Királyi Magyar Egyetemi Nyomda nyomtatta Budapesten.
Könyvkötői varrott papírkötésben lévő példány, a borítóra kasírozott eredeti címfedéllel és hátlappal, az egyik lapon ceruzás bejegyzéssel, hiánytalan állapotban.
A tanulmány szerzője, Fekete Lajos (Tardos, 1891. június 12. – Budapest, 1969. május 16.) történész, turkológus, levéltáros, paleográfus, egyetemi tanár, az MTA rendes tagja. Az oszmán-török oklevéltan és paleográfia nemzetközi szinten elismert kutatója, rendszerezője. Kutatási területének fókuszában a hódoltságkori Magyarország történeti forrásanyagának feltárása, feldolgozása és tudományos értékű közreadása állt.

Előszó

Részlet: A magyarországi levéltárak és múzeumok között török iratanyagban a gyöngyösi városi levéltár a gazdagabbak és értékesebbek közé tartozik. Gyűjteménye 237 török iratot őriz, melyek közül... Tovább

Előszó

Részlet: A magyarországi levéltárak és múzeumok között török iratanyagban a gyöngyösi városi levéltár a gazdagabbak és értékesebbek közé tartozik. Gyűjteménye 237 török iratot őriz, melyek közül a legrégibb 1549-ben kelt - tudtommal időrendben az első nálunk fennmaradt török irat -, a legújabb pedig 1686-ból, abból az időből való, mikor a török uralom nálunk végső napjait élte, s így egyike utolsó itthagyott és fennmaradt írásbeli emlékeinek. Az anyag tehát a hódoltság egész korán végig vezet, a kis város minden bajára és törekvésére kiterjeszkedik. E török iratok legtöbbször a városnak a török hatóságokhoz való viszonyára, vállalt vagy vállalandó kötelességeire vonatkoznak, néhány esetben pedig keresztény személyeknek és testületeknek egymás között előálló vitás eseteivel foglalkoznak. Ez utóbbiak közül ki kell emelni a gyöngyösi hitfelekezetek templombirtokási pereiben kiadott rendeleteket és végzéseket; ezek ugyanis oly helyzetet rögzítenek meg, mely túlélte maguknak az okiratoknak érvényét s a török uralom után is megmaradt. Ez a körülmény magyarázza meg, hogy e néhány irat mindig ismertebb volt, hogy már a kortársak pontos fordítást készítettek róluk, a város monografusai pedig többször felhasználták, sőt ki is adták őket. Vissza
Tétel sorszám:
114

Kikiáltási ár:
4.000 Ft
(Minimum licitlépcső: 100 Ft)

Hátralévő idő:
Amennyiben az utolsó 5 percben licit érkezik, a lejárati időpont további 5 perccel módosul.


Leütési ár:
4.300 Ft Licitek száma: 4



Ft
Minden aukción megnyert tétel után 15% árverési jutalékot számolunk fel, amely jutalékot a megnyert árverést követően a vételár alapján azon felül kell megfizetni!