Degré Alajos: Visszaemlékezéseim I-II.

Degré Alajos
Pfeifer Ferdinánd (Budapest) ,
Korabeli félvászon kötés , 404 oldal
Méret: 22 cm x 15 cm
2019-12-15 20:00

Budapest, 1883, Pfeifer Ferdinand kiadása (Athenaeum R. Társ. Könyvnyomdája, Bp.), 180 p.; 224 p.

Első kiadás. Visszaemlékezéseim I-II. (két kötet egy könyvben). Írta: Degré Alajos.
Nyomtatta az Athenaeum R. Társ. Könyvnyomdája Budapesten. A címfedél belső oldalán nagy méretű, fekete-fehér, illusztrált, részletgazdag, jelmondatos nemesi címert ábrázoló, szöveges Ex-Libris látható (nyomt. Fried N., Pesten, 1864). Az előzéklapon bejegyzés (dátum és számjelzés) látható.
Korabeli félvászon kötésben lévő példány feliratozatlan, kopott címfedéllel és hátlappal, feliratozott könyvgerinccel, kötészetileg belülről megerősített kivitelben, néhol enyhén foltos belívekkel, körbe mintázott lapélekkel, hiánytalan, átlagos állapotban.
A kötet szerzője, Degré Alajos (Lippa, 1819. január 6. – Budapest, 1896. november 1.) ügyvéd, író, a "márciusi ifjak" egyike. Először akkor kapott közismertséget, amikor a Kossuth Lajosnak fáklyásmenetet rendező ifjúság felvonulásán ő mondta a Kossuthot köszöntő remek beszédet. 1848-ban a pesti Közcsendi Bizottmány jegyzője, majd belügyminiszteri titkár. Tagja a Földváry Károly vezette önkéntes zászlóaljnak. 1848. szeptemberétől huszárkapitány Móga János alatt, majd a Károlyi huszárezred tagja. A turai csatában megsérült. A szabadságharc bukása után a békési pusztákon bujdosott. Az amnesztia hírére visszatért Pestre, azonban Aradra internálták. 1857-ben megnősült, neje Koller Amália lett. 1870. október 22-én Pest megye Vác kerületének lett országgyűlési képviselője.

A vándor, hajnal óta kiállott fáradalmai után, alkonyatkor ha megpihen, elmerengve nézi a leáldozó napot, s elgondolkozik azon benyomásokon, amiket utjában a tájak, események s viszontagságok... Tovább

A vándor, hajnal óta kiállott fáradalmai után, alkonyatkor ha megpihen, elmerengve nézi a leáldozó napot, s elgondolkozik azon benyomásokon, amiket utjában a tájak, események s viszontagságok lelkére tettek. Azután behunyja szemeit, hogy álomba merüljön. Én is fáradt vándor vagyok, napom már leáldozik, s nem sokára behunyom szemeimet, hogy elaludjam - örökre. Én is elgondolkozom a benyomásokon, miket az élet utain mindenféle esmeények s viszontagságok lelkembe véstek. Ezekből akarok töredékeket előszedni. Nem irok én történelmet, naplót vagy emlékiratokat; én csak egyszerün visszaemlékezéseket szándékozom festeni. Történelmeket, emlékiratokat szerzettek nagy irók, nagy emberekről, állami viszonyokról, magas közügyekről, de a mindennapi életről, az ifjuságról s az alsóbb rétegekről alig emlékezett meg valaki, pedig hadsereg nélkül nincs tábornok; apró csavarok nélkül nincs nagyszerü gépezet; lelkesült közvélemény nélkül nem aratnak diadalt a nagy eszmék. A történészek s emlékiratok szerzői lefestették a magasztos alakokat hiven, müvésziesen, kiemeltek minden dicső mozzanatot, de képeik mégis kiegészitlenek, mert nem törődtek a háttér szinezéssel, melyből a főalakok csak jobban kidomborulnak, s e szinezés azon elem, amelylyel meg lehetett csinálni az 1848-at. Vissza

I. kötet 1-180
II. kötet 1-224 Vissza
086

Kikiáltási ár:
12.000 Ft
(Minimum licitlépcső: 100 Ft)

Leütési ár:
19.000 Ft Licitek száma: 15